Bylinky na rýmu – čaj, odvar a další tipy

nemocna divka

Bylinka na rýmu: Nejrůznější infekce dokáží naše tělo i mysl pořádně potrápit a rýma rozhodně patří k těm nejúpornějším. I ucpaným dutinám nebo nosu podrážděnému od kapesníků však můžeme pomoci přírodní cestou. I když se říká, že neléčená rýma trvá sedm dní a léčená týden, neznamená to, že se musíme po celou tu dobu dusit a brát léky proti bolesti hlavy, způsobené vyšším tlakem v lebečních dutinách.

Vhodnou léčbou lze navíc předejít tomu, aby se obyčejná rýma zvrhla například v zánět nosohltanu, omezí riziko sekundární infekce bakteriemi (dobře známá hnisavá rýma) apod. K mání je celá řada přírodních prostředků, ukážeme vám, které bylinky se nejlépe hodí na léčivé oleje, čaje, inhalace apod.

Bezový čaj proti rýmě zachutná dospělým i dětem

Jak nám pomůže bez černý? Tak především rozpouští hleny, podporuje pocení, poradí si s horečkou a mírný i nepříjemný kašel, který rýmu často doprovází. A pokud se vám často dělá špatně ze spolykaných hlenů, může vám pomoci i v této situaci. Má totiž příznivý vliv i na zažívání, potlačuje nevolnost (a jen tak mimochodem bojuje i proti plynatosti a pomalému trávení).

A jak si ho připravit, použít můžete jak sušené květy, tak i plody. Vezměte dvě lžičky květů či plodů a přelijte horkou vodou. U květů stačí jejich pouhé zalití horkou vodou – po 10 minutách sceďte a vypijte. To sušené bezinky si musí v teplé lázní pobýt o pět minut déle. Po čtvrt hodině je ještě dobře vymačkáme, a teprve poté bezový čaj vypijeme.

Bezový čaj se vyznačuje příjemnou nasládlou chutí, dospělí si zpravidla nemusí nijak ochucovat, dětem pak dopřejte potěšení třeba ze lžičky medu.

bez cerny

Bezový květ na zanícený nosohltan i zánět čelních dutin

Že už se vaše problémy dávno netýkají jen a pouze rýmy? Na zánět v nosohltanu vyzkoušejte rychle připravené kloktalo z černého bezu. Čajovou lžičku sušených květů nasypte studené vody a pomalu přiveďte k varu. Odstavte z plotny a nechte ještě deset minut louhovat. Přeceďte a vychladlým odvarem kloktejte alespoň 3x denně.

A jestliže se vám rýma usadila v dutinách, provází vás hučení v uších a bolest hlavy, určitě jako skvělou první pomoc využijete i bezovou směs k inhalaci. Tentokrát však k této užitečné bylince budete muset i něco přidat. A jak tedy na to?

Inhalace na zánět dutin:

6 lžic sušených květů

tři stroužky nejemno nakrájeného česneku

dvě lžičky pomletého kmínu

Bez, česnek i kmín vhoďte do horké vody a asi dvě minuty povařte. Inhalujte pod horkým ručníkem alespoň 10 minut. U dětí lze odvar přelít do konvice, do jejíhož hrdla jste vložili trychtýř z papíru. Díte poté inhaluje páru z tohoto trychtýře. Je to pro něj příjemnější a navíc minimalizujete riziko poranění od horké vody na minimum.

Nosní olej s heřmánkem nos uvolní i zklidní

Potýkáte se s rýmou často? Pak si tento účinný prostředek můžete připravit do zásoby. Nosní oleje jsou zatím v lékárnách poměrně málo známou novinkou, zkušené bylinkářky je však používají už odnepaměti. Potřebujete jen hrst sušených květů heřmánku, které zalijete kvalitním olejem – skvěle se hodí třeba mandlový nebo panenský olivový. Máte hotovo? Olej uložte na dva týdny do chladu a temna. Poté přeceďte a v případě potíží po kapkách aplikujte do nosu. Uchovávejte v chladu.

Heřmánek jako takový má protizánětlivé účinky, pomáhá tišit podráždění a další nepříjemné reakce pokožky i sliznic nosu a pokud si ho dopřejete i ve formě čaje, podpoří vaše pocení. Na rozdíl od klasických nosních kapek není použití nosního oleje limitováno striktně týdnem (případně pěti dny u dětí), naordinovat si ho můžete i na 14 dní, snažte se však dodržovat doporučený rozestup mezi aplikacemi – 1 kapka do každé nosní dírky 3-4x denně.

hermanek kvet

Rakytník posílí vaši odolnost vůči infekci

Pozorujete na sobě první známky hrozícího onemocnění? Pokud to již neděláte preventivně, nasaďte si rakytník. Podporuje imunitu, což vám pomůže lépe odolávat infekcím. A když už jde do tuhého, pomůže při zahlenění i zánětu plic, hojí podrážděné sliznice a pomáhá i na zažívání.

