Jak léčit rýmu s pomocí bylinek?

  První podzimní i jarní dny jsou příležitostí k obdivování se přírodě. Její rozkvétání i usínání je kouzelné. Bohužel, tato období má ale také svou stinnou stránku: jsou obdobím chřipek, rýmy a nachlazení. Tomuto onemocnění se nevyhne téměř nikdo, ač se snažíme sebevíc. Léčba nemusí být ale vůbec drahá – stačí využít darů přírody. Následující bylinky máte zřejmě doma, co jste ale nevěděli je to, že vám mohou pomoci při rýmě.

Bazalka (Ocinum basilicum)

I když bazalka patří mezi letní bylinky, neznamená to, že ji nemůžete udržovat po celý rok. Vhodným způsobem jejího uchovávání je zamrazení: natrhejte listy bazalky, vložte je do misky a naplňte vodou tak, aby byly všechny listy ponořené. Uzavřete a dejte zmrazit. Bazalka pomáhá snížit horečku a zmírnit příznaky nachlazení, kašle, rýmy i chřipky.

Černý pepř (Piper nigrum)

Toto koření pravděpodobně skladujete přímo na kuchyňském stole. V Číně se používá pro zmírnění produkce hlenu vyvolaného rýmou. Přidejte si ho tedy do své polévky v době nachlazení a rýmy.

Kočičí dráp (Nepeta cataria)

Tato rostlina patří mezi příbuzné máty, ale není určena pro kočky, i když to její název napovídá. Kočičí dráp svým vzhledem napodobuje tuto část kočičího těla. Protože tato bylina stimuluje pot, je používána k léčbě horeček. Můžete ji podávat v salátu nebo jako čaj. Těhotné ani kojící ženy by tuto bylinku ale užívat neměly.

Prvosenka jarní (Primula veris)

Může to být hrozná představa, jít hledat tuto bylinku na louky, když vás sužuje nachlazení, ale kořen těchto krásných žlutých květů může pomoci. Kořeny obsahují triterpenoidní  saponiny, které mají silné expektorační vlastnosti. Jako odvar můžete tuto bylinku použít k uvolnění hlenu a hrudníku. Kořen umístěte do hrnce a zalijte ho pětinásobným množstvím vody (30 g kořenu vyžaduje 150 ml vody). Přiveďte k varu a snižte teplotu. Vdechujte 20 minut. Slijte a vypijte.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Bylinní lékaři používají yzop pro zmírnění příznaků nachlazení, chřipky, rýmy a jiných respiračních onemocnění. Tyto chlupaté šedé listy chutnají jako směs šalvěje a máty a mohou být podávány k aromatizaci polévek a masových pokrmů. Z yzopu se vyrábí také antibakteriální čisticí prostředky. Yzop není vhodný užívat v těhotenství.

Voňatka citrónová (Cymbopogon citratus)

Voňatka citrónová je známější pod názvem citronová tráva nebo také lemongrass. Tradičně se z této rostliny připravuje čaj k léčbě horeček, kašle, rýmy a nachlazení. Nalijte šálek vroucí vody na 5 až 6 čerstvých listů nebo 1 čajovou lžičku sušených listů. Pokud vám čaj nezachutná, můžete se i tak těšit z pozitivních účinků této rostliny. Do vany si dejte dostatečné množství citronové trávy a zalijte ji horkou vodou. Koupejte se a inhalujte.

Majoránka (Origanum majorana)

Dýchejte snáze s majoránkou (jako bonus je to jedna z nejlepších rostlin pro včely). Při vdechování majoránky svařené s vodou se uvolňují dýchací cesty, což je vhodné pro odblokování dutiny při rýmě. Pára z tohoto odvaru taktéž uvolňuje laryngitidu. Abyste uvolnili své dýchací cesty, můžete si koupit taktéž esenciální olej z majoránky a přidat ho do koupele.

Máta klasnatá (Mentha spicata)

Existuje obrovské množství druhů máty. Máta klasnatá ale patří mezi skvělé léky rýmy. V aromaterapii se používá k léčbě únavy i dýchacích stavů, jako je nachlazení, kašel a bronchitida.

Léčba rýmy

Příště, až vás bude sužovat rýma, se raději vypravte do své kuchyně, než se uchýlit k návštěvě lékárny. Spreje na uvolnění nosu jsou poměrně drahé, kdežto využití bylinné léčby je stejně účinné a o dost levnější. Uchovávejte si několik bylinek vždy při ruce, abyste je mohli použít hned po prvních projevech onemocnění. Tak bude léčba nejúčinnější.   bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here