Ostropestřec není jenom na játra, zvlášť když ho vhodně doplníte

ostropestrec
Zdroj foto: pixabay

Použití tohoto půvabného léčivého bodláku na játra dnes asi už nikoho nepřekvapí. Ovšem ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum) nám pomůže i s mnoha dalšími neduhy – jak už to ostatně u těch nejlepších a nejznámějších bylinek bývá.

Nejde o naši původní bylinku, i když si to často myslíme – pochází totiž ze Středomoří. K nám se však rozšířila už někdy během středověku. A i když nejsou podmínky pro její dozrávání v našem podnebním pásmu právě ideální, rozhodně se jeho pěstování vyplatí.

Jednoletý nebo dvouletý? Záleží na podmínkách

Pokud ostropestřec mariánský cíleně pěstujeme, pak nikdy nevíme, na čem jsme. Zatímco někomu rostlinky vyraší a vykvetou hned v prvním roce, jinému úspěšně přezimují a do květu se pustí až v sezóně následující. Semena dozrávají v druhé polovině září, takže úrodu může zkazit i špatné počasí.

Ovšem největší potíž spočívá v nedostatku přímého slunečního svitu. Účinnou části bylinky jsou totiž zejména semena, i když pro očištění jater lze žvýkat i listy. Mezi účinné látky patří především flavolignany:

silybin alias silibin

silydianin

silychristin (silycristin, silykristin).

Souhrnně je ovšem nazýváme mnohem jednodušším z zkrácenějším silymarin. Kromě toho obsahují semena ostropestřce také 27 % bílkovin a 30 % jedlého oleje (z kyselin je tu obsažená zejména linolová, olejová a samozřejmě nenasycené mastné kyseliny), dále pak aminokyseliny, cukry, quercetin a prospěšný vitamin E. Ovšem aby se prospěšné látky tvořily v semenech rovnoměrně a v hojném množství, musí se teplota v okolí pohybovat během celého dne okolo 25 °C. Což je u nás v druhé polovině září nebo dokonce v říjnu nedosažitelné. Proto mají ostropestřce vypěstované ve Středomoří vždy vyšší obsah účinných látek než ty z ČR.

Náš tip: při nákupu přírodních doplňků stravy se vždy zajímejte o to, odkud pochází použité suroviny. Ledacos vám to napoví o tom, za výrobce dané oblasti skutečně rozumí nebo zda se spoléhá pouze na všeobecně známé znalosti, aniž by je doplnil hlubšími souvislostmi. I tento detail může rozhodnout o tom, zda vám zvolený produkt pomůže či ne.

semena ostropestrec
Zdroj foto: pixabay

Zdravá játra a žlučník alias co nevíte o ostropestřci mariánském

Jde zejména o silný antioxidant. Pokud máte to štěstí a roste vám na zahrádce, můžete si každý den odstřihnout z listu asi tři centimetry dlouhý a jeden centimetr široký proužek, zbavit ho drobných trnů a několik minut žvýkat. Doporučeno je vždy dvoutýdenní užívání s následnou týdenní přestávkou. Látky v ostropestřci podporují imunitu, čistí játra, regenerují namáhaný jaterní parenchym (buněčné pletivo). Příznivě ovlivňují také hladinu krevního cukru, podílejí se na metabolismu tuků (a tím přispívají k udržení správné tělesného kondice a starají se o činnost celého trávicího systém a dokonce i srdce. Jde o dlouhodobě bezpečnou očistnou kůru, nevhodnou pouze pro těhotné a kojící ženy a děti do 15 let věku.

Ale to není vše. Podporuje například vylučování žluči a slouží jako podpůrná léčba u celé řady chorob. Jmenovat bychom mohli například:

hepatitidu typu B a C,

cirhózu,

mononukleózu,

některé choroby sleziny,

žlučníkové kameny

a intoxikaci jater (alkoholem, drogami i houbami).

Pomoci může i při regeneraci jaterní tkáně, poškozené dlouhodobým užíváním některých léků a zvýší dokonce šanci na přežití při závažných otravách muchomůrkou a podobnými zákeřnými přírodními jedy.

V neposlední řadě se uplatní také při migrénách, posílení imunity a při harmonizaci trávení.

