Chybami se člověk učí – to je pravdivé přísloví. Každý pěstitel se doma určitě již setkal s tím, že se mu vybranou rostlinu nepodařilo vypěstovat. Důležité ale je, vědět proč se nedostavil úspěch, kde jsme udělali chybu, abychom se jí napříště mohli vyvarovat. Níže proto uvádíme nejčastější chyby u pěstování bylinek, abyste se jim vy mohli vyhnout.
Výběr nezdravých rostlin
Úplně první chybu, kterou můžete udělat, je ta, že si vyberete nesprávnou rostlinku k zasazení. Musíte najít perfektní bylinu. Hledejte kusy s jasnou barvou, spoustou listů a bez kazů na listech. Pokud najdete na rostlince byť jen jednu mšici, znamená to, že jich na rostlince bude víc (ty jen v tuto chvíli nevidíte). Nechovejte sympatie pro nemocně vyhlížející bylinky, pokud nemáte dostatek prostoru, abyste ji udrželi v karanténě od ostatních rostlinek.
Výsadba bylin v nesprávném prostředí
Pokud zasadíte rozmarýn, který miluje suchou a vápencovou půdu, do vlhkého prostředí, zemře vám do dvou týdnů. Chcete-li pěstovat rostliny ve stinné oblasti, hledejte bylinky, které nepotřebují tolik slunce. Bylinky, které vyžadují sluneční svit, budou ve stínu slabé a bledé. Pokud nemáte k dispozici příliš slunnou ani příliš stinnou oblast, zasaďte bylinky do květináčů, které můžete přemístit do optimálního prostředí.
Nedostatečné sklízení a prořezávání
To, co dělá bylinku úhlednou, je prořezávání a častá sklizeň. Pokud nebudete sklízet a zařezávat stonky, rostlina bude na několika stoncích růst pouze do výšky. Listy zestárnou, uschnou a spadnou. Výsledkem jsou dlouhé stonky bez listů. Můžete také umožnit rostlině začít a dokončit svůj životní cyklus. Pravidelným sklizením udržujete bylinu v růstové fázi co nejdéle. To podporuje růst dalších stonků a listů. Rozhodně se nebojte bylinky otrhávat, vždyť proto jste si je nasadili. Neublíží jim to, spíš naopak.
Přeplněnost nebo nesprávná výsadba
Je velmi běžné, že při nákupu bylin si jich koupíte více, než můžete v jedné oblasti zasadit. Až tedy zase půjdete kupovat své rostlinky, pořádně si přečtěte štítky u bylinek. Věnujte velkou pozornost výšce a šířce plně rostoucích rostlin. Vždy si můžete koupit raději jednoleté bylinky, pokud se vám nelíbí představa mulčování. Je vždy lepší znovu podsadit, než zasadit bylinky najednou příliš blízko. Přeplňování je nejen plýtvání penězi, ale také neumožňuje vašim rostlinám dostatečné kvetení a růst.
Používání chemikálií na listy květin
Pokud jste zvyklí chránit své rostliny před škůdci a hmyzem prostřednictvím spreje plného chemikálií, měli byste si to u bylinkové zahrádky dvakrát rozmyslet. Bylinky, které často používáme čerstvé, by nikdy neměly být vystaveny žádným chemikáliím, které by mohly být potenciálně nebezpečné nebo toxické pro spotřebitele. A to ani v případě, že se snažíte listy bylinek před použitím omýt.
Nevěnujete pozornost detailům
Je důležité pozorně sledovat bylinky. Vědět, jak vypadá rostlina v době, kdy je zdravá, umožní zahradníkovi, aby včas zjistil problém. Dávejte pozor na každé poškozené listy, stonky a narušení půdy kolem rostliny. Pokud zjistíte, že listy a stonky začínají mizet, zbarvovat se do hněda nebo se vlnit, můžete problém odstranit ještě před tím, než postihne celou bylinku.
Nezaléváte bylinku správně
Potřeby bylinek jsou minimální. Ačkoli je velmi jednoduché se o bylinky starat, budou vám poskytovat čerstvou zásobu po celou sezónu. Vyžadují ale správnou zálivku, aby zůstali bez stresu. Zalévejte své bylinky pokud možno brzo ráno. Voda se tak vsákne do půdy, aniž by došlo k jejímu vypařování. Nikdy nepolévejte listy rostlinek, protože to podporuje pouze plísně a nemoci. Pro bylinky je důležitý dobrý mulč, který udržuje vlhkost.