Důvody pro léčbu bylinkami I.

slez lesni lecba bylinkami

V době chřipek, kašlání a kýchání je nejčastějším řešením nákup různých chemických horkých nápojů a drahých vitaminových pilulek.

Přitom využití těch správných léčivých rostlin je daleko zdravějším a levnějším způsobem léčby. Poradíme vám, po kterých bylinkách sáhnout, trápí-li vás horečka, chřipka, viróza či obyčejné nastydnutí.

  1. Léčivý sléz proti chřipce

Sléz léčí sliznice po celém těle – v žaludku, ve střevech či v ústech. Používá se vnitřně jako čaj i zevně jako kloktadlo či na přípravu obkladů. Pomáhá totiž léčit i pokožku a atopický ekzém.

Tento plazivý keřík s nafialovělými květy obsahuje zejména slizy, třísloviny, organické kyseliny, antokyanová barviva, vitaminy C, B a A. Sbírá se květ i lístky.

Čaj proti bronchitidě

Budete potřebovat:

  • 1 díl slézu
  • 1 díl listu jitrocele
  • 1 díl semínek fenyklu
  • 1 díl mateřídoušky
  • 0,5 litru vroucí vody

Lžíci této směsi přelijte vařící vodou a nechte asi 10 minut louhovat. Poté přeceďte, slijte a pijte asi 3 šálky čaje denně. Doporučuje se čaj osladit medem.

  1. Tužebník proti horečce

Léčivá tinktura z tužebníku jilmového výborně působí proti opakujícím se chřipkám, vysokým horečkám a revmatickým bolestem.

Právě z tužebníku se dodnes vyrábí lék Acylpyrin (Aspirin, Anopyrin), který může mít ale nežádoucí účinky v podobě překyselení žaludku. Pokud se léčíte přímo bylinkou, žádných vedlejších účinků se obávat nemusíte, mohou jej dokonce užívat těhotné a kojící ženy, i děti.

Tužebník můžete používat ve formě čaje, ovšem tinktura je účinnější.

Tinkura z tužebníku

Hrst květů tužebníku naplňte do nádoby a zalijte lihem tak, aby květy byly zcela ponořené. Nádobu uzavřete a na 2 týdny postavte na teplé místo. Poté přeceďte a uchovávejte naopak v chladu. Užívejte 10 – 15 kapek denně přidáním do čaje či nakapáním na kostku cukru.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here