Bojujete s kily navíc? Pomoci může tradiční česká bylinka – Pampeliška

pampeliška

Příroda nám na jaře nabízí spoustu bylinek, kterými si můžeme obohatit jídelníček. A mnohé z nich nám mohou pomoci i s nepříjemnými neduhy, které nás po zimě trápí. Pampeliška stojí v jejich čele a pomáhá i na hubnutí, ale rozhodně bychom neměli opomíjet ani další jarní bylinky.

Čaje, masti, odvary, obklady, ale i přísady do jarních salátů. Vydejte se do přírody s košíkem na bylinky a dopřejte svému zdraví to nejlepší, co vám zelené poklady naší země nabízejí.

Pampeliška lékařská pomůže od nadbytečných kil

Ať už pampeliška nebo smetánka lékařská (Teraxacum officinale), bude se vám tahle bylinka hodit jako perfektní stimulant metabolismu. Nejlépe vám poslouží kořen – nasbírejte si ho, usušte a nadrťte. Čím rychleji to zvládnete, tím lépe – po zimě v sobě kořeny pampelišky mají ještě velké množství účinných látek, které chtěly na jaře použít pro tvorbu nových listů.

Stačí lžička drceného kořene, přelitá šálkem horké vody a louhovaná deset minut. Popíjejte třikrát denně. A pokud se vám nechce stále připravovat čaj, připravte si rovnou dvě lžíce sušeného kořene smetanky lékařské. Zalijte je 300 ml alkoholu a nechte na temném místě dva týdny odležet. Každý den protřepávejte a po uplynulé době přeceďte. Získáte tinkturu – užívejte 3x denně dvacet kapek. Tinktura vám stejně jako čaj pomůže nastartovat metabolismus a shodit povánoční kila. Je to tedy ideální jarní bylinka.

Kopřiva dvoudomá pro detoxikacikopřiva

Ano, víme, je to už ohraná písnička. Ale pokud chcete dát svůj organismus po zimě pořádně do kupy, vsaďte na kopřivu dvoudomou (Urtica dioica). Pro dlouhodobé popíjení se nehodí, ale krátkodobě uleví od potíží se zažíváním, kožních chorob a pročistí krev od všech toxických usazenin. Čerstvá je nejlepší. Dopřejte si každý den čaj ze dvou lžic čerstvé kopřivy. Můžete ho vypít ráno nalačno nebo si dávku rozdělit na tři porce během dne. Na pořádné nakopnutí organismu vám bude stačit týden.

Velmi dobře se hodí také do smoothie nebo třeba zeleninových kaší. Pokud čerstvé lístky krátce spaříte, přijdou o svou pověstnou štiplavost, a přitom si dopřejete plnou dávku vitamínů a minerálů, které se v jejích zubatých listech ukrývají.

 

Když vás trápí játra,vsaďte na svízel

Ne, nemáme na mysli vaši letní hračku, která se lepí na šaty a přináší dětem spoustu radosti. To je svízel přítula, my máme namysli ten syřišťový (Galim verum) se žlutými květy. Je dobrý na lymfatický systém a játra. Stačí vzít dvě lžičky sušené nati a přelít půl šálkem vody. Popíjejte teplý čaj dvakrát denně, a to nejlépe přes jídlem.

Poslouží také proti kožním problémům, stačí si třikrát denně vyrobit obklad. A v neposlední řadě jde o skvělé kloktadlo, pokud vás trápí afty a další obtíže.

Řebříček pomůže při vašem snažení

Jestliže máte pocit, že nadcházející jarní měsíce jsou ideálním obdobím při snaze o miminko, nevynechávejte ze svého jídelníčku řebříček obecný (Achillea milefolium L.). Má blahodárné účinky na rozmnožovací soustavu. Stačí si dopřát čaj ze dvou lžiček sušené nati třikrát denně. Měsíční kůra by měla všechny blahodárné procesy skvěle nastartovat. A jen tak mimochodem vám upraví i obtíže zažívání.

Jarní únava? Pomůže vám medvědí česnek

Medvědí česnek (Allium ursinm L.) je v několika posledních letech doslova symbolem jara. Chutná skvěle v salátech, pomazánkách nebo zeleninových omáčkách. Jakmile se objeví, bez obav si ho nasbírejte do zásoby. Vydrží dlouho v mrazáku, ale dá se z něj vyrobit třeba i česnekový olej.

Na obzvláště teplým místech se objevuje už koncem února, jeho pravá sezóna je však na přelomu března a dubna. Při sběru dejte pozor, abyste nepoškodili křehké cibulky, jinak se příštího roku hojné úrody medvědího česneku nedočkáte.

