Staré zvyky a legendy spojily s Biblí mnoho bylin a udělaly je obzvláště vhodné pro adventní a vánoční období, ale také na Velikonoce. Přírodní zelené a červené bylinky doplňují vánoční barvy, žluté a růžové zase jarní. Existuje několik bylin, které jsou vhodné pro malé živé vánoční stromky. Přidávají do této sezóny různorodost a dodávají typickou vůni Vánoc. Bylinky, které tady představíme, se v minulosti používaly k provonění domácností, ale dnes už jsou některé z nich opomíjeny.
Rozmarýn
Rozmarýn bývá spojován se svatou Marií, matkou Ježíše. Byl hodně používán zejména ve středověku, kdy ho hospodyňky rozprostřeli po podlaze, aby šířili svou omamnou vůni. Lidé po nich chodili a tím ještě vůni uvolňovali. Říká se, že Marie pokládala oděvy Ježíše právě na větvičky této byliny. Legenda taktéž praví, že tu noc, kdy se narodil Ježíšek, stromy najednou přinesly ovoce a květy vykvetly i mimo sezónu.
Tymián
Tato bylinka je spojovány s jehněčím masem, ale signalizuje sílu, odvahu a také sílu křesťanství. Skvěle se hodí do fazolových pokrmů, vajec a zeleniny. Spolu s čerstvými větvičkami petrželky a bobkového listu se používá jako „bouquet garni“ – francouzské kytičky složené z těchto bylinek, které se v kytici přidávají do různých pokrmů.
Routa vonná
Routa je bylinka milosti a vylučuje zlo. Její název je odvozen z řeckého slova „reuo“, což znamená „osvobodit“. Žádná bylinka není vhodnější pro vánoční období, protože křesťané věřili, že lidstvu byla udělena milost Boží, kterou bylinka představuje. Za starých zvyků byl používán svazek této rostliny – kropil se svěcenou vodou pro vyloučení zla. Sušené listy této bylinky mají několik terapeutických přínosů a jsou používány k léčbě křečí, jako sedativum a upokojující přípravek.
Svatolína cypřišová
Už její název zní křesťansky. Tato rostlina symbolizuje zavinovací tkaninu. Větve této stálozelené bylinky odpuzují hmyz. Stonky můžete umístit do zásuvek, pod koberec mezi knihy a další. Vhodné je přidávat je do těchto míst zabalené do bylinkových sáčků.
Levandule
Levandule je symbolem čistoty a nesmrtelnosti. Říká se, že levandule získala svou krásnou vůni, když sloužila jako stojan na sušení plen Ježíše. Slovo levandule pochází z latinského „lavare“, což znamená „umýt“ nebo „dělat modré“. Legenda říká, že Marie prala prádlo s pomocí této voňavé bylinky a keř levandule používala jako šňůru na prádlo. Dále se říká, že Mariiny šaty jsou modré z kontaktu s touto květinou.
Šalvěj
Šalvěj je bylina nesmrtelnosti a domácího štěstí. Příběh spočívá v tom, že Marie a Josef se snažili utéct z Judey, aby se vyhnuli Herodovým vojákům. Panna Marie uviděla keř růží a chtěla se v nich skrýt. Avšak růže jí odmítla jakkoli pomoci, protože se bála, že ji samotnou vojáci zničí. Od té doby má růže trny. Poté se Marie chtěla skrýt v keři hřebíčku – ale opět nepochodila, protože hřebíček se bál o své květy. Od té doby získal své špatně vonící květy. Poté už zbyl jen keř šalvěje. Šalvěj byla laskavá a dobročinná, a když se k ní Marie přiblížila s prosbou o skrytí, rozkvetla a vytvořila baldachýn pro matku i dítě. Vojáci kolem nich prošli bez povšimnutí. Od té doby je šalvěj považována za posvátnou a předpokládá se, že má mnoho léčebných schopností.
Maří list balšámový
Říká se mu také „list Bible“ nebo „balzám Panny Marie“ a je to symbol věčného života. Maří list (Chrysanthemum balsamita) byl podle pověsti využíván Marií jako léčivá mast. V současné době se mast z této bylinky používá po kousnutí hmyzem a na spáleniny.