Jaké máme šikovné bylinky na zácpu

bylinky na zácpu

Tento nepříjemný stav může postihnout každého z nás. Zácpa se objevuje z mnoha důvodů a mnohdy úplně nečekaně. Nevhodné složení potravy a tekutin, přijaté v předcházejících dnech, nemusí být pravidlem, někomu stačí i obyčejný stres

Řešením z lékárny jsou nejrůznější laxativa alias projímadla. Ta mají za úkol podpořit pohyby střev a stimulovat jejich vyprázdnění. Ovšem měla by se užívat jen s největší opatrností. Na lidské zdraví totiž mohou mít celou řadu nepříjemných účinků.

Když sáhnete po laxativu z lékárny

Samozřejmě pokud potřebujete nějakou účinnou pomoc jednou za čas, klidně do lékárny zajděte. Ovšem opakované používání laxativ našemu organismu nedělá dobře. Především při tom dochází k výrazné ztrátě vody a pokud ji nedoplníte dostatečným příjem tekutin, mohou být ohroženy vaše ledviny.

Měli byste vědět: jako optimální denní příjem tekutin byly ještě donedávna uváděny dva litry (včetně polévky apod.). Dnes je už rozmezí benevolentnější, pohybuje se mezi 1,5 až 3 litry. A nejde jen o vypité množství, počítá se sem třeba i polévka. A káva? Tu lze zpravidla započítat z cca jedné třetiny objemu, nepijete-li tedy například silné espresso. To se nepočítá vůbec.

A pokud nebudou v ohrožení vaše ledviny, budete v ohrožení vy, resp. vaše životní návyky. Laxativa jsou totiž návyková a pokud to  s jejich užíváním jen trochu přeženete, začnou vaše střeva pomalu ztrácet svou přirozenou funkci a „reflexy.“ V opravdu extrémních případech se nelze bez použití laxativ vyprázdnit vůbec.

Použití přírodních prostředků, zpravidla čajových směsí s projímavými účinky, toto riziko minimalizuje, jsou-li používány s rozvahou. A dokáží zácpu nejenom potlačit, ale také jí předcházet – stejně jako vhodná úprava životosprávy.

Namíchejte si svou vlastní čajovou směs proti zácpě

Není to těžké a potřebovat budete pouze čtyři bylinky

Většinu z nich si dokáže hravě vypěstovat na vlastní zahradě, ale pokud tu možnost nemáte, klidně si pro ně zajdete do lékárny. A co budete potřebovat?

Čaj z nich připravíte velmi jednoduše. Stačí si vzít k ruce váhu a odvážit od každé bylinky stejný díl. Na týdenní kúru je potřeba po jedné vrchovaté lžičce od každé bylinky denně. Budete tedy potřebovat sedm lžiček směsi na týden. To se odměřuje velmi dobře.

Rostlinné složky dobře promíchejte, přesypte do tmavé nádoby a jednou denně si dopřejte jednu vrchovatou lžičku směsi. Ideální čas pro použití tohoto čaje přichází před spaním. Bude mít dost času zapůsobit ve střevech a vy se ráno poté bez problémů vyprázdníte.

Čaj proti zácpě – příprava

A jak ho připravit? Vrchovatou lžičku sušených bylin přelijte 200 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat alespoň 15 minut (čas louhování lze bez problémů prodloužit až na půl hodiny, čaj bude poté navíc účinnější). Přelijte výluh přes jemné sítko a vypijte. Ovšem nikoli najednou ,ale v rámci třiceti minut po menších doušcích. Jděte spát a myslete na to, že jeho účinek nastupuje přibližně po 6-8 hodinách.

Měli byste vědět: I když vypadají vylouhované bylinky „vcelku fit“, v žádném případě je nepoužívejte pro přípravu dalšího nálevu. Účinných látek je v nich už poskrovnu, vezměte si raději nové.

