Jak si vyrobit domácí purpuru a jak ji správně pálit

purpura
Zdroj foto: envato

Purpuru si samozřejmě můžete i zakoupit, ale pozor na levné náhražky, které sice hezky vypadají, ale už ne tak hezky voní. Nejlepší je vyrobit si purpuru vlastnoručně, protože si do ní dáte jen ty bylinky a koření, které voní vám. A budete mít jistotu, že všechno v purpuře je čerstvé.

Co je purpura

Purpura je směs koření, bylinek, vonného dřeva a olejů, která se na Vánoce dává na zdroj tepla (kamna, topení, vařič), aby se její vůně rozvoněla po celém bytě a připomínala vůni slavnostních okamžiků. Její historie sahá až do starověku, určitě podobné voňavé předměty používali Keltové a Germáni.

Které bylinky se do purpury hodí

Vybírejte bylinky z následujícího seznamu: levandule, rozmarýn, tymián, saturejka, sušené okvětní plátky růží, máta, borůvkové, maliníkové a jahodníkové listí.

Jaké koření dát do purpury

Bylinky doplňte kořením podle vlastních preferencí: skořice, hřebíček, anýz, badyán, hřebíček, sušenou citronovou nebo pomerančovou kůru.

hrebicek
Zdroj foto: envato

A další složky

Můžete přidat jehličí, piliny nebo třísky z čerstvě naštípaného dřeva.

Olejíčky

Když všechny předchozí ingredience smícháte, přidejte do nich pár kapek vonných olejíčků. Na výběr jsou opět levandulový, rozmarýnový, mátový, hřebíčkový, borovicový, eukalyptový, mandlový…

A co dál

Celou směs dejte do sklenice a uzavřete. Nechte asi 14 dní uležet, aby se jednotlivé vůně hezky smísily.

Správné pálení

Purpuru na Vánoce dejte na zdroj tepla. Nesmí ale hořet, měla by jen „doutnat“, aby se vůně postupně uvolňovala. Vhodná jsou kamna (na chalupě), sporák, sklokeramická deska, topení – v mnoha případech je lepší dát purpuru na alobal, abyste si neznečistili ten který tepelný zdroj.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkovo.cz, www.abecedazahrady.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here