Léčivky podle typu osobnosti aneb Které bylinky jsou vhodné pro sangvinika, cholerika, melancholika a flegmatika?

levandule typ osobnosti

Starořecká teorie o čtyřech šťávách, které rozhodují o lidské povaze, dodnes nepozbyla na aktuálnosti. Každý ze čtyř temperamentů (osobností) s sebou přináší specifické problémy, se kterými se musí v životě vypořádat. Nejspíš jste ale netušili, že s tím mohou pomoci bylinky.

  1. Sangvinik

Veselého a společenského sangvinika obvykle mnoho problémů netrápí. Může se však potýkat s potížemi se soustředěním, jelikož nedokáže vydržet delší dobu v klidu. Dalším problémem může být i snížená sebedůvěra.

Na problémy se soustředěním pomůže ženšen

V češtině se pro ženšen používá též starobylý název „všehoj“. Název sám o sobě mnohé napovídá o jeho schopnostech. Látky v něm obsažené omlazují a regenerují mozkové tkáně a zlepšují takzvané kognitivní (poznávací) funkce. Abyste dosáhli kýženého pozitivního výsledku, je třeba ho užívat po několik týdnů či měsíců, a to v podobě čaje nebo tinktury.

Se sebedůvěrou pomůže vůně jasmínu

Vůně jasmínu obecného dokáže v člověku navodit pocit sebevědomí a optimismu. Uplatňuje se především při vnějším užití, nejčastěji formou aromaterapie. Jasmín výtečně funguje v kombinaci s hřebíčkem.

  1. Cholerik

Pro choleriky je typická vznětlivost, tvrdohlavost a unáhlenost. To jsou vlastnosti, které člověka s touto povahou mohou často přivést do problémů. Nejlepší cestou je proto použití bylinek, které dokážou jeho povahu zklidnit.

Meduňka jako balzám na nervy

Tato bylinka celkově snižuje napětí, uklidňuje a uvolňuje. V léčitelství je využívána jako rostlinné sedativum.

Obdobné účinky má kozlík lékařský, z nějž se vyrábějí kozlíkové neboli valeriánské kapky. Obsahuje takzvané valepotriáty, které mají sedativní účinek.

Uklidňující levandule

Bývá považována za přírodní antidepresivum, dokáže totiž podpořit mozkové vibrace spojené s relaxací a zlepšit náladu.

  1. Melancholik

Vážnost, přecitlivělost a smutek jsou vlastnosti, které definují melancholický temperament. Takový člověk se snadno poddává smutku a často propadá depresím. Vhodné je tedy použít bylinky, které zlepšují náladu.

Bylinky pro dobrou mysl

Takových bylinek je naštěstí celá řada. Patří mezi ně třezalka tečkovaná, mučenka, meduňka či mateřídouška obecná a levandule. Efektivním řešením melancholických nálad je čajová směs z různých kombinací těchto bylinek. Lahodná chuť čajové směsi dokáže rozjasnit každý zasmušilý den.

Podobně působí dobromysl obecná, jejíž jméno napovídá o jejích účincích. Abyste se cítili optimisticky, připravte si z této bylinky odvar a přilijte ho do horké koupele nebo si kápněte na polštář trošku silice z dobromysle.

  1. Flegmatik

Rozvážný a smířlivý flegmatik se může potýkat s nedostatkem energie a věčným odkládáním povinností. Vhodné jsou tedy bylinky, které povzbudí a dodají energii.

Z apatie vás vytrhne rozmarýnové víno

Rozmarýn je oblíbeným přírodním prostředkem pro povzbuzení. Zlepšuje krevní oběh a celkově posiluje organismus. Pokud ráno nedokážete vylézt z postele, zkuste jako životabudič použít rozmarýnové víno.

Budete potřebovat:

  • 2 lžíce čerstvých rozmarýnových listů
  • ½ litru kvalitního červeného vína

Vínem zalijte listy rozmarýnu a nechejte týden louhovat. Přitom je potřeba směs každý den protřepat a po týdnu přecedit. Pro zdravotní účely užívejte jednu skleničku denně, po dobu maximálně 4 měsíců.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here