O kontryhelu se mluví zejména jako o ženské bylince, ovšem uplatní se i při léčbě nejrůznějších kožních onemocnění nebo jako neocenitelný prostředek na čištění krve. Léčivý kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) však není jedinou léčivkou tohoto typu u nás. Co do účinků mu šlape na paty i velmi podobný kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora), stejně jako několik desítek dalších druhů.
Ty ostatní však už tolik léčivých účinků nemají, vyplatí se proto odlišit dva hlavní druhy, používané nejenom pro lidové léčitelství, abyste si místo nich nepřinesli domů jen bezcennou zelenou nať s minimem léčivých účinků.
Jak poznám, že sbírám ten pravý kontryhel
Jak už bylo řečeno, na území Evropy roste několik desítek druhů kontryhelů. Tím nejběžnějším je naštěstí již zmíněný účinný kontryhel žlutozelený (tedy nikoliv obecný, který známe ze všech bylinkových atlasů apod.). A jak ho poznáme?
Kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora) je víceletou bylinkou, dorůstající výšky až 40 centimetrů. Chlubí se sedmi až devítilaločnatými listy se spodní ochlupenou stranou a žlutými květy, které se na rostlině objevují od května až do září. Květní lodyhy dorůstají asi 30 cm. Vytváří hustší přízemní trsy – i díky tomu je často k vidění na pultech různých zahradnictví. Jeho dekorativní efekt je totiž nepopiratelný a narozdíl od jiných druhů kontryhelů tak získáme onen pověstný užitek dva v jednom (tedy léčivý i dekorativní prvek zahrady).
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) vypadá velmi podobně jako jeho předchůdce, zaměřit se proto musíte na květenství. To vytváří v horní části rozvětvené lodyhy jakési žlutavé klubko květů. Ty se objevují od května do září. Jde o velmi odolnou bylinku, její životaschopné populace tak můžeme najít i v Grónsku nebo v Himálajích.
Kontryhel pastvinný (Alchemilla monticola) je spíše nízký a plazivý. Jde rovněž o velmi hojný druh, místy rozšířenější než kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). Dívejte se zejména na listy, které mohou mít šest až devět laloků. Výškou nepřesáhne 30 centimetrů, řapíky listu pak pokrývají kolmo odstávající chlupy. Kvete nažloutlými květy, uspořádanými do vřetenovitě obvejčité češule.
Kontryhel lysý (Alchemilla glabra) je o něco menší, dorůstá pouze 20 centimetrů, jinak je však jiným druhům kontryhelů velmi podobný. Květy jsou pak spíše zelené, na horní části lodyhy vyrůstající v poměrně hustých zelených klubkách.
Kontryhel měkký (Alchemilla mollis) je okrasná zahrádkářská varianta a nemá prakticky žádné léčebné účinky. Může dorůst až 40 centimetrů výšky a od července se na něm začínají objevovat drobnější žluté květy, které na rostlině vydrží až do září.
Měli byste vědět: Kontryhel můžeme v lidové medicíně znát také pod názvy nebeská rosa, perlová bylina, nepatrnec, husí nožka, klobouček, kontík nebo rosička. V angličtině byste pak tuto bylinku našli pod označením Lady’s mantle.
Kontryhel jako gynekologická bylinka i něco navíc
Není tajemstvím, že tento krasavec slouží zejména ženám, které trápí silná nebo bolestivá menstruace nebo jiné nepříjemné stavy. V takovém případě postačí výluh ze dvou čajových lžiček natě v jednom šálku vody. Užívá se 2x denně. V minulosti byl kontryhel doporučován i jako bylinka pro těhotné kvůli zlepšení činnosti dělohy a udržení těhotenství. Bohužel současné výzkumy poukazují i na možnost, že použití kontryhelu může stahy dělohy naopak vyvolat, proto se nedoporučuje jeho příprava až do začátku devátého měsíce těhotenství. Poté ho lze použít pro usnadnění porodu. Během kojení je však opět nutné ho z jídelníčku vyřadit. Velmi prospěšný je naopak během klimakteria – krom výše zmíněných účinků mu do karet nahrává i možnost dlouhodobého užívání – nebyly totiž prokázány žádné vedlejší účinky na organismus.
Velmi prospěšný je však kontryhel také na zažívání. Pomáhá proti průjmu, při nadýmání a onemocnění orgánů trávicí soustavy. Působí protizánětlivě a dokáže ulevit i od bolestí žaludku a křečí. Vysoký obsah hořčin pak zvyšuje žádoucí sekreci žaludečních šťáv.
Lidová medicína doporučuje kontryhel také tzv. na čištění krve. Pokud chcete použít tuto jeho vlastnost, připravte si 25 gramů sušené nati, které přelijete horkou vodou v šálku a necháte 10 minut vyluhovat. K dosažení žádoucích účinků vám postačí dvě lžíce výluhu, a to 3x denně. V nastavené kúře vydrže alespoň 14 dní.
A závěrem nesmíme zapomínat ani na léčebné působení kontryhelu u hnisavých kožních onemocnění a také u bércových vředů. Připravte si výluh ze dvou lžic bylinky, které zalijete třemi šálky horké vody. Aplikujte ve formě obkladu několikrát denně. Drcené listy lze dokonce přiložit na rány a urychlit tak jejich hojení. Zevně lze kontryhel aplikovat i v období těhotenství a kojení. Žádná rizika pro plod nepředstavuje.
Jak se vyznat v kontryhelech
Aktuálně rozeznáváme asi šedesát druhů kontryhelů a byť některé bylinkářské příručky tvrdí, že v zásadě nezáleží na tom, jaký druh sbíráme, není to tak úplně pravda. Důvod, proč je u nás těchto vzájemně velmi podobných rostlin tolik, se nazývá apomixie. Jde o schopnost rostlin vytvářet plody i bez opylení. Tyto plody pak zcela přejímají vlastnosti mateřské rostliny, díky čemuž vzniká množství druhů (někdy zvané také mikrodruhy). Tyto se mezi sebou nedokáží vzájemně křížit (tzv. uzavřená reprodukce) a i pro botaniky tak jde leckdy o opravdu zapeklitý oříšek.
Proto chcete-li kontryhel cíleně pěstovat kvůli jeho léčivých účinkům, vsaďte raději na prověřenou sadbu s přesným určením druhu, případně se svou rostlinkou ze zahrádky navštivte nejbližší botanickou poradnu. Budete tak mít jistotu, že pěstujete opravdu ten správný kontryhel.