Bylinky na potničky: Známe je obvykle jako problém nejmenších dětí. U nich stačí opravdu málo, aby se kůže zapařila a vznikly na ní svědivé pupínky, vyplněné čirou tekutinou. Ovšem v horkých dnech lze na tento problém narazit i u dospělých. Stačí k tomu třeba jen trochu méně prodyšné oblečení.
Potničky v zásadě nejsou nijak nebezpečné. Nedají se přenášet dotekem ani nejsou infekční. V návštěvě veřejných míst (například koupališť apod.) vás tedy nijak neomezují. Dokáží však pořádně svědit a pokud se do nich dostane infekce, umí nás potrápit i jinak.
Jak vlastně vypadají potničky
Nejčastěji se objevují na trupu, zádech, krku a ramenech. Ale možný je jejich výsev kdekoliv jinde na těle. Jde o místa, která se snadno zapaří a to zvláště ve chvíli, kdy na sobě máme ne právě úplně prodyšné oblečení. Často si je přineseme z výletu nebo ze sportovních aktivit.
Nejdříve vypadají jako malé načervenalé skvrnky, později se proměňují v malé puchýřky, naplněné průhlednou tekutinou. Pokud nic neuděláme, budou nás několik dní svědit. Poté puchýřky prasknou, kůže se začne hojit a nakonec se ve velkých šupinách oloupe.
To je standardní průběh potniček, u nichž nedošlo k žádnému zhoršení stavu například vlivem zanesené infekce. K tomu mimochodem leckdy stačí opravdu málo – například poškrábání se špinavými nehty.
Bylinky léčení potniček urychlí a zabrání komplikacím
Zcela zásadní je u potniček rychlá léčba. Pokud zasáhnete do 24 hodin, výrazně tím zkrátíte čas, po který se budou hojit. Nemusíte do lékárny. Bohatě si vystačíte s tím, co najdete doma.
Z bylinek lze použít například heřmánek lékařský, lípu srdčitou (nebo malolistou, je to jedno), kůru z dubu, řepík lékařský, černý čaj apod. Vyberte si jednu z bylinek a připravte z ní odvar. Tím poté potírejte postižená místa a to až do doby, kdy potničky popraskají a v kůži započnou hojivé procesy.
Přikládat můžete jak teplý, tak i studený obklad. Studený ulevuje od svědění, ovšem střídání teplého studeného obkladu urychluje v pokožce žádoucí hojivé procesy.
To se hodí zejména na místech, jež si jinak hojí velmi obtížně – například třísla. Tady rozhodně střídaní obkladů o různé teplotě doporučujeme.
TIP:
Bylinky pomohou i v případě, že se vám podařilo do rány nechtěně zanést infekci. Pokud by se však potíže zhoršovaly, nejspíše vám nezbude, než navštívit lékaře. Můžete se tak vyhnout vzniku nehezkých jizviček, jež v některých případech komplikované zhojení kůže po potničkách provázejí.
Vsadit může i na pomocníky z kuchyně
A máme tu ještě jednu prověřenou babskou radu. Pokud vypadají potničky opravdu ošklivě, sáhněte po kukuřičném škrobu nebo jedlé sodě. Jejich použití je jednoduché – postiženou kůži stačí jen lehce zasypat. Předtím ji však omyjte čistou studenou vodou a dobře osušte. Opakujte několikrát denně až do té doby, kdy potničky začnou praskat a hojit se.
Důležité je i doléčení potniček
Až potničky popraskají, nezapomeňte na to, že je třeba kůži také zregenerovat. Teď už nepotřebujete z jejích horních vrstev odstraňovat přebytečnou vlhkost, ale naopak zabránit jejímu přesušení. V tom vám mohou pomoci například přírodní oleje, vetřené ve velmi tenké vrstvě. Pokud použijete promašťovacích prostředků příliš moc, hojení tím naopak zpomalíte.
Měli byste vědět: Zcela nevhodná je například tradičně používaná vazelína, jež ucpává póry.
Pomoci může i Jarischův roztok
A ještě jeden šikovný tip máme – i když už není úplně bylinkový: Jarischův roztok. Pomůže vám v případě, že na stálou přípravu odvarů nemáte čas. Tento malý zázrak byl bohužel z většiny velkých lékáren stažen, objednat ho však můžete i na internetu. Hodí se i jako skvělá micelární voda.