Pravdou je, že bylinky je nejlepší využívat čerstvé. Někdy je jich ale víc, než můžeme v rámci jedné sezóny zpracovat. Jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak bylinky uchovat pro pozdější využití je jejich sušení. Proces sušení funguje nejlépe u bylinek, které nemají vysoký obsah vlhkosti – příkladem je bobkový list, kopr, majoránka, oregano, rozmarýn a tymián.
Pro zachování chuti bylinek
Chcete-li zachovat nejlepší chuť bylin, je třeba, abyste jim umožnili vyschnout přirozeně nebo s pomocí sušičky na ovoce. Mikrovlnná trouba nebo klasická trouba se mohou zdát vhodným způsobem, jak celý proces urychlit, využívejte je ale jako poslední možnost. Trouba totiž svým způsobem bylinky „vaří“, což snižuje obsah jejich účinných látek a také chuť.
Sklízení bylinek
- Sklízejte před tím, než bylinky začnou kvést. Pokud jste sklízeli průběžně celou sezónu, vaše rostliny pravděpodobně neměly šanci vykvést.
- Nezpevněné bylinky začnou klesat, když se počasí ochladí. Takže pozdní léto je vhodný čas, kdy můžete začít své bylinky sušit.
- Bylinky odřezávejte ráno, nikoli v odpoledním slunci.
Zásady sušení bylinek
- Vždy sušte pouze zdravé větve a listy rostlin. Suché a nemocné listy odstraňte a nemilosrdně vyhoďte.
- Před sušením bylinky proklepte, abyste je zbavili veškerého hmyzu a nečistot.
- Sbírejte byliny, když je půda suchá – snáze odstraníte zaschlé bláto z rostliny. Pokud přece jen sklízíte ve vlhku, byliny můžete opláchnout studenou vodou a vysušit je papírovými utěrkami. Dopřejte jim dostatek cirkulace vzduchu, aby co nejrychleji uschly. Mokré byliny jsou náchylné k plísním.
Jak sušit čerstvé byliny
- Rostliny bylinek si rozeberte na jednotlivé stonky.
- Ze spodní části stonků oberte veškeré listy (asi tak 2 cm stonků by měly zůstat bez listí).
- Svažte dohromady vždy 4-6 stonků. K tomu můžete použít provázek nebo gumičky (svazky se vysycháním uvolňují, takže je pravidelně kontrolujte, aby vám nespadly), kterou umístíte na spodní části stonků, které jste si očistili od listů. Pokud sušíte bylinky s vysokým obsahem vody, svažte dohromady méně stonků.
- Do papírového sáčku vyřízněte několik otvorů a označte ho názvem byliny, kterou sušíte.
- Vložte bylinkový svazek vzhůru nohama do sáčku. Konce sáčku uzavřete. Zkontrolujte, zda mají bylinky v sáčku dostatek prostoru.
- Sáček zavěste ve vzdušné místnosti.
- Za dva týdny zkontrolujte, jestli jsou bylinky usušené. Pokud ne, kontrolujte bylinky každý další týden. Bylinky s vysokým obsahem vody budou potřebovat delší dobu na sušení.
Ukládání sušených bylinek
- Sušené bylinky skladujte v hermeticky uzavřených nádobách. Vhodné jsou uzavíratelné sáčky nebo sklenice od zavařenin. Nezapomeňte nádoby označit jménem bylinky.
- Vaše bylinky si uchovají více chuti, pokud budete skladovat celé listy a až těsně před použitím je rozdrtíte.
- Vyhoďte všechny sušené bylinky, které vykazují známky plísní.
- Nádoby umístěte na chladné a suché místo, mimo dosah slunečního záření.
- Spotřebujte bylinky do jednoho roku. Postupem času totiž bylinky ztrácejí jak barvu, tak také chuť.
Použijte 1 čajovou lžičku sušených bylinek namísto 1 lžíce čerstvých bylinek.
Sušení bylinek
Sušené bylinky jsou ekonomicky důvtipnou strategií, protože čerstvé bylinky jsou v obchodech poměrně drahé. Pokud si pěstujete bylinky sami, pak jistě víte, že je poměrně těžké je stihnout spotřebovat včas. Vaše vlastní sušené bylinky budou mít lepší chuť a vůni, než kdybyste si bylinky nakoupili již sušené. Nebojte se, celý proces sušení je velmi jednoduchý a zvládnete ho i v malém bytě.