Znáte kafrový olej? Pomůže vám při nepříjemných zánětech uší

kafr

Trpíte častými infekcemi uší a přemýšlíte, co by vám mohlo pomoci? Pak možná vám bude vyhovovat kafrový olej! Ukážeme vám, jak ho používat, aby byl skutečně účinný a především bezpečný. Seznámíme vás s ušními zábaly i  mnohem jednodušší metodou. Která bude ta vaše?

Kafrový olej se získává destilací dřeva a kořenů kafrovníku lékařského (Cinnamonum Camphora) nebo tzv. kafrového stromu z Bornea (Dryobalanops camphora ). Oleje, získávané z obou druhů, stromů mají velmi podobné zdravotní vlastnosti, mírně se liší pouze v přítomném aroma a finální koncentraci některých účinných látek. V dalším výčtu o nich tedy budeme hovořit jako o jediném produktu, nazývaném jednoduše kafrový olej.

Věděli jste, že: kafr najdete třeba i v lístcích levandule?

Jak funguje kafrový olej?

Olej z kafrovníku má antivirové, prohřívací a protizánětlivé vlastnosti. Usnadňuje dýchání během potížích s rýmou, zmírňuje bolesti svalů a kloubů po tréninku nebo při nemoci. Používá se rovněž v kosmetice (zejména v pleťových krémech a maskách, a také ve vlasových kondicionérech). A jeho anestetické a protizánětlivé vlastnosti jsou rovněž dobrým prostředkem při bolestech uší, a to u dětí i dospělých. Z účinných látek je třeba jmenovat především:

  • alkohol
  • borneol
  • pinen
  • camphor
  • kafr
  • terpen
  • safrol

Ovšem pozor, kafrový olej nelze aplikovat přímo do ucha. Může totiž poškodit jemné ušní bubínky, a to zejména u dětí. A jak ho tedy používat?

Použití kafrového oleje při bolestech uší

Navlhčete olejem vatičku nebo vhodnou textilii a aplikujte ho za ucho nebo do jeho zevní části. Abyste se vyhnuli podráždění jemné pokožky v okolí, potřete před nanesením oleje ošetřovaná místa libovolnou mastí.

Další možností jsou i jednoduché ušní zábaly. Navlhčete vatu nebo gázu několika kapkami oleje a vložte je do ucha. Ne příliš hluboko, stačí jemné zatlačení, aby smotek nevypadl. Ponechte na místě několik minut a poté vyjměte. Nikdy nenechávejte na místě déle než půl hodiny! Opakovat lze několikrát denně, dokud potíže neustoupí.

Ale nenechte se zmást krátkodobou úlevou, která po použití oleje obvykle následuje. Za vše může jeho schopnost znecitlivět senzorické nervy v oblasti aplikace. Pokračujte v léčbě i nadále, jinak se obtíže brzy v vrátí s ještě větší intenzitou!

Věděli jste, že: V tropech se kafrový olej přidává v období dešťů do pitné vody, aby byla zajištěna její nezávadnost? Maminky školou povinných dětí si ha zase pochvalují jako skvělý prostředek proti vším, nevhodný ovšem pro děti s citlivou pokožkou.

Jak poznám, jestli kafrový olej funguje?

Přírodní prostředky někdy potřebují delší dobu k tomu, aby skutečně zabraly. Pokud ovšem bolest ucha přetrvává i po 2-3 dnech nebo pokud se dostaví horečka, je třeba navštívit se svým problémem lékaře.

Varování: kafrový olej vždy uchovávejte mimo dosah dětí, i konzumace kávové lžičky může být smrtelná!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here