Lopuch větší (Arctium lappa) je často považován za úporný a nepříjemný plevel, ovšem milovníci lidové medicíny vědí, že je to také velmi užitečná bylina. Pojďme se dozvědět víc o jedinečných vlastnostech lopuchu a zjistit, kdy a jak ho správně použít.
Pevně držící lopuchové kuličky jsou jistě velmi dobře známé všem, kdo mají rádi letní procházky v polích, loukách a lesích. Není divu, že jim naše babičky říkaly jednoduše “suchý zip” – rády se totiž chytají na oblečení, do vlasů nebo třeba do zvířecí srsti. V ČR se můžeme setkat kromě lopuchu většího také s lopuchem menším (Arctium minus) a lopuchem plstnatým (Arctium tomentosum). Tyto druhy jsou si navzájem podobné a shodně také mohou nabídnout mírné léčivé účinky. Lopuch větší je z nich však bezkonkurenčně nejznámější a nejhojněji rozšířený.
Jak poznat lopuch větší? Snadno vás přeroste
V našich podmínkách jde o dvouletou bylinu. Po roce života lopuchy vyhánějí silný, tuhý vzpřímený a rozvětvený stonek až dva metry vysoký, na jehož vrcholu se během července tvoří četné malé květy fialovo-růžové barvy. Na polích a loukách se lopuchy se chovají jako agresivní a zatěžující plevel a vzhledem k jejich neuspořádanému vzhledu a velké velikosti je nelze použít ani pro pěstování v zahradách, byť dobře rostlý lopuch působí poměrně dekorativně. Stojí však za to podívat se na ně i o něco shovívavějším okem, jejich síla se totiž skrývá uvnitř.
Věděli jste, že: V Japonsku je lopuch větší alias GOBO velmi ceněnou zeleninou?
Lopuch alias babí hněv
Ano, i tak se lopuchu většímu říká. Ovšem nepleťte si ho s lopušicí, to je jen jiný název pro devětsil, odkazující na jeho podobně tvarované listy. U lopuchu si ceníme především jeho kořene a to zejména mladého jednoletého, dosud nekvetoucího vzorku, sesbíraného na podzim, kdy v sobě ukrývá nejvíce ceněných látek s léčebným účinkem.
A jaké to jsou? Seznam rozhodně není krátký a to jsme vybrali jenom ty nejdůležitější:
- inulin,
- éterické oleje,
- pryskyřičné a proteinové sloučeniny,
- organické kyseliny,
- slizy,
- taniny,
- minerální soli (především fosforu a síry).
Jde o látky s protizánětlivou, baktericidní, choleretickou, zklidňující, antirevmatickou a diaforetickou aktivitou. A mohou nám pomoci opravdu s celou řadou obtíží.
Lopuch lze užívat zevnitř i zvenčí
A jak na správnou aplikaci lopuchu? Přípravky z jeho kořene pomáhají regulovat metabolismus, usnadňují trávení, čistí tělo od škodlivých toxinů, působí diureticky (pomáhající při nemocích ledvin a močového systému) a dokonce podporují léčbu některých kožních onemocnění, jako je ekzém, akné a nebo poslední dobou tolik skloňovaná seborea (užívány vnitřně).
A co externí použití? Tady máme na mysli zejména nejrůznější odvary nebo masti. Vzhledem k jejich protizánětlivým, fungicidním a baktericidním vlastnostem se používají zejména při léčbě lupů a kožních chorob (např. ekzémy, lupénka, akné, seboroická dermatitida, vředy apod.) a jako důležitá součást obkladů pro péči o obtížně se hojící rány. Přípravky z lopuchu také pomáhají proti vypadávání vlasů a stimulují jejich růst následný růst a to u žen i mužů.
Lopuch z lékárny – kde všude ho najdeme?
Výtažky z lopuchu jsou také k vidění jako součást některých hotových léčivých přípravků, doplňků stravy a bylinných směsí. Najdete je v kategorii sortimentu, určeného pro léčbu diabetu, zánětlivých stavů močových cest a některých kožních onemocnění. Ovšem lopuch se používá i jako podpůrný prostředek při odstraňování toxinů a posilování imunitního systému, což je běžná součást léčebné terapie u mnoha nemocí.
A samozřejmě nechybí ani v mnoha kosmetických prostředcích, a to zejména těch, určených pro péči o vlasy a obličej (zejména potlačení akné). Narazit tak můžete například na lopuchová tonika, pěny a vody pro mytí obličeje, šampony, balzámy, koncentrované sérum a samozřejmě i na vyživující vlasové kondicionéry, přípravky proti vypadávání vlasů a přípravky pro boj s akné (a to i s tím tzv. dospělým). Ve většině z nich byste lopuch nejspíš nehledali, že?
Lopuchový olej se skvěle postará o vaši pleť, vlasy a nehty
Ovšem zajímáte-li se zejména o přírodní kosmetiku, určitě dříve nebo později narazíte také na lopuchový olej alias olejový extrakt z kořene lopuchu. Aplikuje se na pokožku hlavy a na obočí, a to podle potřeby zpravidla několikrát denně. Dokáže posílit a vyživit vlasové folikuly, stimuluje růst vlasů, posiluje a regeneruje poškozené, oslabené a tenké vlasy a pomáhá obnovit sílu a hustotu obočí, poškozeného například častým vytrháváním.
Je ideální také pro péči o pleť, protože zpomaluje proces jejího stárnutí včetně obávané tvorby vrásek. Používá se rovněž k péči o nehty, protože dokáže posílit jejich strukturu a bránit jejich lámání.
Lopuch a jeho kontraindikace aneb do by měl dávat pozor na lopuch?
Ovšem ještě dřív, než se rozhodnete koketovat se zázračnými vlastnostmi lopuchu, měli byste zjistit, zda nejste alergičtí na rostlinu nebo přípravky z ní získané. Po jejich aplikaci totiž může u citlivých osob dojít k alergické reakci nebo vyrážce. Proto vždy nejdříve malé množství krému nebo oleje naneste do loketní jamky a počkejte 24 hodin. Pokud se neobjeví začervenání, ani svědění či pálení, lze prostředky z lopuchu bezpečně použít i na jiných místech těla.
Při perorálním použití lopuchu se doporučuje ještě větší opatrnost. Rostlina totiž ještě není dobře prozkoumána, takže těhotné nebo kojící ženy, chronicky nemocní lidé nebo osoby trvale užívající léky a samozřejmě také pacienti s alergiemi, by se měli před použitím přípravku z lopuchu obrátit na svého lékaře.