Hledáte spolehlivou obranu proti stále urputněji se hlásící sezóně nachlazení? Pokud vám už doma v řadě stojí heřmánkový, šalvějový a třapatkový čaj, rozhodně děláte dobře. Ale co takový mnohdy neprávem opomíjený proskurník?
Máme na mysli samozřejmě proskurník lékařský alias Althaea officinalis. Díky svému vzhledu si vysloužil poměrně trefnou, bohužel však nesprávnou přezdívku „ibišek,“ která dokáže v mysli laiků nadělat mnohdy docela paseku. Ale zpátky k proskurníku. Jak vám může pomoci právě teď?
Proskurník lékařský – ideální bylinka na nachlazení
Měli byste ho mít doma, stejně jako všechny výše zmíněné bylinky. Dá se koupit v lékárně. A co všechno umí? Obsahuje léčivý sliz, který mimo jiné usnadňuje odkašlávání a spolu s tím i mírní podráždění sliznic. Je tedy vítaným pomocníkem při zánětech dýchacího ústrojí. Léčí a zároveň vám značně uleví.
Ještě poměrně nedávno však nebylo třeba spoléhat se jen na léčivý čaj – málokdo ví, že právě z proskurníku se vyráběli předchůdci úplně prvních marshmallows. Nešlo tedy jen slepenec žužu cukru, ale o šikovného pomocníka pro všechny maminky malých dětí. Dnes se s proskurníkovým marshmallows bohužel setkáte jen ojediněle spíše při dovozu ze zahraničí.
Nejúčinnější částí celé rostliny je ovšem kořen, a to nejlépe macerovaný. Ten je vhodné užívat zároveň spolu se dvěma dalšími bylinkami: mátou a zázvorem. Společně se totiž skvěle doplňují a působí v synergii (jejich účinky se tedy násobí.
Směs by měla být vyvážená a stejnoměrná. K jedné lžičce nadrceného proskurníkového kořene tak patří i lžička sušeného zázvoru a lžička máty. Proskurník povařte pět minut na mírném plameni, poté přidejte ostatní ingredience, zamíchejte a odstavte z plotny. Po deseti minutách můžete čaj pít.
Měli byste vědět. Čaj z proskurníku si dopřávejte 3x denně, nikoliv však před spaním. Během noci určitě odkašlávat nechcete. A můžete si ho rovněž čímkoliv přisladit, na jeho účinek to nemá žádný vliv.
Čaj z proskurníku, máty a zázvoru dokáže zmírnit zánět v těle a působí proti všem příznakům nachlazení, na které si jen vzpomenete. Užívejte ho přibližně týden. Pokud se ani poté vaše potíže výrazně nezlepší, je na čase navštívit lékaře. Pro jistotu.
Čím ještě podpořit proskurník? No přece řebříčkem!
A jak? Připravte si zahřívací koupel. Řebříček obecný (Achillea millefolium) má totiž zklidňující a protizánětlivé účinky. Pokud si připravíte koupel ze tří lžic a náležitě si ji užijete, pomůže vám tahle procedura nastartovat v těle ozdravné procesy. Jako podpora léčby bylinkami je rozhodně k nezaplacení.
Řebříčková koupel – návod: tři lžíce řebříčku zalijte vroucí vodou a nechte vylouhovat. Po dvaceti minutách přeceďte a přidejte do vany. Ve vodě buďte optimálně jen 20-25 minut.