Kapsaicin z chilli papriček může našemu tělu nabídnout celou řadu zdravotních výhod a benefitů. Mýtu o jeho škodlivosti byly už dávno překonány, poškození žaludku a další přisuzované zdravotní obtíže může způsobit jen ve velmi vysokých dávkách. Naopak střízlivá konzumace může být našemu zdraví prospěšná.
Chilli (nebo také počeštěně čili) paprička je plodem několika druhů exotických paprik křovitého vzrůstu. Existuje jich celkem, z nich se vyvinulo obrovské množství kultivarů. V zásadě ovšem není důležité, z jaké rostliny chilli paprička pochází. Ať už máte rádi habanero, jalapeño, piri-piri nebo třeba indickou Bhut Jolokia, pro terapeutické účely je můžete použít všechny.
Když chilli přidáte do jídla
Máte potíže s trávením? Potřebujete zrychlit metabolismus nebo podpořit odbourávání tuku a snížení hladiny krevního cholesterolu? Pak se rozhodně vyplatí popřemýšlet o pravidelné konzumaci chilli papriček. Stačí začít s několika špetkami a postupně se propracovat k rozumné dávce.
Pomáhá také lépe odolávat vysokým teplotám (a to zejména v létě), protože v organismu podporuje pocení. A může působit i jako preventivní prostředek proti otravám jídlem. A jak chilli papričky do jídla nejsnáze přidat? Vsaďte na jednoduchou chilli pastu.
A jak na to? Smíchejte půl kila chilli papričky a to včetně semínek. Odstraňte jen zelené části stopky. Přidejte 300 ml rajčatového protlaku a pět polévkových lžic oleje (nejlépe olivového či kvalitního řepkového). Dobře rozmixujte a napěchujte do malých skleniček. Pasterizujte 10 minut. Do jídla používejte podle uvážení. Pro začátek je lepší začít s menšími dávkami a teprve později přidávat.
Měli byste vědět: pokud to s pálivostí jídla přeženete, můžete chilli částečně neutralizovat přidáním mléčné bílkoviny, případně alkoholu. Pomůže i zahuštění strouhaným suchým chlebem, či vložení syrových brambor (které po uvaření vyhodíte). Přímo na jazyku pomůže zejména mléko a alkohol, naopak voda váš problém jen zhorší.
Chilli jako pomocník při bolestech svalů a kloubů
Pomáhá skvěle na revma, bolesti kloubů či třeba namožené svaly. Dokáže ulevit i v případě že jsou vaše bolesti způsobeny stažením cév či působením chladu (migréna, bolesti zad v oblasti beder apod.) a lze ho během dne použít i několikrát. V lékárnách jsou k dostání nejrůznější masti, krémy a náplasti. Ovšem můžete si vyrobit i svůj vlastní léčivý chilli olej. A jak na to?
Nakrájejte najemno několik chilli papriček nebo je rovnou nastrouhejte i se semeny. Vložte do vhodné sklenice. Přelijte dvěma sklenicemi olivového oleje nebo jiného kvalitního oleje, (např. lněný, sezamový, konopný apod.) Sklenici dobře uzavřete a odložte na temné místo nejméně na týden. Každý den její obsah protřepejte. Po uvedené době olej prolisujte přes sítko a slijte do lahve. Používejte pro masáž postižených míst.
Olej z chilli papriček zahřívá, rozšiřuje krevní cévy a má silný analgetický účinek. Může však vyvolat alergickou reakci, takže první použití proveďte jen na malé části kůže a počkejte 24 hodin. Olej z chilli papriček kupodivu téměř nepálí. A použít ho můžete i do kuchyně. Uplatní se v salátech, polévkách nebo zeleninových jídel, který chcete dodat pikantnost a především značnou dávku kapsaicinu.
