Ne vždy je možné si každou požadovanou bylinku vlastnoručně natrhat a nasušit. Pokud se tedy musíte spolehnout na bylinky kupované, dbejte, aby byly zpracovávány a uchovávány s tou největší péčí. Poznáte to na první pohled, pokud víte, jak se dívat.
Podívejte se, kde se bylinky uchovávají
Zejména bylinky skladované v teple nebo na slunci rychle ztrácí své léčivé vlastnosti. Proto se při nákupu bylinek řiďte svými smysly. Pozorujte:
- listy by měly mít stále zřetelně zelenou barvu, šedivé nebo černé listy svědčí o špatném zpracování nebo skladování
- u květů by měla být jasně patrná původní barva
Tady je třeba varovat před bylinkovými krámky, kde jsou nabízené byliny uchovávány ve velkých průhledných skleněných či plastových nádobách. Jestliže jde o menší zboží ve vitríně, je vše v pořádku. Pokud vám ovšem chce obchodník z takové nádoby navážit bylinky pro domácí použití, odmítněte. Světlo vyvolává oxidační procesy, ničí důležité látky a tento proces začíná už ve chvíli, kdy ještě na vzhledu bylinek není vůbec nic patrné.
Náš tip: Stejnou chybu obchodníci dělají i při nabízení sypaných listových čajů. I to jsou vlastně bylinky, kterým nadmíra světla škodí. Skutečně kvalitní čaje jsou vystavovány světlu jen minimálně, koneckonců obchodník by byl sám proti sobě, kdyby jejich kvalitu ničil takovým primitivním způsobem.
Použijte i další smysly
Zejména v menších krámcích nebo na tržnici budou bylinkáři a bylinářky vstřícnější k dalším způsobům výběru. Použijte hmat, ale i čich.
- semena, kůra a kořeny musí být pevné, ne vláčné nebo dokonce gumové
- bylinky musí rovněž vonět čerstvě, cítíte-li byť jen náznak zatuchliny, jděte o dům dál
Co s bylinkami doma?
Dalším poznávacím znamením je prodej bylinek v papírových sáčcích nebo profesionálním vakuovaném balení. Doma je v takovém obalu nenechávejte, přesypte je do dózy nebo plechovky s pevně doléhajícím víčkem, a tu opatřete nálepkou s názvem bylinky. Vyhnete se tak nepříjemným přehmatům nebo zbytečnému otevírání plechovek při hledání toho správného druhu.