Které bylinky jsou ideální pro hojení ran?

hojeni ran esencialni oleje

I velmi malá odřenina je pro svého majitele poměrně nepříjemným a bolestivým zážitkem, a vše se zhoršuje, přihodí-li se něco takového dětem. Obvykle ji vydezinfikujeme, ale tady veškerá naše péče končí. A je to škoda, protože za pomoci bylinek můžeme výrazně urychlit její hojení.

Naše tělo se zranění snaží přirozeně uzavřít. Proto vzniká na povrchu rány velmi rychle tvrdý strup. Díky němu sem nevniknou zvenčí zárodky virů, bakterie ani nežádoucí parazité. Ovšem na druhou stranu může tvrdý strup hojení značně komplikovat. Ideální pro rychlé uzavření rány bez nepříjemných následků je tzv. vlhké hojení, to však na takových místech, jako jsou kolena či lokty, aplikovat nelze. Velmi dobře ho však nahradí pestrá paleta bylinek.

Kdy a jak používat bylinné prostředky pro hojení ran

Nejdříve je samozřejmě třeba zranění vyčistit a vydezinfikovat. Peroxid vodíku a spol. už nejsou nezbytností, existují i jódové desinfekce, omezující efekt štípání zcela na minimum Chceme-li sáhnout po přírodních prostředcích, můžeme použít tea-tree oil, jež se desinfekčními účinky může chlubit zcela přirozeně. Jeho štípání lze omezit vyšším stupněm filtrace, aniž by to jakkoli omezilo jeho léčivé účinky. I tak však není vhodný pro ošetření ran u nejmenších dětí, stále totiž působí velmi nepříjemně.

Náš tip: Hodně filtrovaný olej z čajovníku australského (tea tree oil) poznáte zejména podle méně intenzivní vůně. Napomoci může i barva. Leckdy je zcela průhledný, bez odstínů žluté i zelené. Jedna či dvě kapky na textilním ubrousku vám okamžitě napoví. Filtrovaný olej však bývá leckdy i 2x až 3x dražší, na druhé straně vám „neprovoní“ oblečení na několik hodin. Jeho použití proto rozhodně můžete zvážit

Je-li to třeba, zbavte ránu veškeré drobné špíny a kamínků. Pomůže vám malý kartáček nebo pinzeta. Odvary z bylinek pak použijte nejdříve po 12 hodinách, stejně jako gely. Naopak masti potřebují alespoň 24 hodinový rozestup, aby měla rána dost času na to, aby se uzavřela. A platí to i pro speciální mast na odřeniny, kterou seženete v lékárnách.

Vzduch při hojení pomáhá – anebo ne?

Už naše babičky tvrdily, že rána by měla „dýchat“, aby se rychleji zahojila. To bohužel vědci prozatím nepotvrdili, a názory na toto tvrzení jsou přinejmenším rozporuplné. V každém případě tedy platí, že je-li rána větší a mohla by vám působit potíže v běžném životě, rozhodně ji přelepte náplastí. Měla by však být textilní, nejrůznější plastové (zejména outdoor) jsou určeny jen ke krátkodobému použití. Kůže se pod nimi snadno zapaří. Ovšem jako ochrana např. puchýřů v pohorkách, jsou nepřekonatelné.

Nejlepší bylinky pro hojení ran

Sepsali jsme pro vás takový malý přehled léčivých bylin, které mohou s hojení odřenin a dalších nepříjemných poranění, významně napomoci. Připomeneme staré známé pomocníky, ale nachystali jsme si i úplné nováčky. Ošetření ran odvarem z bylinek je však vždy stejné – do odvaru je třeba namočit čisté plátno, a to přiložit na ránu. 15-30 minut bude stačit. Opakování je žádoucí 2-3x denně.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla nebo také Matricaria recutita)

Odvar připravený ze dvou lžic sušené drogy (nebo jedné lžíce čerstvé) až půl litru vody, lze kromě léčení ran použít také pro léčení aft a zánětů (výplachy). Dokáže rychle uklidnit svědící rány a použít ho můžeme i na pokožku spálenou od slunce. Používat by ho neměli lidé trpící alergiemi a úplně nejmenší děti. Pokožku může totiž dráždit, zvlášť, mají-li dispozice k alergickým reakcím v rodině.

Prha arnika alias arnika horská (Arnica montana)

Nesnesete-li heřmánek, vsaďte na arniku. Má totiž analgetické účinky, a navíc ránu spolehlivě vydezinfikuje. Zejména na povrchové odřeniny je přímo ideální, ale uplatní se i při podlitinách, pohmožděninách a naraženinách. Všeobecně platí, že čím dříve obklad přiložíme (samozřejmě po zmíněných dvanácti hodinách), tím lépe zabírá. Ovšem dokáže si poradit i se staršími zraněními, jen je třeba dobu působení prodloužit nebo obklad pokládat častěji.

Je dokonce doporučována i na otoky kůže, tvořící se po chirurgických zákrocích a operacích, zde však doporučujeme zkonzultovat její použití s odborníkem. A skvělá je také na hmyzí štípance. Pokud se vám nechce stále připravovat odvar, vsaďte na tinkturu.

