Když se řekne slunečnice, vybavíme si zejména univerzálně použitelný slunečnicový olej a chutná semena, plná mnoha cenných výživových látek. Zároveň jde o velmi levnou potravinu, díky níž může svůj jídelníček efektivně doplnit opravdu každý.
Slunečnicová semena (máme na mysli slunečnici roční alias Helianthus annuus) obsahují v první řadě velké množství vitamínů – zejména B6, B1, A, E, D a samozřejmě i PP. Dále tu pak najdeme značné množství nasycených i nenasycených mastných kyselin a užitelné a především dobře vstřebatelné minerálních soli draslíku, vápníku, hořčíku, zinku a železa. Všechny ze jmenovaných jsou nezbytné pro naše srdce a nervový systém.
I proto pravidelná porce semen ze slunečnice (syrových i opražených) zklidňuje nervy, reguluje krevní tlak a zlepšuje metabolismus. Nejlepší jsou semena, u nichž mezi oloupání a použitím uběhl jen krátký čas. Ztráta ochranného obalu totiž nezbytně způsobí oxidaci některých cenných látek. I v takovéto podobě jich však obsahují stále dost.
Léčivé recepty ze slunečnice
Ale ve hře není jen kulinářské použití této nádherné květiny. Lidová medicína nám předkládá celou řadu dalších zajímavých možností – od léčivého čaje, přes tinkturu až po léčivé potravy připravené ze semen. Slunečnice roční je totiž při správném použití léčivá téměř celá.
Čaj ze slunečnicových květů
Okvětní lístky sbírejte v plné zralosti. Musí být nádherně žluté a nepovadlé. Usušte je a poté pro přípravu čaje použijte 2 lžičky sušených květů, které je třeba vylouhovat 10 minut v šálku vroucí vody. Užívejte během infekce horních cest dýchacích, u horečky a laryngitidy. Doporučujeme v množství 2-3 šálky denně.
Získáte také další benefity. Tento čaj působí podpůrně i při onemocnění ledvin a jater, také při léčbě žloutenky a cukrovky. Vždy však jen jako podpora léčebného procesu, nikoli jako hlavní účinný prvek.
Čaj při nachlazení a chřipce
Ke dvěma lžičkám sušených slunečnicových květů přidejte stejné množství lipových květů a nechte 10 minut vylouhovat ve 2 šálcích vroucí vody. Po přecezení můžete hotový čaj osladit medem a nalít ho do termosky. Med by samozřejmě neměl přijít do příliš horké tekutiny, jinak přijde o část svých prospěšných látek. Popíjejte po celý den po malých doušcích. Určitě nenechte čaj vychladnout!
Tinktura proti virovým a bakteriálním infekcím
Toto léčivo se připravuje poněkud odlišně. Počkejte, až začnou semena uvnitř slunečnicového květu dozrávat a zlaté lístky opadávat V tuto chvíli celou hlavu slunečnice uřízneme, roztrháme na menší části, vložíme do sklenice a nalijeme vodkou tak, aby byl veškerý rostlinný materiál kompletně ponořený. Ponecháme měsíc zrát – nejlépe na slunci. Užíváme nejlépe před jídlem a to 1 lžíci 3x denně.
TIP: V tropech je tato tinktura používána i při léčbě ataků malárie. A to vždy 20 kapek před blížícím se záchvatem.
Slunečnicový olej a jeho léčivé vlastnosti
Je-li lisovaný za studena a pochází z dobrého zdroje (tedy nikoli z rostlin, rostoucích na toxických půdách, jež do sebe škodliviny doslova nasávají), pak efektivně pomáhá zejména při péči o suchou a šupinatou pokožku. Lze ho také použít pro rány, při bolestech kloubů a jako prostředek pro očištění těla od škodlivých toxinů.
Mlgání oleje (Oil pulling) také pomáhá odstraňovat bakterie z dutiny ústní a hrdla. Pomáhá proti krvácejícím dásním a zubnímu plaků a také a bělí zuby.
Použití slunečnicového oleje u nemocných kloubů a při revmatismu
Ke starým receptům na tyto choroby patří například pravidelná konzumace dušeného zelí, ochuceného zastudena lisovaným slunečnicovým olejem s přídavkem kmínu. Čerstvé listy zelí (nebo také špenátu), přes noc namočené ve slunečnicovém oleji, jsou také dobrým obkladem na popáleniny a nehojící se rány či opary. Pomáhají také při léčbě odlupujících se šupinatých míst na kůži. Přikládají se i na bolavé klouby. Ty lze nahřátým slunečnicovým olejem i masírovat, což ulevuje od bolesti.
