Pokud jde o zdraví a wellness, bylinky mohou být jedním z našich největších spojenců. Bylinný čaj je příležitostí pro uklidnění běžného onemocnění, jako jsou příznaky nachlazení a chřipky, zatímco bylinné infuze jsou oblíbené jako přírodní doplněk vitamínů. Většina z nás své výživné bylinky nechá luhovat v nádobě s horkou vodou. Myšlenka spočívá v tom, že horká voda a vysoce vitamínové bylinky se rovnají vysoce vitaminový čaj.
Je tato dlouho vědomá víra skutečně pravda?
V některých případech není pravda, že teplejší je vždy lepší. Než zapnete sporák a začnete vyrábět konvici bylinné infuze, podívejte se na to, jak může mít teplo vliv na naše oblíbené vitamíny a minerály pocházející z bylin.
Univerzální rozpouštědlo: voda
Voda je nejen levná a z velké části snadno dostupná, ale je považována za univerzální rozpouštědlo – má mnohem podstatnější rozmezí, pokud jde o extrakci rostlinných chemikálií než kterákoli jiná známá tekutina. Pokud jde o použití výživných bylin pro jejich obsah vitamínů a minerálů, považuje se voda za nejlepší způsob, jak tyto živiny extrahovat.
Teplo a jeho účinek na obsah vitaminu
Vitamín B
Stabilita se liší u vitaminů B1, B2, B3, B6, B9 a B12. Všechny jsou rozpustné ve vodě a mohou být extrahovány vodou, takže je to skvělá zpráva pro milovníky čaje i infuzní příznivce. Jedna studie zkoumala ztrátu vitamínu B při vaření v mléce. Zjištění ukázala, že 15 minut varu vedlo k poklesu obsahu vitamínů B1, B2, B3, B6 a B9 v rozmezí 24 % a u B6 až o 36 %. Bylinné zdroje vitamínu B:
- B1 (thiamin): tolice vojtěška, chaluha bublinatá, lopuch větší, šanta kočičí, kajenský pepř, heřmánek, ptačinec prostřední, fenyklová semínka, světlík, pískavice řecké seno, chmel otáčivý, oves setý, kopřiva dvoudomá, petrželka, máta, malinové listy, jetel, poupata růží, šalvěj, řebříček obecný a šťovík kadeřavý.
- B2 (riboflavin): tolice vojtěška, chaluha bublinatá, lopuch větší, šanta kočičí, kajenský pepř, heřmánek, ptačinec prostřední, fenyklová semínka, světlík, pískavice řecké seno, chmel otáčivý, ženšen pravý, přeslička, divizna, kopřiva dvoudomá, oves setý, petrželka, máta, malinové listy, jetel, poupata růží, šalvěj a šťovík kadeřavý.
- B3 (niacin): tolice vojtěška, lopuch větší, šanta kočičí, kajenský pepř, heřmánek, ptačinec prostřední, fenyklová semínka, světlík, pískavice řecké seno, chmel otáčivý, lékořice, divizna, kopřiva dvoudomá, oves setý, petrželka, máta, malinové listy, jetel, poupata růží, jilm plavý a šťovík kadeřavý.
- B6 (pyridoxin): tolice vojtěška, šanta kočičí, oves setý.
- B12 (metylcobalamin): tolice vojtěška, chaluha bublinatá, chmel otáčivý.
Vitamín C
Vitamin C je další vitamín rozpustný ve vodě. Tento nejvyhledávanější vitamín v období nemocí je současně nejcitlivější na teplo. Podle studie z roku 2010, která zkoumala vliv tepla na obsah vitaminu C pocházejícího z čerstvých šťáv, se při zahřátí šťávy obsah vitamínu C snížil o 42,14 %. Pokud budete připravovat brokolici, špenát a další zelenou zeleninu, pak jejím pětiminutovým vařením na páře ztratíme až 14 % vitamínu C, zatímco příprava v mikrovlnné troubě nás připraví až o 28 % vitamínu C. Čím vyšší je teplota, tím rychleji dochází k oxidačnímu poškození vitaminu C, proto mohou být užitečné odvary připravované ze studené vody. Bylinné zdroje vitamínu C:
- Tolice vojtěška, lopuch větší, kajenský pepř, ptačinec prostřední, fenyklová semínka, světlík, pískavice řecké seno, kopřiva dvoudomá, oves setý, petrželka, máta, divizna, listy maliníku, jetel, poupata růží, listy fialek, chmel otáčivý, přeslička, mořská řasa, jehličky borovice, šišák, jilm plavý a šťovík kadeřavý.
Teplo a jeho účinek na minerální obsah
Jak jsme viděli výše, vitamíny mohou být citlivé, pokud jde o teplo. Naštěstí nerosty nejsou tak citlivé na degradaci. Minerály jako je vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek a měď nejsou ovlivňovány teplem. Takže při přípravě je důležité také minerální složení vody – při vaření zeleniny došlo ke ztrátě vitamínů vařením v případě, že byla voda bez minerálů.
Takže jaká je odpověď?
Může tedy horká voda zničit výživový obsah bylin? V některých případech ano, a v jiných zase ne. Opravdu jde o specifické živiny a o to, jak jsou stabilní v teple. Když pijete bylinné čaje nebo odvary, vyplatí se znát výživový obsah rostlin, které používáte, a jak je ovlivňuje teplo. Pak totiž můžete změnit techniku přípravy tak, abyste dosáhli maximálního možného množství živin.