Chilli paprička: Objevují se jako nezbytná součást redukčních diet hollywoodských hvězd a dopustit na ně nedají ani sportovci a kulturisté. Jak je to tedy s těmi chilli papričkami doopravdy a co našemu organismu mohou dát?
Ukážeme vám základní oblasti, v nichž se toto koření používá a prozradíme také proč. Naopak terapeutické užití (např. v oblasti snižování krevního tlaku nebo prevence cukrovky) ponecháme v rukou odborníků. Příliš velké dávky účinné látky kapsaicinu jsou totiž toxické, takže byste si jimi mnohem pravděpodobněji spíše ublížili.
Chilli papričky jako součást redukčních diety
Samozřejmě si jimi můžete okořenit jídlo i jen tak. Velmi často se však doporučují i jako součást redukčních diet. Ne, rozhodně nejde o nastavení maximální pálivosti jídla, díky níž nedokážete pozřít ze svého talíře více, než pár soust. Účinnost kapsaicinu je mnohem, mnohem komplexnější.
Kapsaicin totiž velmi účinně reguluje metabolismus tuků a tím samozřejmě podporuje hubnutí. Spouští v našem organismu procesy, které vedou k efektivnějšímu spalování tuků a to velmi prostým způsobem. Při konzumaci chilli se totiž zrychluje aktivita metabolismu, což navyšuje spotřebu energie a kyslíku až o 30%. A celý efekt je poměrně dlouhodobý – přetrvává až hodinu po jídle. Konzumace kapsaicinu v každém pokrmu tak přirozeně zvyšuje náš energetický výdej v průběhu větší části dne, což rozhodně není k zahození.
Navíc i množství chilli papriček v jídle ovlivňuje pozitivním způsobem produkci hormonů štítné žlázy, které regulují naši chuť k jídlu. Konkrétně jde o adrenalin a dopamin. Nejlepší účinky bývají zaznamenány u lidí, kteří nejsou na chilli pokrmy zvyklí. Ovšem s tím, jak konzumaci chilli přivykáme, se zároveň jeho účinky snižují a je tedy nutné neustále zvyšovat dávky.
Ale adrenalin a dopamin nejsou jedinými hormony, jejichž produkci kapsaicin podporuje. Ve hře je také endorfin, způsobující velmi příjemné pocity – mnohdy až euforii při konzumaci jídla. Což je další aspekt, kteří absolventi nejrůznějších dietních kurzů s oblibou využívají. Jakmile si totiž konzumaci dietního jídla spojíme s příjemnými pocity, budeme ho vyhledávat i později. Koneckonců, stejné je to návykem na zákusky a další pochutiny
A ještě jednu významnou funkci v našem těle během hubnutí kapsaicin má. V játrech ovlivňuje tvorbu enzymů, zodpovědných za ukládání tzv. bílého tuku. Jejich tvorbu snižuje a díky tomuto mechanismu mimo jiné kladně působí i na hladinu cholesterolu v krvi. A to dokonce i během konzumace jídel, při nichž ke zvyšování hladiny cholesterolu běžné dochází. Takže pokud přece jen nedáte dopustit na bůček apod., dost možná se vyplatí zvážit jeho konzumaci zároveň se špetkou chilli.
Měli byste vědět: kapsaicin z chilli papriček si dokáže poradit také s celulitidou. A to zejména v případě, spojíte-li jeho aplikaci s hloubkovou masáží. Podporuje proudění krve i lymfy, odplavuje toxiny a tím přispívá i k redukci podkožní tuku, který celulitidu způsobuje.
S kapsaicinem proti bolesti
Trpíte často na migrény, případně se potýkáte s bolestí svalů a kloubů? I tady může kapsaicin pomoci. U bolestí, které jsou způsobeny stažením cév, pomáhá odstraňovat příčinu a často bolest samotnou zmírní nebo dokonce zcela utlumí.
V případě potíží s klouby a svaly se pak používají krémy, náplasti nebo chilli oleje. Důležité je opatrné vmasírování do postiženého místa, díky němuž pronikne kapsaicin dostatečně hluboko a zahřeje i hluboko uložené vrstvy svalů. To opět přispívá jak jejich uvolnění a potlačuje bolest jako takovou. Mezi velmi oblíbené kombinace, působící ve vzájemné synergii (tzn. navzájem se posilujícím účinkem) aktuálně patří chilli a koňský kaštan nebo chilli a extrakt z konopí.
Kapsaicin zároveň částečně blokuje receptory v našem těle, zodpovědné za přenos bolesti. Aplikace se různí. Zatímco někomu pomáhá konzumace chilli pokrmu, případně spolknutí tobolky s kapsaicinovým extraktem, v jiném případě může být efektivnější aplikace masti nebo chilli oleje přímo na postižené místo (v případě migrény nejčastěji na spánky). Je nutné dbát na to, aby se léčebný prostředek nedostal do očí a při aplikaci dbát zvýšené opatrnosti.
Měli byste vědět: Aplikace chilli na kůži může vyvolat alergickou reakci. Vždy proto nejdříve naneste mast či olej na malý kousek kůže a 24 hodin počkejte. Neaplikujte více než 2x denně a to s nejméně s osmihodinovým rozestupem.
Kapsaicin vás v létě ochladí
Máte problém s vysokými letními teplotami? I tady vám může chilli pomoci. Není náhodou, že jeho konzumace je nejvíce oblíbená v zemích s velmi horkým klimatem. Podporuje totiž pocení, čímž přispívá k ochlazování těla jako takovému. A připočteme-li k tomu i zefektivnění trávicího procesu (což oceníte zejména u tučných a těžkých jídel), může celkově přispět k vaší pohodě i během parných letních měsíců.
Chilli papričky jako cestovatelův pomocník
Kromě již zmíněných pozitivních účinků na zažívání dokáže kapsaicin potlačit účinky některých druhů toxinů. Účinné tak brání otravě jídlem při konzumaci pochybných zdrojů, což je časté zejména na cestách po exotických zemích. Jde tak o jistou „dezinfekci“, mnohem účinnější než tak často doporučovaný alkohol (a bez následných negativních účinků na naše sebeovládání či játra). Opět není náhoda, že většina pokrmů, prodávaných na ulicích např. v Mexiku nebo v Indii, pálí až k nesnesení.
Dejte si však pozor, pokud trpíte vysokým tlakem, srdečními problémy nebo některými žaludečními onemocněními. Konzumace chilli by vaše obtíže mohla zhoršit. A doporučit ho samozřejmě nelze ani těhotný a kojícím ženám, případně malý dětem.