Bylinky na menopauzu: Návaly horka, noční pocení, přírůstek na váze, podrážděnost, poruchy spánku, snížené libido – to jsou nejspíš nejznámější a také nejčastější příznaky menopauzy vůbec. A i když menopauzu jako takovou léčit nelze, některé přírodní prostředky mohou velmi dobře pomoci právě s těmito stavy.
Povětšinou jde o důsledky hormonálních změn, které se v tomto období v těle zralé ženy odehrávají. Dobrým protipólem je tedy podávání přírodních hormonů, tzv. fytoestrogenů nebo také jiným názvem isoflavonů.
Voňavá lázeň z éterických olejů a smetany
Jedním z příznaků menopauzy je noční pocení a návaly horka, jež společně dohromady ovlivňují spánek a jeho kvalitu, což zase přispívá k typickému pocitu únavy a slabosti. Na tyto potíže funguje nejlépe aromatická koupel. Stačí smíchat 6-8 kapek éterického oleje s malým množstvím smetany, přidat do vany s vodou o teplotě 38 ° C a relaxovat v lázni po dobu 15 minut. Ale pak žádné lenošení, zabalit se do županu a hurá do postele.
A které éterické oleje se hodí nejlépe?
Jetel luční proti osteoporóze
Menopauza alias klimakterium je také neodmyslitelně spojována se ztrátou kostní hmoty – osteoporózou. Výsledkem je, že kosti jsou křehčí a zlomeniny na sebe zpravidla nenechají dlouho čekat. Uvádí se, že žena, jíž přestaly fungovat vaječníky, přichází přibližně o 5 % kostní hmoty ročně a to rozhodně není zanedbatelné číslo. Příčinou menopauzální osteoporózy je změna hormonálního metabolismu těla, spočívající v nedostatku estrogenu.
Jetel luční (Trifolium pratense) obsahuje fytoestrogeny, které fungují podobně jako již míněný estrogen a kromě toho infuze z jetele působí pozitivně i proti obávaným návalům horka. Pokud se nechcete spoléhat na extrakty z lékárny, vystačíte si s šálkem z jedné lžičky sušeného jetele 2x denně, nejlépe ráno a večer. Bylinky je třeba nechat vylouhovat 15 minut pod pokličkou.
Třezalka tečkovaná proti špatné náladě
Mezi příznaky menopauzy patří také emocionální přecitlivělost – nervozita, výbušnost a sklon k depresivním náladám. Než se pustíte farmakologickou cestou, vyplatí se vyzkoušet léčivé čaje. Dvě čajové lžičky třezalky tečkované (Hypericum perforatum) zalijte 1/4 litru vody, přiveďte k varu a nechte 5 minut odstát. Vypijte. Užívejte 2–3 denně nejméně čtyři týdny.
Bylinky pro lepší libido
Také cítíte, že už to v ložnici není takové, jaké to bývalo? I na to naštěstí existuje přírodní pomoc. Produkci těch správných hormonů dokáží navodit správně vybrané éterické oleje – rozmarýn, oregano nebo šafrán, známé svými afrodiziakálními vlastnostmi. Pomoci může i užívání sklenice vody s rozdrcenými anýzovými semínky (jedna lžička) každý večer před spaním. Anýz zvyšuje sexuální touhu. A dobrými pomocníky jsou také bazalka a zázvor, jež zlepšují krevní oběh a tím i prokrvení (nejenom) intimních oblastí.