Pokud byste si chtěli vypěstovat exotické rostliny, z nichž mnohé jsou vizuálně zajímavé a navíc plodí chutné a zdravé ovoce, ani v našich podmínkách se nemusí jednat o nic složitého. Můžete si tak pochutnat na vlastnoručně vypěstovaných plodech.
Jak pěstovat exotické rostliny?
Dle definice jde o tropické a subtropické rostliny, ke svému růstu tedy potřebují charakteristické podmínky. Každá z nich ovšem ještě může mít specifické požadavky. Pokud se tedy chcete pustit do jejich pěstování, měli byste si o jednotlivých druzích zjistit všechny dostupné informace. V době internetové to ostatně nepředstavuje větší problém. Spoustu informací pak samozřejmě naleznete i u prodejců, takže jednotlivým rostlinkám budete moci vytvořit co nejlepší podmínky k životu.
Subtropické a tropické rostliny
Exotické rostliny rostou nejčastěji v tropech a subtropech. Ve druhém případě se jedná o podnebný pás, který se nachází na přechodu mezi tropickým a mírným pásmem. Z toho tedy vyplývá, že tyto rostliny lze v našich podmínkách pěstovat snáze. Jaké ale mají obecné požadavky?
- Tropické rostliny – obecně potřebují teplo po celý rok, přezimovat by tedy měly při teplotě minimálně 15 °C. V průběhu letních měsíců je můžete mít i venku. Navíc vyžadují vlhký vzduch (vlhko je v tropech zcela běžné), propustnou půdu a v horku i vydatnou zálivku.
- Subtropické rostliny – mohou být od jara do podzimu venku, v průběhu zimních měsíců je ale dejte do prosvětlené místnosti s teplotou do 15 °C. Potřebují též propustnou a výživnou půdu, pravidelné přihnojování a v létě dostatečnou zálivku (v zimě vodu výrazně omezte).
Jaké exotické rostliny si lze vypěstovat?
Každý pěstitel nám dá zřejmě za pravdu, když zmíníme, že chuť doma vypěstovaných tropických plodů je výrazně lepší než chuť plodů kupovaných. Mnohé exotické rostliny je navíc možné označit za okrasné, neboť vypadají opravdu pěkně. Jaké druhy jsou tedy kupříkladu vhodné k pěstování?
- Mandarinkovník – stejně jako ostatní citrusy patří mezi subtropické rostliny. Vyžaduje světlé a vzdušné místo, chráněné proti prudkému slunci. Od jara do zimy jsou ideální teploty nad 20 °C, v zimě ale stačí 5 až 8 °C. Potřebuje dostatek vody, na druhou stranu nesnáší přelití.
- Fíkovník – některé subtropické rostliny snesou i velmi nízké teploty. Patří mezi ně např. fíkovník, který původně rostl v horách. Ten může snést dokonce mrazy s teplotami až -20 °C.
- Banánovník – tato tropická rostlina může v květináči dorůst až do výšky 80 cm. Vyhovuje jí dostatek světla, přímé sluneční záření jí ovšem prospívat nebude. Optimální je teplota kolem 20 °C, v zimě by neměla nikdy klesnout pod 15 °C.
- Mochyně peruánská – poměrně neznámá rostlina, které ovšem plodí zdravé ovoce, které chutí připomíná jahody, zatímco vůní spíše ananas. Pochází z And, takže vydrží i nižší teploty. Ovšem pozor! Rostlina je mírně jedovatá, takže by měla být mimo dosah domácích zvířat.
Kávovník – odolné rostlině, která plodí tzv. kávové třešně, se nejvíce daří v teplotě mezi 18 a 22 °C. I v zimě potřebuje teplotu nad 16 °C, přičemž byste jí měli dopřát dostatečnou vlhkost.
———–Komerční článek———–