Ne každý zahradník si může vypěstovat přímo strom s citrusy, ale každý může mít vůni citrusů doma. Stačí si zasadit bylinky s vůní citronu. Je úžasné, kolik rostlin voní jako tyto žluté plody. Jsou relativně snadné na pěstování a listy, nejvoňavější část těchto rostlin, mohou být sklizeny a použity v téměř jakémkoli jídle – v čaji, v jídle s mořskými plody, v pestech i dezertech…
Bylinky s vůní citronu nejen na vaření
Dokonce, i když nevíte, do kterých jídel byste tyto bylinky použili, můžete si udělat bylinkovou zahrádku s citronovým aroma jen tak pro radost.
1. Meduňka citronová (Melissa officinalis)
Tento druh meduňky má intenzivní vůni citronu, ale chuť je překvapivě sladší než vůně. Je to přizpůsobivá bylinka a rychle se stane součástí vaší zahrady. Protože se jedná o invazivní bylinku, je třeba ji pravidelně kontrolovat a zastřihávat, abyste jí neměli plnou zahradu. Nejlepší je pěstování této meduňky v nádobě, odkud se jen tak nerozšíří.
Meduňce citronové svědčí spousta slunečního svitu. Ačkoli je bylinka aromatická, neláká žádné hmyzí škůdce. Časté sklizně listů jen rozšíří vaši celkovou úrodu. Bílé květy jsou obzvláště oblíbené u včel.
Listy této meduňky jsou častou ozdobou u nejrůznějších sorbetů nebo ovocných nápojů. Skvěle se hodí také na ovocné a zeleninové pokrmy.
2. Bazalka citrónová (Ocimum xcitriodorum)
Jednoduchým způsobem, jak přidat citronovou vůni do bylinné zahrady je pěstovat citrónovou bazalku. Tento druh bazalky můžete využít všude tam, kde používáte běžnou bazalku. Můžete ji dokonce začít pěstovat ze semen. Listy mají tendenci být malé a bohaté, takže je nejjednodušší jednoduše je nakrájet spolu se stonky.
Bazalka si potrpí na plný sluneční svit a pravidelné zalévání. Nemá ráda sucho, obzvláště krátce po vysazení. Čím častěji budete bazalku sbírat, tím více jí budete mít. Pokud vám bazalka vykvete, můžete použít i její květiny, které jsou chutné a jedlé.
3. Citrónová šanta kočičí (Nepeta cataria Citriodora)
Velká spousta zahradníků nepěstuje šantu kočičí pro kulinářské účely. Ačkoli šanta kočičí je obvykle velkým lákadlem pro kočky, citrónová vůně této rostliny je neláká. Šanta kočičí může být velice rozšířená rostlina, proto ji pravidelně zařezávejte a nebojte ji často sklízejte. Citrónová šanta kočičí dorůstá výšky asi 6 cm a v polovině léta vykvétá. Nejčastěji se používá na přípravu čaje.
4. Aloisie citronová (Aloysia citriodora, Aloysia triphylla)
Ze všech rostlin, které mají citrónové aroma, je aloisie (nebo také verbena) z těch, které mají nejvěrnější vůni citrónu. Jedná se o trvalou rostlinu, která může v tropickém podnebí dosáhnout více než 50 centimetrů. Avšak v našich podmínkách očekávejme spíše malou křovinnou rostlinu. Pokud ji přes zimu neochráníte před mrazem, budete mít pouze jednoletou rostlinu.
Aloisie citronová preferuje plné slunce a dobře odváděnou půdu. Avšak v teplejších klimatech vyžaduje ochranu před přímým slunečním zářením. Pokud necháte na rostlinu pražit celý den slunce, listy budou blednout a ztratí chuť. Má trochu chaotický růstový zvyk, ale časté sklizně udržují rostlinu ve tvaru. Listy se používají pro přípravu čaje i k drůbežímu masu, mořským a zeleninovým pokrmům a také jako ozdoba dezertů.
5. Citronová tráva (Cymbopogon citratus)
Citronová tráva vydává jemnou citronovou vůni, která dává tolika thajským pokrmům jejich zajímavou chuť. Citronová tráva je jemná trvalka s cibulovitými stonky a listy s citrónovou vůní.
Citronová tráva je velmi odolná proti suchu a prospívá na plném slunci. Vypadá jako dlouhá tráva. Může být pěstována v květináčích, ale mnohem lépe prospívá, když je zasazena přímo do půdy.