Éterické oleje vás mohou v obyčejné koupeli nepříjemně popálit

prirodni oleje

Éterické oleje a negativní účinky: Mají celou řadu pozitivních účinků, ovšem o jejich druhé straně se příliš často nemluví. Jde přece o přírodní produkty. Bohužel i ty vám mohou uškodit, pokud je použijete špatně. A leckdy stačí opravdu málo.

Zejména internet (ale i méně kvalitní literatura) je dnes zahlcen celou řadou amatérských receptů a rádoby babských rad, které éterické oleje odkazují do role takřka všemocného léčebného nástroje. Odvolávají se na zahraniční zdroje, ale zapomínají uvádět i všechna možná rizika – od alergických reakcí až po poleptání kůže. Ukážeme vám, jak je to s používáním éterických olejů doopravdy.

Éterické oleje – co jsou vlastně zač?

Jakmile si domů přinesete svou první lahvičku, získáte vlastně těkavé látky z rostlin, které se získávají pěti možnými způsoby:

lisováním

parovodní destilací

destilací CO2

extrakcí alkoholy či hexanovými rozpouštědly

enfleur俭 (v tomto případě se rostlina nejdříve naloží do tuku a následně dojde k extrakci účinných látek alkoholy nebo hexanem )

Pokud bychom hledaly ty nejdražší a nejkvalitnější éterické oleje, byly by to ty, vyrobené s použitím enfleuráží. Jde o velmi specifickou formu, tzv. absolue. Na první pohled vypadají jinak – bývají tužší, nevhodné do aromalampy a za 1 mililitr zaplatíte něco mezi 450 – 600 Kč. Před použitím se navíc musí naředit např. jojobovým olejem.

Věděli jste, že: za pomoci enfleuráže se nejčastěji připravují éterické oleje z růží, jasmínu nebo tuberózy?

Nejlevnějším způsobem získávání je pak destilace vodní párou. K jejich výrobě lze použít prakticky celé rostlinné spektrum – od květin a bylin až po léčivé dřeviny, pryskyřici nebo ovoce (pouze citrusy).

Éterické oleje – špetka názvosloví

A ještě se podívejme na pulty obchodů. Výrazy éterické oleje a esenciální oleje jsou zcela identické. Ovšem vonné oleje – to už je něco jiného. Nezřídka pod nimi najdeme i takové „vábničky“ jako melounovou nebo banánovou vůni, tedy ovoce, z něhož nelze éterické olej žádným způsobem získat. Už to nám tedy napoví, že je o čistě syntetický produkt, jehož použití našemu zdraví určitě neprospěje.

Bezpečná přírodní pomoc? Naopak – velmi silný koncentrát

A co je silné, bývá nebezpečné – to určitě víte. Vždyť na výrobu jednoho litru takového oleje je potřeba použít mnoho kilogramů rostlin (například ty nejkvalitnější oleje z levandule potřebují až 120 kilogramů výchozí suroviny). Éterické oleje mají své specifické vlastnosti a primárně jsou určeny pro aromaterapii. Odborníci proto rozlišují mezi mnoha důležitými chemotypy (thymol, borneol apod.), které určují jejich sílu a tím i další použití.

Největší opatrnosti je třeba dbát u malých dětí, těhotných a kojících žen a dále pak u nemocných osob – např. u epileptiků.

Některé éterické oleje by se laikům vůbec do ruky dostat neměly

Při používání éterických olejů je dobré se řídit několika základními pravidly. Především je nekupujte podle vůně ani podle líbivého obalu. Dobře si prostudujte účinky konkrétní rostliny a podle toho zvolte. Nebezpečná může být například túje, která se vyznačuje vysokým obsahem thujonu – což je nebezpečný nervový jed.

Mnoho éterických olejů se také nehodí pro univerzální použití – kromě těhotných a kojících žen může být kontraindikací pro jejich použití třeba také hormonální antikoncepce, rakovina, užívání prostředků na ředění krve, astma a množství dalších faktorů. Nikdy tedy nepoužívejte méně bezpečné nebo směsné éterické oleje tam, kde můžete očekávat větší koncentraci lidí s blíže nespecifikovanými zdravotními obtížemi. Nejedna rodinná párty už skončila neslavně, když se hostitelka pokusila povzbudit náladu třeba právě již zmíněnou levandulí.

