Základní pravidla pro sběr máte už v malíku, nesbíráte léčivé bylinky podél cest ani uprostřed sídliště. Nesušíte je na přímém slunci ani ve vlhkém sklepě a pro uskladnění používáte dobře těsnící dózy a sklenice. Přesto však mohou existovat detaily, na které jste dosud nepomysleli. A začít musíme právě u sběru.
Chemické znečištění je problém
O tom, jak zhoubné účinky mohou mít na naše zdraví nejrůznější pesticidy nebo chemické látky v postřicích proti škůdcům, se asi nemusíme zmiňovat. Problém tkví v tom, že je v dnešní době jejich používání stále rozšířenější. Takže i louka, kam jste po léta chodili na pampelišky, může být z tohoto úhlu pohledu nebezpečná.
Proto se vždy dobře informujte o tom, komu patří plocha, na níž chcete bylinky sbírat a zda na ní probíhají již zmiňované postřiky. Dobrým tipem jsou v tomto ohledu třeba zahrádky u školek nebo školní pozemky. Sem navíc nemívají vstup ani psi, takže vše je tak čisté, jak jen je možné. Vždy si samozřejmě sežeňte souhlas, nebývá to však problém.
Používáte stále ten samý papír
Máte dojem, že když jste právě dosušili mátu a použitý pergamenový papír vypadá stále jako nový, že ho můžete použít znovu? Ano, samozřejmě – ale jen tehdy, sušíte-li opět pouze mátu. Jiné rostliny totiž snadno přijímají vůni nebo pach. Zvláště to platí o těch aromatických, pro jistotu však doporučujeme nový papír použít vždy, i když to vypadá na první pohled nákladně.
Mícháte různé várky bylin
Natrhali jste včera čerstvý jitrocel, ale dnes se vám také poštěstilo? Vždyť se ten první nesuší ani 24 hodin, tak proč prostě na síto nepřidat i nové listy? Nezapomeňte však, že proces sušení již započal. Včerejší droga znovu navlhne, takže bude více náchylná ke zhnědnutí, černání nebo dokonce plesnivění. Malá nepozornost nás tak může stát hned dvě várky cenných léčivých bylin.
Používáte plastové pytlíky, byť jen krátkodobě
Vypadá to na první pohled jako lákavá možnost, oddělit vždy z usušené dávky malé množství, tak na týden nebo čtrnáct dní, a to uložit do praktického pytlíčku s klipsnou. Může se něco stát, když takto zabalené bylinky uložíme do temna a chladu? Ano, může. Zejména bylinky plné těkavých silic dokáže polyethylénový pytlík připravit o většinu jejich síly. Doslova z nich léčivé látky „vytáhne.“
Lepší to však není ani v případě látkových pytlíčků. Ty zase do sebe nasávají prach a propouští k bylinkám cizorodé pachy, stejně jako vlhkost, a samozřejmě také hmyz. Správně uskladněné bylinky musí odpočívat v dóze s dobře doléhajícím hrdlem. Měla by být tmavá, aby světlo nespustilo oxidaci a nepřipravilo tak bylinky příliš rychle o jejich žádané vlastnosti. Na nádobu si vždy poznamenejte druh bylinky a datum sběru. Drogu starší než rok vyhoďte a nasušte byliny nové. Jedině tak si budete moci užívat maximum jejich léčivých vlastností.
zajímavé informace, ale většinu těchto neduhů jsem již za ty tři roky co se tomu věnuji vychytal. Bohužel se mi u některých bylinek stává, že v květech zůstává schovaný hmyz, který mi po uskladnění bylinky užírá. Letos jsem takto přišel například o vojtěšku, v jejímž květenství ty potvory nejsou vidět. Nějaký tip jak se tomu vyhnout aniž bych musel sahat po chemii?