Existuje mnoho použití, na které můžete zužitkovat bylinky, které si vypěstujete na své zahrádce. Kromě toho, že poskytujete útočiště pro motýly, ptáky a včely, také dochucujete svá jídla neobvyklými chutěmi. A dalším způsobem využití bylinek je použít je na přípravu čaje. Je velmi pravděpodobně, že již teď máte několik bylinek, které jsou k přípravě čaje vhodné.
Jaké rostliny jsou dobré pro přípravu čaje?
Ačkoli následující seznam není v žádném případě úplný, nabízíme seznam rostlin a které její části, jsou pro výrobu čaje nejoblíbenější:
- Máta – listy: mají dobré účinky pro uklidnění a pro zažívání.
- Mučenka – listy: relaxace a uklidnění, dobrý spánek.
- Šípek – červené plody: vysoký obsah vitamínu C.
- Meduňka lékařská – listy: uklidňující, dobrý spánek.
- Heřmánek – květy: relaxace a dobrá kyselost žaludku.
- Echinacea – plody: lepší imunitní systém.
- Ostropestřec mariánský (bodlák) – květy: detoxikace.
- Andělika lékařská – kořen: trávení.
- Kočičí dráp – listy: uklidnění.
- Maliny – listy: ženská reprodukce.
- Levandule – květy: uklidnění.
- Kopřivy – listy: detoxikace.
- Jetel luční – květy: detoxikace a čištění.
- Pampeliška – kořen: krevní tonikum.
- Lycaste – květy: trávení a uklidnění.
- Citronová tráva (lemongras) – stonky: trávení a uklidnění.
K těmto rostlinám můžete navíc přidat ještě některé další bylinky, včetně: měsíček lékařský, bazalka, řimbaba obecná, přeslička, yzop lékařský, sporýš citronový, srdečník, pelyněk černobýl, řebříček obecný, šišák.
Jak připravit bylinkový čaj?
Začátek přípravy čaje znamená sbírání jednotlivých bylin. Bylinky sbírejte ráno, protože esenciální oleje (které jsou zodpovědné za zdravotní účinky bylinek) jsou v nejvyšší koncentraci před teplem ve dne. Některé bylinky se mohou použít přímo po sklizni, zatímco jiné je třeba vysušit. Chcete-li si připravovat sušené bylinkové čaje, existuje několik různých metod, ale hlavním zájmem je použití rovnoměrného tepla.
Jak sušit?
Bylinky, které sušíte, musíte ochránit před prachem. Toho docílíte vložením bylinek do papírových pytlíků, do kterých propíchnete otvory. Vyvarujte se sušení bylinek v zanedbaných oblastech, protože bylinky během sušení pohlcují pachy a plíseň. Bylinky si při sušení označte jejich názvem – k čemuž nám může dobře posloužit například papírový pytlík, ve kterém se bylinky suší. Taktéž po sklizni uchovávejte bylinky v označených nádobách – sušené bylinky vypadají podobně, proto si je označte názvem bylinky, ale také datem, kdy jste je sušili. Uchovávejte je na chladném, suchém místě.
Čaj z čerstvých bylinek
Pokud dáváte přednost čaji z čerstvých bylinek, můžete si přebytek úrody bylinek zmrazit. Připravit si můžete bylinné kostky ledu – porci bylinek na jeden čaj dejte do formičky na led a doplňte vodou. Příprava samotného čaje je pak jednoduchá: vyjmete jednu kostku ledu a zalijete ji horkou vodou.
Jak připravit rostliny na čaj?
Pokud používáte na přípravu čaje čerstvé bylinky, připravujte čaj pouze pro jednu osobu. To znamená jednu lžíci čerstvých bylinek. Čerstvé bylinky nakrájejte a rozdrťte tak, aby uvolnily esenciální oleje a tím i jejich chuť a účinné vlastnosti. Poté bylinky zalijte horkou vodou. To, že je čaj připraven, poznáte podle chuti, ne podle barvy, jak jste možná zvyklí.
Děkuji velmi dobré rady
Dobrý den. Nemáte vůbec zač. Jsme rádi, že informace jsou pro Vás zajímavé a snad i užitečné. Hezký den. Bylinkopedie.cz