Jak ostropestřec užívat? Pozor na kov i vysoké teploty

Tradičně se užívají drcená semena ostropestřce. Jejich konzumace je poměrně pohodlná, stačí je nasypat například do jogurtu, smoothie nebo jen tak užít na lžičce a zapít vodou. Při práci s nimi však nikdy nepoužívejte kovové nástroje, mohlo by dojít k oxidaci důležitých látek. A pozor také na vysoké teploty – pražení nebo jiná tepelná úprava se zásadně nedoporučuje. Už při teplotách vyšších než 40 °C se nenávratně ztrácí řada účinných látek. V tomto ohledu jsou tedy semena ostropestřce ještě náchylnější než často zmiňovaný med.

Měli byste vědět: Roztlučená semena velmi rychleji oxidují a ztrácejí tak cenný silymarin. Pokud je tedy nezkonzumujete hned (což je jednoznačně doporučeno), uchovávejte je ve speciálním obalu bez přístupu vzduchu. Hodí se neprodyšné sáčky „na zip“ nebo vakuové krabičky.

A jak vypadá doporučené dávkování? Jednu čajovou lžičku o obsahu 3-4 gramů semen si dopřejte nejlépe 4x denně. Nezapomeňte dodržovat doporučený rozestup – 45 minut před i po jakémkoliv jídle. V žaludku by se neměl alespoň v počátečních fázích trávení ostropestřec promíchat s ničím jiným.

Pro opravdu intenzivní účinek je vhodné v prvním týdnu až deseti dnech uvedenou dávkou zdvojnásobit. Tím se v játrech nastartují pozitivní regenerační procesy. Doporučená kúra by měla trval 12 týdnů. Během ní se játra vyčistí a začnou regenerovat.

ostropestrec mariansky
Zdroj foto: pixabay

Jak funguje ostropestřec aneb nenechte se překvapit

Kdykoliv svůj organismus intenzivně zásobíme nějakou bylinkou, musíme počítat i s celou řadou vedlejších efektů a příznaků. Jde o zcela přirozenou reakci organismu, která by nás rozhodně neměla od užívání odradit. V prvních dvou týdnech jde zejména o plynatost, změnu konzistence stolice apod. jde o přechodný projev, který brzy odezní.

Jak se nahromaděné toxiny odplavují, můžete na sobě v dalších dvou týdnech pozorovat mnohé pozitivní změny – minimalizaci únavy, více energie, ústup bolestí hlavy apod. Mohou ustoupit i některé záněty a alergie, protože játra si opět obnovila svoji ochrannou funkci a trávicí soustava je lépe připravena pro vstřebávání mnoha důležitých živin. Po šesti týdnech lze už ve výsledcích krevních testů pozorovat sníženou hladinu LDL cholesterolu apod.

Kúru ostropestřec lze podle potřeby zopakovat ti i několikrát ročně. Dodržujte ovšem doporučené období klidu a to v rozmezí 2-4 týdnů mezi jednotlivými kůrami.

Jak ostropestřec v žádném případě neužívat

Uznáváme, že konzumace drcených semen není právě komfortní. Ovšem pokud vám jde o zachování maxima účinných látek a dalších pozitiv, měli byste se o to přece jenom pokusit.

V první řadě nelze rozhodně doporučit leckde hojně zmiňovaný čaj z ostropestřce. Jak jsme psali výše, teplota 40 °C a výše začíná ničit mnohé účinné látky. A jak je na tom olej z ostropestřce? Bohužel, velké množství účinných látek se nachází ve slupce ostropestřcových semen, odkud je nedostane ani ta nejlepší lisovací technika. Obsah účinných látek je tedy nízký a pro intenzivní regeneraci jater absolutně nevhodný.

Náš tip: I když má olej z ostropestřce zdravotních účinků opravdu minimum, stále ještě obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin a vitamín E. Klidně ho tedy použijte do zeleninových salátů nebo jiných lahůdek studené kuchyně.

Další v pořadí jsou tinktury a roztoky. Zatímco u mnoha bylinek je použití alkoholu rozhodně plusem, u ostropestřce je to přesně naopak. Molekuly alkoholu silymarin velmi rychle znehodnocují. Tinktury by tedy bylo nutné užít opravdu velké množství, aby se vyvážil příjem drcených semen ostropestřce

A mimochodem, semena je třeba nadrtit opravdu nadrobno – ideálně do konzistence zrnek písku. Tehdy bude jejich užívání nejkomfortnější a z tvrdých obalů se v trávicím traktu vstřebá skutečně maximum silymarinu a dalších účinných látek.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here