Slunečnicová semínka a jejich léčebné působení
Jak už jsme si řekli výše, jejich léčebné působení je velmi široké. Například snižují krevní tlak, zmírňují chronické záněty v těle a při rozumném použití čistí cévy a brání tak krevním sraženinám. Zlepšují také mužskou plodnost (díky obsahu cenných minerálů) a chrání před některými nemocemi prostaty.
TIP: při hypertenzi je spolu s pravidelnou konzumací slunečnicových semen doporučeno užívat také celer. Jen pozor – velmi často jde o alergizující složku. Dobře proto pozorujte, jak na něj vaše tělo reaguje
Kosmetická omlazující maska ze slunečnice
Vezměte velkou hrst slunečnicových semen, rozdrťte je v hmoždíři na co nejjemnější hmotu a přidejte 2 lžičky smetany a polévkovou lžíci kvalitního oleje. Doporučujeme zejména mandlový, jojobový nebo olivový. Naneste na obličej i na oblast dekoltu a nechte působit po dobu 20 minut. Kosmetická omlazující maska ze slunečnice čistí a vyživuje vaši unavenou a celkově matnou pleť.
Nápadité recepty ze slunečnice
Přemýšlíte nad tím, jak zařadit slunečnici do svého jídelníčku nejlépe každý den? Naše šikovné recepty vám v tom jistojistě pomohou.
Pasta se slunečnicovými semínky
Vyloupaná slunečnicová semínka zalijte studenou vodou a nechte přes noc namočit. Ráno je propláchněte a vložte do mixéru. Přidejte na každých 50 gramů slunečnice jeden stroužek česneku a rozmixujte. Hotovou pastu můžete ochutit sušenými rajčaty či zelenou petrželkou, případně olivovým olejem, medem, kmínem, solí a pepřem apod. Vše vymíchejte ve hladkou hmotou a přesuňte do dostatečně velké sklenice. Získáte tak skvělou pomazánku na pečivo, ale i přísadu do salátových zálivek. V lednici vydrží přibližně týden. Trvanlivost prodloužíte, pokud ji zalijete několika lžičkami kvalitního oleje.
Pesto ze slunečnicových semen
Tradičně se pesto vyrábí v hmoždíři, ale pro usnadnění práce můžete použít mixér. Rozmixujte velký svazek bazalky dohladka a přidejte tři polévkové lžíce slunečnicových semen. Neměla by být však syrová, pro lepší chuť je předtím opečte na suché pánvi. Dále budete potřebovat ještě dva stroužky česneku, tři polévkové lžíce strouhaného parmezánu a pro zjemnění rovněž několik polévkových lžic olivového oleje. Ten přilévejte postupně během mixování tak, abyste docílili dokonale hladké konzistence.
Naklíčená slunečnicová semena
A pokud jste fanoušky klíčků, klidně vyzkoušejte i ty slunečnicové. Na rozdíl od mnoha jiných zvládnou klíčky vytvořit i tehdy, když použijete loupaná. Samotné klíčky mají rafinovanou – lehce oříškovou chuť. Neloupaná semena na pět hodin namočte, loupaná můžete na misku s vatou položit ihned.
TIP:
Během prvních 24 hodin je dokonale odstřihněte od světla, klíčky budou pak křehčí.
Hotové klíčky jsou skvělým doplňkem salátů, sýrů a dalších. Kromě značného obsahu hodnotných aminokyselin vám nabídnou také neopomenutelné množství zinku, železa a vitamínu D. Jsou tedy dobrá zejména pro vaši pokožku, vlasy i nehty. Z tohoto důvodu tvoří slunečnicová semena rovněž nezbytnou součást jídelníčku veganů a vegetariánů, kteří si nemohou tyto důležité prvky opatřit z masa.
Náš tip: Slunečnice není jediná, která zvládne vyklíčit v loupaném stavu. Toutéž pozitivní a velmi cennou vlastností se pyšní například i loupaná pohanka. Postup klíčení je velmi podobný, určitě ho tedy vyzkoušejte.