Není máta jako máta. Jaké druhy mát máme?

Máta je velice oblíbená bylinka, kterou zná jistě každé malé dítě, ale mát existuje několik druhů, a tak je dobré umět je od sebe rozeznat. Pusťte se s námi do dobrodružství okolo poznávání mát a uvidíte, že nebudete litovat.

Máta peprná (Mentha piperita)

Je asi nejznámějším druhem máty. Sbírají se listy a kvetoucí nať. Hlavní účinnou složkou je mentolová silice, dále třísloviny a hořčiny. Pomáhá při trávení, snižuje krevní tlak, uklidňuje nervy. Působí také jako mírné anestetikum. Éterický olej z máty má antibakteriální účinky, zlepšuje paměť a koncentraci, tiší bolest a pomáhá při kašli. Neměla by se užívat dlouhodobě a není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Máta kadeřavá (Mentha crispa)

Má podobné účinky jako máta peprná, ale neobsahuje tak silný mentol. Proto je vhodná i pro těhotné a kojící ženy a smí se používat dlouhodobě. Vyznačuje se mírnějším působením, podporuje trávení, činnost žlučníku a slinivky a pomáhá při nadýmání.

Máta vonná (Mentha suaveolens)

Podobně jako předchozí druh je mírnější a bez silného mentolu. Je vhodná pro těhotné a kojící ženy a smí se používat dlouhodobě.

Máta klasnatá (Mentha spicata)

Má jemnou chuť a vůni a rovněž neobsahuje silný mentol. Je tedy vhodná pro těhotné i kojící ženy i pro dlouhodobé užívání. Používá se do čajů při onemocněních horních cest dýchacích, proti nadýmání, zevně pro omývání při kožních nemocích a revmatismu.

Máta dlouholistá (Mentha longifolia)

Je druhem máty, která roste u nás volně v přírodě. Neobsahuje mnoho éterických olejů, a tak se příliš nevyužívá k léčení. Můžete si ji však pěstovat jako okrasnou mátu v zahradě.

Máta polej (Mentha pulegium)

Další druh máty, která roste volně v naší přírodě. Voní podobně jako máta klasnatá. A stejně tak je možné ji používat.

Máta vodní (Mentha aquatica)

Je posledním druhem máty, která u nás roste volně v přírodě, a to v blízkosti vodních toků. Má více silic než máta peprná, ale kvůli blízkosti rybníků může někdy zapáchat po bahně – na to si dávejte pozor při sběru. Odvar z ní stimuluje produkci žluče, zmírňuje křeče a staví průjem. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here