Náš tip: podobným způsobem lze připravit i léčivé chilli mazání. Stačí jednu lžičku drcených chilli papriček přelít velkým panákem nejméně 60% lihu. Uložte na teplém místě po dobu dvou týdnů a každý den protřepávejte. Po této době sceďte a okamžitě můžete chilli mazání používat na namožené svaly, revmatismus nebo při potížích s bolestí kloubů.
Mazání i olej doporučujeme aplikovat v gumových rukavicích. Jedině tak si uchráníte oči a jiná citlivá místa před nechtěnou sekundární kontaminací. Pokud vsadíte jen na mytí rukou, vezměte si k ruce kartáček a nezapomínejte ani na prostory za nehty, kde se zbytky chilli velmi rády usazují.
Pro lepší efekt zakryjte postiženou plochu plátnem, případně ji zafixujte obvazem. Přípravky z chilli stačí aplikovat 1-2x denně. Jejich prohřívací efekt totiž vydrží opravdu dlouho. U malých dětí aplikaci zvažte, u těhotných a kojících žen, stejně jako u lidí se srdečními problémy a dalšími obtížemi není zevní užití nijak omezeno. Pozor si jdete jen na výše zmíněnou alergickou reakci.
Léčivé chilli kapky na posílení srdce
Potřebujete podpořit krevní oběh a celkově i organismus a imunitu? Pokud netrpíte vysokým krevním tlakem, můžete vyzkoušet léčivé kapky, v nichž hraje chilli hlavní roli. Jejich výroba je stejně jednoduchá, jako u předchozích receptů.
Papričky omyjte, zbavte stopek a napěchujte do malé skleničky. Vše přelijte alespoň 60% lihem, případně kvalitní domácí pálenkou. Dobře zavíčkujte a nechte 14 dní v klidu odpočívat. Poté protlačte přes jemné sítko a přelijte do vhodné lahve. Užívejte denně 90 kapek (rozdělených do třech dávek) a to po dobu šesti týdnů. Během této doby by mělo dojít ke zlepšení oběhu a tedy i prokrvení periferních částí těla (pocítíte jistě menší problémy se studenými končetinami). Po této době doporučujeme dvoutýdenní přestávku.
Náš tip: Pokud k chilli přidáte i lžičku kurkumy a 5 hřebíčků, získáte po dvou týdnech perfektní tinkturu, účinnou na bolesti zubů. Stačí ji nanést na bolavé místo a těšit se z jejích analgetických účinků.
Chilli kapky na posílení srdce neužívejte v případě, že trpíte problémy se srdcem, případně vysokým tlakem. Doporučujeme konzultaci s lékařem
Chilli a další bylinky pro dobré trávení
Potřebujete pomoci s trávením těžkých jídel nebo se všeobecně potýkáte s trávicími problémy? Pak kombinujte účinky chilli si dalšími šikovnými bylinkami a vytvořte si léčivý likér, který užijete před každým velkým jídlem. A jak na jeho přípravu? Budete spotřebovat:
- špetku kvalitního chilli
- 1 lžíci mleté papriky (sladké)
- 1 kávovou lžičku fenyklových semínek
- 1 lžičku anýzových semínek
- půl litru slivovice
Semínka anýzu a fenykl pečlivě rozdrťte. Smíchejte s ostatními ingrediencemi a přelijte slivovicí (případně můžete sáhnout i po jiné čisté pálence). Uzavřete a nechte louhovat na teplém místě dva týdny. Každý den však pečlivě protřepte. Nakonec přeceďte a užívejte jednu čajovou lžičku dvakrát denně – vždy před jídlem .A to až do doby, než vaše obtíže ustoupí.
Na závěr o chilli
Chilli je zkrátka velmi účinná bylinka, která dokáže pomoci s mnoha zdravotními obtížemi. Jen do očí by se nám dostat neměla. V nich totiž může přítomný kapsaicin způsobit i zánět spojivek. Vyplachování vodou není úplně vhodné. Lepší je sázka na kosmetický olej, který teprve poté odstraníme vodou. Mnohem lepší však bude, když se vám chilli do očí vůbec nedostane. Takže pozor na to!