Tinktura z arniky – recept

Vezměte velkou lžíci sušeného květu, rozdrťte a zalijte 200 ml vysokoprocentního alkoholu. Ponechte v temnu a chladu louhovat deset dní. Přeceďte a používejte podle potřeby.

Pro odvar se používají dvě vrchovaté lžíce sušené arniky, přelité velký šálkem horké vody. Jakmile je tekutina pocitově příjemná, přiložíme obklad na ránu.

Náš tip: Ideální teplotu nejlépe zajistíte přiložení obkladu na spodní stranu zápěstí. Ta je velmi citlivá, takže bude-li odvar ještě pálit, neudělá vám dobře ani na čerstvém zranění. Pokud vám odvar zbude, není třeba ho přihřívat, klidně ho použijte i studený. Zbylým odvarem můžete také vykloktat ústa, pomáhá předcházet aftám a dalším nepříjemným onemocněním dutiny ústní.

Nezapomeňte však na to, že prha arnika je v naší přírodě přísně chráněná! Sběr ve volné přírodě je tedy zcela vyloučen. Musíte si ji buď vypěstovat na zahrádce ze semen nebo se spolehnout na zakoupenou sušenou drogu.

Zajímavost navíc: Podle některých indicií je prha arnika skvělá také na léčbu lupénky. Jestliže tímto onemocněním trpíte, určitě vám tato léčebná procedura neuškodí. Přinejhorším jen nepomůže. Na potlačení projevů lupénky bohužel jen jeden jediný prostředek nefunguje, příčiny jejího vzniku totiž mohou být různé.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis L.)

Tahle bylinka se skvěle uplatní při léčbě pohmožděnin, odřenin, popálenin, vyrážek a infekcí. Ve středověku se do odvaru z měsíčku namáčely obvazy, jimiž byly poté obvazovány rány. Do receptu patří vrchovatá lžíce sušeného květu a 250 ml vody. Bylinky zalijte ve větším hrnku a nechte louhovat 15 minut pod pokličkou. Používejte k potírání postižených míst 3-4x denně. Velmi dobrá je také tinktura, ta však může zranění nepříjemně vysušovat. Mnohem lepší je z toho úhlu pohledu měsíčková mast.

Měsíčková mast – recept

Její příprava není nijak složitá. Stačí v hrnci rozehřát půl kila vepřového sádla a poté nasypat velkou hrst čerstvého měsíčku. Ideální jsou květy, ale může jít i o směs květů, stonků a listů (stonků by mělo být nejméně). Důkladně zamíchejte a nechte jeden den odpočívat pod čistou utěrkou. Následujícího dne opět mírně zahřejte, přeceďte přes jemné plátno a uskladněte v chladu a suchu. Měsíčkovou mastí natírejte postižená místa podle potřeby, nejméně však 2x denně.

Zajímavost navíc: žlutě zbarvené tyčinky měsíčku se někdy v kuchyni používaly jako náhrada šafránu. Jedlý je ovšem celý květ. Takže pokud vám nějaký zbude, bez obav ho rozeberte do salátu nebo do hovězího vývaru. Celý pokrm ozvláštní, a navíc vám dodá trochu cenných živin navíc.

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

A máme tu zástupce stromů. Skvěle se zvládne popasovat s hojením ran, vředy, pohmožděninami apod. Jeho kůra se může chlubit antibakteriálními vlastnostmi. Používá se odvar ze dvou lžic mletých listů a 250 ml vody. Obojí zahříváme pět minut, dalších pět minut necháme odstát, přecedíme a používáme jako léčivý obklad na ránu.

Aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis)

Další skvělý adept pro vlhké hojení. Používá se zejména gel, který je  k dostání v lékárnách. Ovšem stejné účiny má i dužina uvnitř listů. List stačí omýt, odříznout z něj všechny trny a podélně rozkrojit. Řezem se pak přiloží na ránu a upevní obvazem. List může na místě zůstat i několik hodin, a poté vyměnit za nový. Léčba tak probíhá kontinuálně a prakticky o ní ani nevíte. Aloe vera je vhodná i pro malé děti, osoby s citlivou kůží apod. Působí desinfekčně, ale dokáže pomoci i při bolestech svalů a kloubů a při regeneraci kůže.

Náš tip: I aloe vera lze použít k léčení lupénky a dalších úporných onemocnění kůže. Ideální je proto pěstovat si více rostlinek doma a postupně je obírat o list. Nepotřebují toho příliš, jen slunečné místo, přiměřenou zálivku a dobré hnojení. Snadno se množí z odnoží. Ale pozor na jiné druhy aloe v obchodech! Chtějte kompletní taxonomické zařazení a název. Na obalu musí být výslovně uvedeno Aloe vera nebo Aloe barbadensis. Štítky typu „aloe léčivá“ neznamenají vůbec nic, a až příliš často bývají pastí na důvěřivce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

1 komentář

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here