Bylinky proti zácpě se představují

Ještě před tím, než se vypravíte na svou zahrádku nebo do lékárny, seznamte se s profily jednotlivých bylinek z receptu. Zjistíte, že ve vaší domácí lékárně mohou mít  i docela jiné využití.

senna
Senna

Kassie pravá (Senna alexandrina)

Můžete ji znát i pod názvy Alexandrijská senna nebo muší ouško. Jde o rostlinu z Arabského poloostrova, hojně se vyskytující také v Indii. I když to tak podle názvu nevypadá, jde o menší keř s půvabnými žlutými květy a plody v době lusků. Právě ty se spolu s listy sbírají k léčebným účelům nejčastěji. U náš lze kasii pravou pěstovat jen ve skleníku, vadí je totiž teploty pod 10 °C, takže jakmile se ochladí, rychle odumírá. Leckdy jí k tomu stačí i vytrvalejší letní deště.

Měli byste vědět: Senný list si v poslední době oblíbili lidé, kteří se snaží výrazným způsobem redukovat svou váhu. Jeho opakované používání vyvolává průjmy, které brání vstřebávaní zkonzumované potravy, díky čemu člověk posléze (velmi nezdravě) hubne. Už několikaměsíční pravidelné užívání však může vážně poškodit trávicí systém, proto tuto kúru samozřejmě nelze nikomu doporučit.

Krušina olšová (Frangula alnus)

Naši předci ji znali pod názvy jako psí jahůdka, čeremcha či krupina. Krušina olšová je větší opadavý keř (dorůstající výšky až 2,5 metru) – zadíváte-li se na něj zdálky, vypadá jako chlupatý, za což může hojné množství velmi úzkých listů. Vykvétá v květnu až červenci stopkatými květy a jeho plody jsou červené peckovice (odtud název psí jahůdka).

Pro léčebné účely se používá kůra z nejmladších větví, sbíraná od května do června. Větve je třeba podřezat a oloupat. Ovšem čerstvá kůra krušiny olšové by nám se zácpou příliš nepomohla. Působí totiž na náš organismus silně dráždivě a vyvolává nevolnost, bolesti břicha a zvracení. To lze eliminovat dvěma způsoby:

  • delším skladováním před samotným použitím (1 rok a více),
  • zahříváním na 80-100 °C v rámci několika hodin.

Kupujete-li kúru krušiny olšové v lékárně, je již těmito způsoby předpřipravená. Stačí ji uložit do vzduchotěsné nádoby na tmavém místě. Jako projímadlo ji lze použít i samotnou.

Pýr plazivý (Elytrigia repens )

Známe ho spíše jako vytrvalý plevel – trávu, která se nám stále vrací na již odplevelené záhonky díky svým plazivým oddenkům. O to větším překvapením může být pro některé jeho lékařské využití. Pro ně je třeba posbírat právě ony tuhé, rozlézající se oddenky, a dobře je usušit na slunci nebo v sušárně při teplotě 40 °C.

Pokud se pýr plazivý dobře usuší, nabourává pravidlo o jednoletém využívání sušených bylinek. Účinné látky si totiž (při správném skladování) zachovává klidně i několik let.

Z účinných látek tu najdeme cukry, saponiny a slizy. Kromě působení proti zácpě má také močopudné účinky a podporuje správné fungování metabolismu.

Řebříček obecný (Achillea millefolium L.)

Tato bylinka dostala svůj latinský název podle známého antického hrdiny, který si podle legendy díky jejím listům vyléčil svá těžká zranění. Lidová tvořivost mu přisoudila názvy jako myší ocásek či zaječí chléb. A u nás řebříček obecný planě roste na mnoha místech – od suchých strání až po meze a úhory.

Účinná je nať, nasbíraná nejlépe ještě před rozkvětem. Silice, hořčiny a flavonoidy mají kromě zácpy příznivý vliv i na hojení ran a povzbuzení zažívacího traktu (nadýmání, křeče).

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here