Pro zajímavost, obsahuje zejména velké množství vitamínu C – kam se na něj hrabou třeba citrusy! Je ideální jako prostředek proti jarní únavě. Kromě vitamínu C je jeho devízou také železo a silialicin (díky němuž má antibakteriální účinky).

Náš tip: pokud nemáte nikde v okolí možnost nasbírat si medvědí česnek, zasaďte si do truhlíků alespoň pažitku (Allium schoenoprasum). Kromě vitamínu C a železa vám dodá i draslík, vápník a vitamín B.

pesto česnek

Poznamenala vás zima kašlem? Dopřejte si podběl

Zvláště astmatici a alergici mají po zimě tendenci trpět nepříjemným kašlem. Ale i proti němu má příroda lék. Jmenuje se podběl lékařský (Tussiloago farfara). Použít se z něj dá květ i list. Nasbírejte si ho, jakmile jeho hlavičky poprvé vykouknou nad úroveň trávy. Sbírejte jen zpola rozvité květy a rychle je usušte. Není třeba používat jen hlavičky, klidně je nasbírejte i se stonky. Rychle usušte a budou připraveny k dalšímu využití.

Pomáhá na veškerá onemocnění plic a průdušek, léčí bronchitidu, astma, plicní nemoci i bronchitidu. Bojuje proti zahlenění u dětí, ale pomůže i při zánětu středního ucha. Uvařte si čaj z jedné lžičky sušených květů, přelité šálkem horké vody a to 3x denně. Užívejte, dokud obtíže neustoupí. U dětí do dvanácti let pak stačí poloviční dávka.

Můžeme si tak bez obtíží vytvořit zásoby na celý rok. Podběl roste hojně u vody, a tam ho také obvykle najdeme nejvíce. A nezapomeňte vždy nechat v lokalitě alespoň pětinu všech květů, aby se později snadno rozmnožil. Usušený podběl skladujte v dobře uzavíratelné nádobě.

Měli byste vědět: podběl je opravdu silná bylinka. Neužívejte ho proto déle než dva týdny, poté si musíte udělat měsíc pauzu. Delší užívání je možné jen na lékařský předpis.

Pro zotavení močových cest použijte sedmikrásku

Ano, brusinky nebo kontryhel jsou v tomto oboru proslavené, ale pokud nepociťujete akutní obtíže, zkuste si pomoci sedmikráskou chudobkou (Bellis parennis). Patří k prvním jarním květům a v trávníku vydrží až do podzimu. Jednu lžíci čerstvých květů přelijte 200 ml horké vody, nechte deset minut vylouhovat a vypijte. Opakujte třikrát denně po dobu dvou týdnů.

Čerstvé květy lze použít i do polévek nebo salátů, a stejně tak i její mladé lístky. Vyzkoušejte to, nejspíš je v jídle ani nepoznáte a přitom v dodají množství cenných látek.

Fialka nejenom voní, ale také pomůže proti nachlazení

Fialka je vůní jara, potěší vás ve váze i jako jedlá dekorace dortů. Ale to zdaleka není vše. Pomůže vám vyřešit potíže s dýchacími cestami i při nachlazení. Tvoří dokonalý pár s pampeliškovými květy.

Dvě lžíce sušených květů spařte šálkem horké vody a po patnácti minutách vypijte. Po týdnu by se měly vaše obtíže citelně zlepšit. Navíc jde o vhodnou medicínu i pro děti, jen opět použijte poloviční množství.

Náš tip: Z fialek si můžete vyrobit i lahodný sirup. Budete potřebovat dvě opravdu vrchovaté hrsti čerstvých fialkových květů. Přelijte je litrem převařené vody a nechte přes noc odstát. Následujícího dne tekutinu slijte, smíchejte s 1,5 kg cukru a svařte. Nakonec přihoďte jednu rovnou lžíci kyseliny citronové. Nalijte do vysterilizovaných sklenic, zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Sirup můžete použít při pečení, jako dochucení palačinek nebo do čajů. Pomůže vám uchovat vůni jara na dlouhé měsíce.

Kontryhel obecný pomůže ženám

Mezi první křehké zelené lístky patří zcela jistě i ty kontryhelové. Jsou ideální zejména pro ženy – pomáhají s menstruačním cyklem, zpevňují hladkou svalovinu (včetně dělohy) a povzbuzují metabolismus, takže napomohou rychlému jarnímu hubnutí. Kontryhelu (Alchemilla vulgaris) vám bude stačit jedna lžíce, přelitá šálem horké vody a louhovaná 15 minut. Popíjejte 2x denně po dobu dvou týdnů nebo týden před očekávanou menstruací. Uleví od křečí a bolestí.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here