Nejen vlivem globální klimatické změny se mění podmínky jako je intenzita a frekvence srážek, průměrné teploty, počty teplých a chladných dnů apod. Ty ovlivňují stav úrody významných plodin, na kterých jsme všichni tolik závislí. Tyto faktory mají také přímý i nepřímý vliv na populaci nejrůznějších škůdců. Jak se s nimi vypořádat?
Škůdci ve skleníku
Již od brzkých jarních měsíců často dochází při pěstování zeleniny i dalších rostlin k napadení škůdci, kteří sotva vzniklou úrodu doslova devastují. Úhyn rostlin, zeleniny i ovoce je problémem, který se zdá být každý rok palčivějším. Problém se škůdci se týká i rostlin ve skleníku.
I tady často uvadají stonky, listy a plody s láskou pěstovaných rostlin, a to i přes veškerou snahu a péči svědomitého pěstitele. Skleník není hermeticky uzavřený prostor a škůdci všeho druhu si do něj vždy najdou cestu. Proto je prevence a důsledná kontrola důležitá. Především v začátku, kdy jsou rostliny čerstvě napadené, je důležité ihned zareagovat a nezvané hosty včas odstranit.
Škůdci, se kterými se můžeme ve skleníku setkat, jsou většinou titíž, se kterými se potýkáme na zahradě. Podobná jsou i řešení, kterými proti nim bojujeme – efektivní postřiky a insekticidy.
Mšice
Mezi nevítané hosty patří velmi často mšice. Zpočátku nejsou na první pohled příliš zřetelné. Množí se ale velmi rychle a pohlcují úrodu rychlostí blesku. Zlověstnou čerň, která pokryje celou plochu listů a činí je lepkavými či deformovanými, lze odstranit různými způsoby.
Zvolit lze buď přírodní cestu, anebo hrát „na jistotu“ a sáhnout po účinném postřiku na mšice. Ona přírodní cesta vede přes nasazení vosiček druhu aphidius colemani, pro které jsou mšice kořistí.
Molice
Podobně jako se mšicemi se lze při pěstování ve sklenících setkat také s bílými muškami, tzv molicemi. Ty jsou velice odolné i vůči zimnímu období a přežijí bez problémů i ve skleníkových prostorách. Dobře se umí zachytit na povrchu listů, kde vysávají tkáně, podobně jako to dělají svilušky. Například okurky nebo papriky přestanou díky tomu plodit.
Na dokonání díla zkázy, ke které takto dojde, postačí molicím několik málo dní. Proto pravidelně prohlížejte listy, a to i ze spodní části. Jedině tak můžete napadení včas odhalit a reagovat na něj. Pokud napadení objevíte, je opět čas pro zahradní postřikovač.
Jak aplikovat postřiky
Na aplikaci postřiků v interiéru je ideální malý ruční postřikovač, resp. rozprašovač, ruční model s popruhem přes rameno nebo také akumulátorový zádový postřikovač na rozsáhlé plochy. U některých modelů můžete také vyměňovat různé trysky dle vaší potřeby.
Tip: Při opakované aplikaci postřiku proti konkrétnímu škůdci během jedné sezóny je doporučeno přípravek s obsahem účinných látek obměňovat.
Jak na malé škůdce bez chemie
Jak již bylo řečeno, zkusit to lze i jinak než chemickými postřiky proti škůdcům.
Zajímavým způsobem je nastražení speciálních lepivých destiček ve stylu mucholapek. I s nimi můžete polapit škůdce poměrně spolehlivě a bez námahy. Barevně označené destičky, které prostřednictvím své barvy lákají konkrétní druhy škůdců, mají úspěch. Molice vábí žlutá, třásněnky zase modrá.
Ale destičky samotné stačit nemusí, nezapomeňte také pozvat do skleníku i kousek divoké přírody. Takové slunéčko sedmitečné si na mšicích rádo pochutná a zlikviduje kolem 400 mšic za týden. Užitečné jsou i zlatoočky.
Plži
Kromě malých a poměrně nenápadných (nikoliv však málo nebezpečných) škůdců věnujte pozornost také plžům a slimákům. Obzvlášť v teplých a vlhkých dnech se vyskytují nejčastěji. Slimák se uchytí na spodní straně listu, kde si ho ani nevšimnete.
Ve skutečnosti ale dokáže nemilé věci. Napadení listů a stonků může být pro rostlinu fatální. I slimáci se mohou do skleníku snadno dostat a nadělat v něm velkou paseku. Sáhněte po granulovaných přípravcích, tzv. moluskocidy.
Zdroj obrázku 1: Serhii Bobyk / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: Natallia Ustsinava / Shutterstock.com
———Komerční článek——–