Snad nejjednodušší způsob, jak užívat bylinky, je připravit si z nich bylinný čaj. Bylinný čaj může být vyroben z listů, květů, semen nebo dokonce kořenů bylin, ať již čerstvých nebo sušených, které skladujeme, když není sezóna čerstvých bylin. Ať už si vyberete jakoukoli bylinku, je to jednoduché: nalijte vroucí vodu přes drcené bylinky a nechte chvíli luhovat.
1. Bazalka
Bazalka má svěží, osobitou chuť, která vytváří osvěžující čaj. Používejte čerstvé listy, nikoli sušené. U šálku čaje budete potřebovat pouze pár listů, v závislosti na jejich velikosti. K ochucení můžete vždy přidat další listy.
2. Heřmánek
Heřmánkový čaj se připravuje z květů heřmánku. Má ovocnou, téměř jablečnou chuť a již dlouhá léta se používá k léčbě všech druhů onemocnění a především pro uklidnění po náročném dni. Dokonce je známo i to, že potlačuje nemoci v rostlinách. Můžete použít čerstvé nebo sušené květy a budete potřebovat jednu nebo dvě čajové lžičky na každý šálek čaje.
3. Fenykl
Fenykl má čistou chuť lékořice, která vás zahřeje a uklidní. Ať už je fenykl v jakékoli podobě, je vhodný pro trávení. Na přípravu čaje můžete použít drcená semena nebo listy. Budete potřebovat asi jednu čajovou lžičku semen nebo několik listů na šálek. Tento čaj je stejně aromatický, jako je chutný.
4. Levandule
Levandule má opojnou květinovou vůni, která proniká celým pokojem, když si čaj připravujete. Vůně levandule poslouží k relaxaci a zmírnění nespavosti, takže je to skvělý čaj na večer. Pro přípravu čaje použijte pupeny květů. Budete potřebovat čajovou lžičku nebo více na šálek, podle chuti. Nechte luhovat po dobu 5 minut nebo více, abyste uvolnili vůni levandule.
5. Citrónová meduňka lékařská
Meduňka lékařská patří do rodu máty. Pokud si vypěstujete citrónovou příchuť této bylinky, získáte čaj s ostrostí citrusů a mentolu. Tento druh meduňky se šíří zahradou opravdu rychle. Nejlepší je připravit si čaj z čerstvých listů, ale můžete použít i sušené listy.
6. Máta peprná
Máta je přirozená bylinka pro výrobu čaje. Její vůně a chuť jsou povzbuzující. Nemusíte ale používat jen mátu peprnou. Existuje spousta druhů máty, které nabízí nejrůznější příchuti, včetně máty čokoládové nebo třeba pomerančové. Čerstvé listy přinášejí nejvíce chuti, ale máta si udržuje vůni i chuť i v sušené podobě – lépe než většina rostlin. Začněte s několika listy a přizpůsobte si chuť podle sebe.
7. Poupata růží
Krásná červená nebo růžová poupata růží se také používají pro přípravu čaje. Jejich chuť je ovocná a květinová. Stačí rozdrtit jedno nebo dvě poupata a nechat vyluhovat ve vařící vodě. Čaj může mít mírné diuretické a laxativní vlastnosti.
8. Rozmarýn
Rozmarýn má jak silnou vůni, tak i silnou chuť. Je to osvěžující, štiplavý čaj, který se připravuje z čerstvých i sušených listů. Budete potřebovat asi jednu čajovou lžičku listů na každý šálek čaje.
9. Šalvěj
Šalvěj má příjemnou travnato-bylinnou chuť, která nabízí mnoho zdravotních přínosů. Čaj je skvělý prostředek proti stresu. Můžete použít buď čerstvé nebo sušené listy (2 čajové lžičky čerstvé nebo 1 čajovou lžičku sušené šalvěje na šálek.)