Pěstujte léčivé koření II.

pestovani bylinky a koreni koriandr

V dnešním článku si povíme ještě o pěstování dvou významných druhů koření, které jsou také důležitými pomocníky pro naše zdravé trávení.

Koriandr

Semínka koriandru jsou asi nejvšestrannějšími kuličkami mezi kořením. Přidává se do sladkých i slaných pokrmů a jako podpora dobrého trávení poslouží vždy, takže je vlastně jedno, na co toto koření použijete.

  • Pěstování koriandru

Koriandr pěstujte v propustné, výživné půdě s dostatkem vláhy a vápníku, například na zahrádce na slunném a vzdušném místě. Pěstuje se snadno, jenom je potřeba dát pozor na mráz.

Semena vysévejte klidně od jara až do podzimu, obvykle klíčí velmi snadno. Klíčení semínek urychlíme 2 až 3denním máčením ve vlažné vodě nebo v heřmánkovém nálevu. Na záhonek je sejeme v řádcích a nejsou potřeba velké rozestupy.

Rostlinku sklízejte, jakmile je vyzrálá, po zhnědnutí. Chceme-li zvýšit kvalitu před použitím, necháme ještě několik týdnů či měsíců sušit. Lístky koriandru můžete sklízet dle potřeby, skladovat je můžete i zamražené.

Anýz

Pomáhá na celou řadu zdravotních problémů, skvěle například tlumí křeče, bolesti, dokonce i migrénu. A zvyšuje chuť k jídlu

  • Pěstování anýzu

Bylinku je dobré pěstovat na slunném místě chráněném před větrem, zalévejte ji pouze v období sucha. Anýz se pěstuje ze semen, výsev proveďte v březnu až dubnu. Dorůstá výšky kolem půl metru, ale i tak se dá pěstovat v truhlících. Roste poměrně pomalu, kvítků se dočkáte až v červenci.

Na pěstování budete potřebovat lehkou, hlinitopísčitou půdu s dostatkem vápníku. Plody se sklízejí v srpnu, po odkvětu, ale ještě před jejich úplným dozráním. Seřízněte květenství a usušte je na suchém místě. Můžete je také zavěsit směrem dolů a semínka zachytávat do rozprostřené podložky. Získaná semena uložte do uzavíratelné nádoby nebo do sáčku.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here