Chladné dny podzimu a zimy přinášejí teplé ponožky, horké šálky čaje, dobré knihy a také využití mnohých bylinek. Možná, že jedním z nejkrásnějších způsobů, jak užívat bylinky, jsou bylinné sirupy. Je skvělé je mít po ruce v chladnějších měsících roku. Naučte se základy, jak vyrobit bylinný sirup a poté se nechte vést svou vlastní intuicí k vytvoření vlastních chutných směsí.
Co je bylinný sirup?
Bylinný sirup se připravuje kombinací koncentrovaného odvaru s medem nebo cukrem a někdy i alkoholem. Základem takového sirupu je silný bylinný odvar. Míchání odvaru s medem nebo cukrem pomáhá zahustit a zachovat odvar. To zvyšuje trvanlivost odvaru a často vytváří uklidňující aplikaci. Přidané sladidlo může také pomoci zvýšit chutnost některých bylin. Mnoho lidí, včetně dětí, považuje slazené sirupy jako chutný způsob užívání léčivých bylinek.
Jak se dají sirupy používat?
Sirupy nemusíte používat pouze jako lék, který s nechutí polknete a zapijete vodou. Právě díky sladidlům dostávají bylinné sirupy skvělou chuť. Zkuste dát jednu nebo dvě lžíce sirupu do sklenice se sycenou vodou, abyste si vytvořili chutný a zdravý bylinný nápoj. Pokud dáte lžíci sirupu do šálku a zalijete ho horkou vodou, získáte tak rychlý šálek čaje. Sirupy si ale můžete vychutnat i na jídle (například místo javorového sirupu na palačinky nebo do dezertů), přidat je můžete do jogurtů, ovesných vloček, sušenek i zmrzliny.
Jak si připravit bylinný sirup?
Vytvořit si svůj vlastní bylinný sirup je překvapivě snadné. Pokud máte děti, můžete je přizvat k přípravě. Pokud se totiž děti budou podílet na přípravě sirupu, je pravděpodobné, že ho budou chtít taktéž vyzkoušet. Základní poměr, který je třeba u výroby sirupu vzít v úvahu, je jeden díl medu nebo cukru na dva díly bylinkového odvaru. To znamená, že bylinky, které zalijete čtyřmi šálky vody, svaříme na celkem dva šálky odvaru a přidáme do nich jeden šálek medu nebo cukru. Toto je minimální množství cukru, které musíte k odvaru přidat, abyste získali dostatečně odolný sirup (jinak by se mohlo stát, že trvanlivost sirupu bude snížena). Cukru nebo medu ale můžete dát klidně i více – vyzkoušejte sami, jak vám to nejvíc chutná. U sirupu můžete vylepšit a prodloužit jeho trvanlivost taktéž přidáním alkoholu. Populární je například brandy. Přidání alkoholu je zcela volitelné a nemusí být nejlepší volbou při přípravě sirupů pro děti.
Základní recept na bylinný sirup
Připravte si tento recept a použijte do něj bylinky podle své chuti!
Ingredience:
- ½ šálku nebo 1 šálek sušených bylinek.
- 950 ml vody.
- 1-2 šálky medu nebo cukru.
- ¼ šálku brandy nebo jiný oblíbený alkohol.
Postup:
- Výroba sirupu začíná odvarem: Smíchejte tvrdé nebo hrubé bylinky, jako jsou bobule, kořeny nebo kůra, s vodou v hrnci. Jakékoli listy nebo květiny budou přidány později v procesu, takže je nechte stranou.
- Přiveďte k varu a částečně přikryjte pokličkou.
- Snižte teplotu a vařte, dokud se kapalina v hrnci nezmenší o polovinu.
- Poté odstavte a přidejte listy nebo květiny. Pokud nic takového nepoužíváte, přeskočte tento krok.
- Hrnec zakryjte a nechte luhovat minimálně 20 minut, nejlépe však několik hodin.
- Slijte všechny bylinky. Nyní jste si připravili silný odvar pro sirupový základ.
- K odvaru přidejte cukr nebo med. Pokud přidáte med, zahřívejte na velmi mírném plameni – nesmí se vařit, abyste nezničili příznivé enzymy nacházející se v medu. Pokud používáte cukr, přiveďte tekutinu k varu a míchejte, dokud se cukr nerozpustí – nejlépe však 30 minut.
- Odstavte, a pokud chcete, přidejte alkohol.
- Přelijte sirup do čistých láhví. Přidejte štítek se všemi ingrediencemi a datem vytvoření sirupu.
- Uchovávejte v lednici po dobu až 3 měsíců. Pokud jste přidali více cukru nebo medu a alkohol, uchovávat můžete ještě déle.
- Dávkování bude záviset na použitých bylinkách, na situaci, pro které je sirup určen a také na věku příjemce. Celková dávka je od ½ čajové lžičky po 1 polévkovou lžíci, která se užívá 1 až 3krát denně se zvýšenou frekvencí během akutní fáze příznaků.