Jak pěstovat mátu v bytě

  Spousta lidí pěstuje mátu v zahradě a pro ty, kteří vědí, jak energická tato bylinka je, není žádným překvapením ani to, že se jí snadno daří také v květináčích uvnitř bytu. Pěstovat mátu v bytě je vlastně velmi jednoduché. Pěstování máty v květináčích je možné venku i vevnitř, stejně tak můžete pěstovat mátu na vodě.

Jak pěstovat mátu uvnitř bytu či domu

Pro začátek budete potřebovat nádobu s odpovídající drenáží pro zdravý růst rostlin. Pro mátu je důležitá dobrá půda, postačí ale běžný komerční typ půdy nebo půda s rovnoměrným množstvím písku, rašeliny a perlitu. Rostlinu po výsadbě dobře zalijte vodou a umístěte ji na místo s nepřímým slunečním zářením, na jaře a v létě je dobré okno orientované na západ a na podzim a v zimě zase okno orientované na jih. Vaše rostlina ocení teplotu 18-21 °C během dne a 13-15 °C v noci. Pokud chcete pěstovat mátu na vodě, jednoduše si připravte špičaté řízky o délce asi 12-18 cm, odstraňte spodní listy a umístěte řízky do sklenice nebo lahve s vodou. Taková máta potřebuje sluneční záření minimálně 4 hodiny denně.

Péče o mátu pěstovanou v bytě

Pokud pěstujete mátu v interiéru, je pro její prospěch třeba dbát několik věcí:

  1. Zalévání. Máta dává přednost tomu, aby byla ve vlhkém, nikoli ale mokrém prostředí. Pokud je horní část půdy suchá na dotek, je zapotřebí zalévání. V opačném případě se snažte o rovnoměrnou vlhkost.
  2. Rostlinu byste měly každé tři až čtyři dny otáčet, aby rostla rovnoměrně a netáhla se za sluncem. Pokud chcete, můžete mátu přestěhovat přes léto i s květináčem, ve kterém je nasazená, na zahradu.
  3. Hnojení není nutností, ale může přinést rostlince pomoci. Nepřehánějte to ale s hnojením, protože nadměrné hnojení může způsobit ztrátu vůni a chuti máty.

bylinkopedie nákup bylinek a produktů  

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here