Zázvor je velice užitečný zejména v chladném podzimním počasí, kdy řádí chřipky a nachlazení. Věděli jste ale, že je možné vypěstovat si zázvor doma? V obchodech se častokrát setkáváme se zázvorem dovezeným z Číny, Indie či Nepálu, stále více pěstitelů z jiných částí světa se ale pouští do pěstování vlastního zázvoru. Proč byste se o totéž nemohli pokusit sami?
Z čeho zasadit?
Kupte si kousek zázvoru o velikosti palce s několika hrbolatými uzlíky na špičkách – to jsou pupeny. Vybírejte buclaté kousky, ne takové, u kterých už je odumírající kůže. Kůže na jemných pupenech by měla být tenčí a světlejší – neberte si kusy zázvoru, které mají tmavé pupeny. Protože je možné, že se zázvor, který kupujete v obchodě, chemicky zpracovává, vyberte si zázvor organický.
Klíčení
Teď přichází ta nejtěžší část – zázvor potřebuje svůj čas, než začne klíčit. Pokud to chcete urychlit, vytvořte terárium s průsvitným víkem. Vyberte si takové terárium, jehož velikost je jen o několik centimetrů větší než je kousek zázvoru, který jste si vybrali. Na spodní straně této nádoby udělejte několik drenážních otvorů. Do nádoby dejte asi pěticentimetrovou vrstvu půdy, vložte kousek zázvoru a posypte asi centimetrovou vrstvou půdy nahoře. Dobře zalijte. Lehce zakryjte víčkem nádoby, ale ne úplně těsně. Půda by měla být vlhká, ne ale příliš mokrá – zalijte ji vždycky, až se půda vysuší. Klíčení se dostaví za 6 až 8 týdnů.
Pěstování v nádobě
Zázvor potřebuje spoustu prostoru k tomu, aby mohl růst. Na náš kousek zázvoru o velikosti palce budeme potřebovat nádobu o objemu téměř 8 litrů. Vyberte si nádobu s dobrými drenážními otvory a hlubokým talířem. Používejte dobře odvodňovací, úrodnou půdu s velkým množstvím kokosových vláken. Na dno nádoby nasypte půdu do výšky cca 15 cm a jemně vložte naklíčený zázvor. Přikryjte půdou tak, aby výhonek byl nezakopaný. Umístěte na teplé, slunečné místo (například okenní parapet nebo chráněné místo venku, kde teplota dosahuje minimální hodnoty 15 °C). Jednou měsíčně můžete přidat kompost.
Sklizeň
Udržujte zelenou část rostliny v jejím základě – tam, kde vystupuje z půdy – a zvedněte celý oddenek. Odtrhněte kus oddenku a zbytek rostliny umístěte zpět do nádoby, kde jste ji pěstovali. Přikryjte půdou a přidejte kompost, zalijte vodou a nechte několik dní, aby se rostlinka vyléčila. Chraňte zázvor před jasným slunečním světlem a divokými teplotními výkyvy po dobu několika dní, než se zotaví.
Použití zázvoru
Sklizený zázvor má mírnou chuť a je šťavnatý. Nejlepší ze všeho je, že jeho kůže je tak tenká, že není třeba ji loupat. Nechte odstát plátky zázvoru v horké vodě s citronem a medem, nebo kousky zázvoru přidejte do odšťavňovače spolu s jablky, mrkví nebo třeba kapustou. Zázvor můžete také opékat se zeleninou. Kousky zázvoru můžete připravit také s cukrem, kdy na kostičky nakrájený zázvor povaříme v cukrovém sirupu.