Černý bez (Sambucus nigra) má v lidové medicíně své stále místo. Používáme ho zejména jako lék proti nachlazení. Méně se však už využívají jeho skvělé antioxidační vlastnosti nebo příznivé působení na trávení a zdraví zažívacího systému nebo močových cest. Čaj z černého bezu by vám proto rozhodně neměl v domácí lékárničce chybět. A co dalšího si ještě z domácích zdrojů připravit?
Bezový masážní olej proti celulitidě
Nemusíte utrácet za drahé přípravky z obchodů. Stačí si v přírodě nasbírat půl kila zralých bezinek . A co s nimi? Omyjte je, nasypte do hrnce a za stálého míchání vařte 10 minut. Vzniklou šťávu přeceďte do mísy přes gázu. Nechte odpočívat. Po několika hodinách se na povrch šťávy dostane tolik ceněný bezinkový olej, který pečlivě seberte a nalijte do tmavé skleněné láhve. Skladujte na tmavém a chladném místě. Používejte několikrát týdně. Nanášejte ho za pomoci energických kruhových pohybů na postižené partie. Krásně prohřívá, zlepšuje vzhled vaší pokožky a zanechá ji nádherně hladkou a vláčnou.
Léčivá zavařenina z černého bezu
Džem z černého bezu je přirozeným lékem na kašel a nachlazení, ale je tak chutný, že ho s chutí spořádají i malé děti – třeba na palačinkách. A jak ho připravit?
Zralé, promyté plody černého bezu, zalijte malým množstvím vody a vařte asi 15 minut na mírném plameni. Poté je rozmačkejte a smíchejte se stejným množstvím želírovacího cukru (ovoce si zvažte ještě před vařením).Opět přiveďte k varu a vařte na mírném ohni, dokud směs dostatečně nezhoustne. Potom nalijte do sklenic. Léčivá zavařenina z černého bezu je skvělým lékem na nachlazení a bronchitidu. Pomáhá odkašlávat a chrání sliznice dýchacích cest před dalším poškozením.
Šťáva z bezinek jako univerzální všelék
„Před heřmánkem smekni, před bezem klekni,“ říká se. A rozhodně nejde o planou formulku. Šťáva z bezinek se doporučuje zejména lidem, kteří tráví spoustu času před monitorem počítače nebo jsou aktuálně pod silným psychickým tlakem. Kromě toho se doporučuje při ateroskleróze, neurózám, či léčbě ischiasu. A má také pozitivní vliv na sníženi hladiny cholesterolu a lipidů v krvi. Chuť černého bezu je tu mimochodem velmi výrazná.
Jak ji připravit:
Jeden kilogram zralého černého bezu přesypte do hrnce, přidejte kůru z jednoho citronu a zalijte 750 ml vody. Vařte, dokud ovoce nepustí šťávu. Po ochlazení přeceďte přes síto nebo gázu, aby se oddělily plody (ty nevyhazujte, lze je použít třeba k výrobě pěny nebo džemu). Opět zahřejte a nalijte do sterilizovaných lahví. Sterilujte 15 minut při 100 °C.
Šťáva z bezinek je přirozeným prostředkem pro nachlazení, horečkám, zažívací poruchám a bolestem nervů. Funguje také dobře v případě rekonvalescence po nemocech a stimuluje imunitní systém. Můžete ji pít jako dochucovací složku vody nebo čaje, 2-3 krát denně (max 50 ml denně). Její užívání je bezpečné a mohou ji užívat i děti nad dva roky věku.
Měli byste vědět: Léčivé přípravky z černého bezu nejsou vhodné během nevolnosti a zvracení, protože mohou nechtěně zvýšit intenzitu těchto nežádoucích symptomů.
Šťáva z bezinek s medem (bez pasterizace)
Dobře omyté bezinky zbavené stopek poduste v hrnci, dokud nepustí šťávu. Nezapomeňte je předem zvážit! Zhruba po 15-20 minutách vaření přeceďte přes jemnou gázu. Nebojte se šťávu poctivě vytlačit. Nijak jí to neublíží. Svařte šťávu s medem (1 díl medu na 10 dílů šťávy), nalijte do tmavých lahví, dobře zavíčkujte a uložte v chladu. Pijte 2-3 krát denně po sklenici zředěné šťávy (50 g šťávy doplněné vodou). Otevřenou šťávu z bezinek s medem skladujte v lednici.
Náš tip: použití medu se nebojte. Při teplotách nad 60 °C sice ztrácí část svých léčivých vlastností, ovšem tato teplota by musela přetrvat alespoň 15-20 minut. Při rychlém svaření a vychladnutí zůstane většina cenných látek zachována.