Konopí rumištní, seté a indické – jak se liší?

konopíLéčba konopím je v poslední době velmi populární, takže je logické, že si pod tímto názvem představujeme zpravidla bylinku s účinnými psychoaktivními látkami. Zapomínáme však na to, že konopí je důležitou rostlinu i v textilním průmyslu nebo ve strojírenství. Jsou zde tři druhy konopí.

Ovšem není konopí jako konopí. Jeden z výše zmíněných druhů je obyčejný jednoletý plevel bez dalšího využití, další se objevuje stále častěji v lékárnách a poslední je pro pěstování u nás dokonce zakázaný. Víte, které je které, a k čemu slouží?

Konopí rumištní – exoticky vypadající plevel

Na první pohled konopí rumištní (Cannabis rudaralis) tak docela jako konopí nevypadá. Listy se spíše podobají jílovcovým a jasno začnete mít zpravidla až ve chvíli, kdy vykvete. Tam už je podoba jasně patrná. Nejvíce se pěstuje v podhůří Himálají.

Ze všech odrůd konopí je nejodolnější a nejméně náročné. Typické pro něj je to, že po dosažení toho správného věku vykvétá automaticky. Nepotřebuje tedy například zkracující se den jako konopí seté nebo indické.

Konopí rumištní je využíváno zejména v ruské lidové medicíně nebo na území Mongolska. V porovnání s jinými druhy je však jeho význam zanedbatelný, takže s trochou nadsázky spíše o obtížný jednoletý plevel.

Výjimku tvoří jeho křížení s výše zmíněnými druhy, zejména s těmi indickými. Tyto hybridy jsou posléze odolnější, lépe kvetoucí a přitom poskytují vcelku vyvážený obsah THC. Jako léčivo či podpůrný prostředek tak své uplatnění rozhodně najdou.

Konopí seté lze používat legálně

Asi nejznámější druh konopí vůbec. Konopí seté (Cannabis sativa) může dorůst až výšky dvou metrů. Pěstuje se u lidských sídel už odedávna a má opravdu mnoho praktických využití. Ovšem v lékárnách byste ho hledali jednoduše marně.

Ceněno je totiž pro obsah velmi dlouhých vláken, využívaných v textilním průmyslu. Konopné provazy, lana nebo třeba plachty ( samozřejmě také oblečení) mají pověst trvanlivých výrobků s mnoha pozitivy.

A využití mají i krátká vlákna, zbylá po zpracování. Spatřit je můžete třeba v oblíbené koudeli. A co se zbytkem? Ani ten se nevyhazuje. Vláknitých částí je v rostlině pouze asi jedna čtvrtina. Zbylé množství konopného materiálu, dřevitá hmota alias pazdeří, je využívána jako pojivo do briket nebo třeba jako účinná izolace.

Ze semen se pak lisuje olej, bohatý na vitamíny A, D a E, jež svoje využití nalézá v potravinářství a kosmetice, ovšem uplatní se i při výrobě barev, mazadel nebo třeba mýdel. Mimochodem tato semínka dostanete v každém zooshopu – stačí se ptát po výživě, určené pro ptáky, známé jako semenec.

cannabis

Konopí indické je k mání pouze na předpis

Tak konopí indické (Cannabis india Lam.) si na zahrádku opravdu nedávejte, i kdyby se vám povedlo někde sehnat semínka. Díky svému vysokého obsahu psychoaktivních látek (THC) je jeho volné pěstování u nás zakázané.

Měli byste vědět: psychoaktivní látky obsažené v konopí indickém se odborně nazývají tetrahydrocannabinoly (THC).

THC je hlavní psychoaktivní složkou indického konopí. Jeho účinnost závisí na dostupné koncentraci. Tu lze vyjádřit mnoha způsoby, nejčastěji se však mluví o jejich procentuálním obsahu  v sušině. Průměrná koncentrace THC v konopí je asi 1 až 10% THC, hashový olej pak obsahuje i více než 20%.

Rekreační i léčebné dávky jsou různé, spotřebitelé si obvykle volí správnou dávku podlo sebe. Obvyklá dávka podle lékařského doporučení je 2,5 mg dvakrát denně.

Aktuálně probíhá celá řada farmakologických studií a výzkumů, které mají potvrdit nebo vyvrátit účinky konopí na celou řadu onemocnění a patologických stavů. Nejčastěji je jeho použití spojováno s :

  • analgetickými účinky,
  • uvolnění svalů,
  • bronchodilatací,
  • stimulací našeho otrávení a chuti k jídlu,
  • lepší relaxaci před spánkem (jeho lepší kvalita)
  • pomocí při při poruchách příjmu potravy, jako je obezita či anorexie,
  • jako pomocník při AIDS (stimulace chuti k jídlu)
  • terminálními stadii rakoviny, kdy může nahradit morfin,
  • bolestí spojenou se spasticitou,
  • s roztroušenou sklerózou,
  • astma,
  • glaukomem.

Nejznámějším produktem, který se z konopí indického vyrábí, je marihuana,  a pak samozřejmě hašiš. Oba obsahují výše zmíněné psychoaktivní látky. Marihuana se získá ze samičích rostlin konopí – ty se nechají vykvést a květy se posléze usuší.

Právě ona je spojována s výše zmíněnými zdravotními účinky, v České republice ji lze legálně sehnat pouze na lékařský předpis a to ve specializovaných lékárnách. Hašiš je nelegální zcela. Tato zakázaná droga se získává extrakcí pryskyřice, a to opět z květenství samičích konopných rostlin.

Ještě nedávno bylo konopí řazeno jednoduše mezi nebezpečné drogy, a jako takové potlačováno i u drobných pěstitelů. Dnes se však postoj k němu začíná přehodnocovat. Největší obavy panují z jeho zneužití, protože i u něj se mohou dostavit (podobně jako u všech léků) při používání v nadměrném množstvím nepříjemné vedlejší účinky. Jestliže se domníváte, že by vám konopí mohlo na vaše zdravotní problémy pomoci, poraďte se o tom se svým lékařem!

Zajímavost na závěr: věděli jste, že za rozšíření hašiše do Evropy mohli Napoleonovi vojáci? Při svých výpravách do muslimských zemí, kde bylo zakázáno podávání alkoholu, přišli na chuť právě tomuto typu drogové relaxace. První kuřárny se v Evropě objevily v roce 1798. Oproti tomu na léčebnou drogu bylo třeba ještě chvíli počkat, první konopí s těmito účinky dovezli lékaři z Indie až v roce 1803.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here