Věděli jste, že: v Rusku se rakytníku říká citroník severu nebo také sibiřský zázrak?

Mějte po ruce vždy alespoň marmeládu z jeho plodů, které si při šetrném zpracování zachovají množství vitamínů – zejména B1 a B2 a C, D,E a K. A jak si připravit rakytníkový čaj?

Dvě polévkové lžíce sušených plodů povařte pět minut v horké vodě. Čaj poté sceďte a vypijte dopřejte si ho 2-3x denně a pozor – vždy ho připravujte čerstvý, aby vám cenné léčivé látky jen tak zbůhdarma nevyprchaly do vzduchu!

Náš tip: Léčivé účinky rakytníku skvěle doplňuje již zmíněná máta, ale i zelený nebo černý čaj.

rakytnik

Mátu stačí jen čichat a už se vám uleví

Máta díky obsahu mentolu rovněž rychle uvolňuje nosní dutiny. Při počínající rýmě často stačí jen utrhnou snítku a čichat k čerstvým lístkům. Ze dvou hrstí čerstvých či sušených listů pak po deseti minutách připravíte odvar, který stačí opět inhalovat. Nosní dutiny se rychle uvolní.

Nálev z máty pak poslouží jako kloktadlo nejenom při rýmě, ale i při bolestech v krku a dalších onemocněních. Dvě lžičky máty zalijte šálkem horké vody a nechte louhovat po dobu deseti minut. Kromě kloktadla poslouží též jako ústní voda, která vás potěší svou příjemnou chutí i dezinfekčními účinky.

mata list

Poslouží i rýmovník, musíte však mít ten pravý

Možná se divíte, proč jsme tuhle úžasnou bylinku nenapsali hned na první místo. Bohužel v našich domácnostech se sice rýmovníky vyskytují, ovšem jen zřídka jde o o ten pravý – rýmovník Plectranthus argentatus. Nemá široké listy jako pokojová kopřiva – naopak spíše drobnější. Znát ho můžete také pod názvy kubánské oregano nebo mexický eukalyptus.

Jestliže máte doma ten pravý, poznáte to snadno – v případě rýmy stačí rozemnout několik listů, řádně k nim přičichnout a okamžitě se vám uleví. Lístky stočené do ruličky (a předtím pomačkané, aby se uvolnily léčivé silice) je rovněž možné na pár minut vložit přímo do nosu. Při tomto způsobu aplikace dokáže uklidnit a ošetřit i podrážděné sliznice a pokožku okolo nosu odřenou od kapesníku.

Listy je možné i žvýkat, pokud vám jejich intenzivní chuť nevadí. A 6-7 lístků zalitých horkou vodou a deset minut vylouhovaných vám poslouží jako léčivý čaj, rovněž přispívající k uvolnění nosních dutin. Pomáhá také při bolestech halvy, horečce a únavě. Popíjíme ho 3-x denně 7-10 dní.

rymovnik

Co si počít s červeným, podrážděným nosem

Síla bylinek vám pomůže i v případě, že jinak dáváte přednost nosním kapkám nebo přípravkům z lékárny. Vazelína je jako prostředek pro ošetření nosu podrážděného od kapesníků je už dávno mimo hru. Ucpává póry a tím paradoxně samoléčebné procesy v naší pokožce zpomaluje a to bez ohledu na to, kolik do ní vložíte bylinek. Pokud opravdu potřebujete akutní pomoc, dopřejte si konopný olej. Kyseliny v něm obsažené mají hojivý účinek, navíc ještě podpořený vitamíny A, B, D a E.

Náš tip: tento olej vám pomůže i při ekzémech a popáleninách., na pokožku ho stačí aplikovat v opravdu tenké vrstvě. Na mysli máme samozřejmě olej z konopí setého a nikoli mnohdy kontroverzního indického.

Měsíčková mast na podrážděný nos

Že jste si ji nestihli připravit v létě? Ale to vůbec nevadí. Pokud doma najdete sádlo a sušené květy měsíčku, můžete se do ní pustit klidně ještě teď. Dvě velké hrsti sušených květů vhoďte do sádla, které jste si předtím rozpustili na pánvi. Nesmí se škvařit, pouze bublat. Zamíchejte, odstavte a počkejte do druhého dne. Opět zahřejte tak, aby se sádlo zcela rozpustilo. Sceďte, přelijte do vhodné nádoby a nechte ztuhnout. Poté můžete okamžitě používat.

Náš tip: jestli měsíčkovou mast uchováte v lednici, vydrží tu bez problémů i půl roku.

mesicek

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here