Ginkgo biloba: vzácný chlapík bez vedlejších účinků

strom gingo

Pokud se podíváte na jeho charakteristicky tvarované listy, dojde vám, že jde vlastně ve skutečnosti o srostlé jehlice. Jinan dvoulaločný alias Ginkgo biloba je totiž vzácným pamětníkem dinosaurů a do dnešních dob se díky němu dochovalo mimo jiné i toho unikátní uspořádání jeho zelených částí.

To však není to jediné, co nám tento mohutný strom může nabídnout. Pochází z Asie a i když dokáže růst i u nás, patří mezi poměrně vzácné ozdoby zahrad a parků. Možná to nevíte, ale pod ochranou u nás roste jen asi 50 úctyhodných kusů.

Náš tip: za jedním z nejkrásnějších jedinců se můžete vypravit do Kroměříže a to konkrétně do Podzámecké zahrady. Zdejší jinan dosahuje velkolepé výšky 20 metrů. Ten v zámeckém parku v Lysé nad Labem se pak kromě velikosti může pochlubit i atypicky tvarovanou korunou. Nejstarší exempláře v Číně se pak věkem blíží k téměř 5 000 let!

Účinky Ginkgo biloby k nám přinesla čínská medicína

Pro svůj původ bývá leckdy nazýván „živou fosilií“, vždyť poprvé se na planetě Zemi objevil už před 300 miliony let! Ceněné na něm však nejsou jen jeho kulaté plody, jak se mnoho lidí domnívá, ale listy. Ty se v našich podmínkách sbírají během časného léta a podle čínské medicíny je nutné si s jejich sběrem pospíšit. Nejvíce léčivých látek totiž prý obsahují jen do druhé hodiny odpolední.

Ovšem použít se dají i plody, byť na cévy a mozek, pro něž je Ginkgo biloba často užívána, pozitivní vliv nemají. Hodí se však na něco jiného.

Z léčivých látek obsahují listy zejména: Flavonoidy, diterpenlaktony, biflavonoidy, glykosidy, jinanové kyseliny, fenoly a organické kyseliny. Plody se pak mohou pochlubit minerálními látkami. Mastnými kyselinami a bioflavony.

ginkgo

Jak a s čím vám může Ginkgo biloba pomoci?

Známe ho zejména jako prostředek na posílení paměti, prokrvení mozku a také pro lepší koncentraci a posílení mozkových struktur. Poradí si s některými problémy u ledvin a jater a jako prevence se uplatní i u infarktu, mozkové příhody a aby toho nebylo málo, pak také u některých tzv. civilizačních chorob.

Pomáhá s lepším prokrvením celého těla – snižuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při léčbě astmatu a při zvládnutí alergických reakcí. Pomůže také s imunitou a zahání pocit únavy. V neposlední řadě pak působí i jako úleva při některých potížích se zrakem a sluchem.

A jak použít již zmiňované plody? Ty pomáhají díky mastným kyselinám se snižováním krevního tuku a cukru a ve svém spektru účinků mají i starost o lepší zrak a sluch.

Jak si nasušit vlastní zásobu ginkga

Jak a kdy listy tohoto jedinečného stromu sbírat už jsme si řekli. A co s nimi tedy dál? Nálev či čaj lze připravit z čerstvých i sušených, vždy je však začněte sbírat ještě předtím, než začnou žloutnout. Mají sice efektní barvu, množství účinných látek v nich se však snižuje. Co do účinků je lze zařadit mezi účinná velmi šikorospektrální přírodní antibiotika.

Sušení je nejlépe provádět pěkně na vzduchu. Několik listů svažte za tuhé řapíky k sobě a zavěste do volného prostoru. Doporučujeme si udělat dlouhou šňůru s bylinkami, možná i více – podle intenzity vašich potíží. Chraňte je před přímým sluncem a jakmile se začnou na dotek drolit, uložte je do vhodné nádoby, která je ochrání před působením okolního prostředí. Nejlepší jsou vakuové skleněné dózy nebo jiné hermeticky uzavíratelné nádoby.

Na šálek čaje budete potřebovat pět usušených jinanových listů (nebo dvojnásobek čerstvých). Zalijte horkou vodou nechte 10 minut vylouhovat a vypijte. Užívejte 2-3 x denně podle intenzity potíží.

Bez vedlejších účinků, údajně i pro těhotné a kojící ženy

Výhodou této bylinky je, že u ní doposud nebylo pozorovány opravdu žádné vedlejší účinky. Lze ji tedy bez obav používat dlouhodobě se vším, co k tomu patří – tedy i jako prevenci. Pozor by si měli dávat jen lidé, užívající léky na ředění krve. U nich je aplikace jinanu bez lékařského dohledu zcela zapovězena.

A jak jsou na tom těhotné a kojící ženy? Některé studie tvrdí, že vnitřní užití ginkgo biloby je bezpečné i pro ně. Prozatím však neexistuje dostatek ověřených zdrojů pro toto tvrzení, takže je rozhodně doporučit nemůžeme.

gingko biloba

Kombinujte a získáte ještě více

Bylinné směsí bývají ještě účinnější než samotná bylinka. A jaké pomocníky přidat ke ginkgo bilobě? Chcete-li podpořit imunitu, dopřejte mu společnost v podobě třapatky. Jako lék na srdce se kombinuje nejraději s hlohem a pro zlepšení únavy a všeobecné povzbuzení paměti mu nejlepšího společníka udělá světlík lékařský.

Jakmile se na stromě objeví první listy, připravte si tinkturu

A co dělat, pokud léčivým čajům právě příliš neholdujete? Natrhejte si cca 100 gramů čerstvých listů, pokrájejte je na co nejmenší částečky a zalijte alkoholem tak, aby byly zcela ponořené. Sáhnout můžete po vodce nebo jiném čistém alkoholu.

Uložte na teplé a suché místo nejméně na měsíc. Každý den pak nezapomeňte lahvičku (dobře uzavřenou samozřejmě) dobře protřepat. Po této době tinkturu z jinanu slijte a užívejte.

Dopřejte si denně tolik kapek, kolik vážíte (na šedesát kilo tedy budete potřebovat šedesát kapek). Dávku si rozdělte nejlépe natřikrát – ráno, v poledne a večer. Kontraindikací je pouze aktuální léčba krevního tlaku. Jestliže se vás to týká, poraďte se o užívání jinanu raději s lékařem. Jinak jsou přípravky z něj zcela bezpečné a vhodné k dlouhodobé aplikaci. A pokud se vám nechte čekat, kupte si pro začátek léčivý extrakt v lékárně – jen pozor na co nejvyšší obsah účinné látky!

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here