Děti do tří let by neměly éterické oleje používat vůbec. Nemusíte se zcela vzdávat aromaterapie, využijte však mnohem bezpečnější a méně koncentrované hydroláty, známé také jako květové vody. Ty vznikají destilací éterického oleje a díky své jemnosti nenapáchají téměř žádné škody, byť dobrý terapeutický účinek si zachovávají.

prirodni produkt

Skořice do domácího peelingu? Raději ne aneb o riziku alergických reakcí

Ještě předtím, než se rozhodnete éterické oleje používat, byste se měli přesvědčit o tom, zda nejste na jejich použití alergičtí. A to i v případě, že je hodláte použít „jen“ do aromalampičky. Smíchejte kapky éterického oleje s jiným běžným olejem a naneste na kůži. Ponechte 24 hodin a sledujte, zda se neobjeví alergická reakce. Obvykle k tomu dochází okamžitě, existují však i výjimky.

Ovšem ani teď nemáte vyhráno, na některé rostlinné složky se u vás bohužel může alergie časem vyvinout. Mezi typické příklady patří skořice. Je-li používána často (stačí i 2-3 x za týden), může vyvolat potíže i u lidí, kteří nic podobného předtím nepociťovali. A nejhorší je její přímé vnější použití na pokožku – např. jako součásti domácí kosmetiky.

A podobně nebezpečná je i jinak velmi oblíbená máta. Byly zaznamenány případy, kdy u dětí do deseti let došlo po jejích vdechování k zástavě dechu. U koupelí zase existuje díky jejímu ochlazovacímu riziku nemalé riziko až příliš velkého snížení tělesné teploty.

Dbejte na její správně ředění – stejně jakou mnoha dalších olejů. Doporučuje se to tříprocentní. A co to znamená? Do 60 ml nosného rostlinného oleje musíte zamíchat 54 kapek vybraného éterické oleje. Výjimku mají citrusy (několik kapek přidejte) a jehličnany (na uvedené množství oleje postačí pouhých 10-15 kapek).

Vnitřní a vnější používání éterických olejů

Pokud se nechcete omezovat jen na aromaterapii v podobě vonné lampičky, měli byste vědět, že se pouštíte už do trochu nebezpečných vod. Doporučujeme konzultaci se školeným aroma terapeutem nebo alespoň krátký kurz. Pro začátek si pamatujte, že oblíbená aplikace éterických olejů přímo do koupele může skončit pořádným průšvihem. Zkuste si nakapat trochu do misky s vodou a pořádně zamíchat. Co se stane, až se hladina usadí? Máte-li v ruce pravý éterický olej, zůstane usazen na hladině. Díky tomu poté při koupeli ulpí na vaší pokožce a teplá voda jeho účinky ještě znásobí. Vznikají tak opravdu nepříjemné popáleniny nebo silné alergické reakce.

Vždy proto kombinujte éterický olej s nosným olejem nebo ho vmíchejte do rostlinného másla, riziko tak výrazně snížíte. A totéž platí i pro aplikaci éterických olejů na kůži, i když existuje několik výjimek, u nichž občané použití v nezředěném stavu nevadí, jejich aplikace patří vždy do rukou odborníka.

A na vnitřní užívání těchto přírodních pokladů zapomeňte úplně. Zastánci těchto rad se odkazují na Francii, kde se prý třeba levandulový éterický olej užívá vnitřně zcela běžně proti celé řadě neduhů. Zapomínají však dodávat, že vždy pod dohledem vyškoleného odborníka a s pečlivým ředěním. Jinak hrozí popálení sliznice úst a hrtanu, zažívací potíže a mnoho dalších nepříjemností.

Jako prevenci je určitě nepoužívejte

Tím vás určitě nechceme od aplikace éterických olejů odradit, naše tělo i mysl mohou v mnoha směrech opravdu pozitivně ovlivnit. Ovšem stejnou měrou dokáží i ublížit, zvlášť patříte-li do některých rizikových skupin nebo užíváte trvale nějaké léky.

A rozhodně se nehodí ani pro preventivní aplikování. Až je totiž doopravdy budete chtít využít pro léčbu svých obtíží, je docela možné, že už nebudou fungovat. A to by byla rozhodně škoda.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here