Naučit se, jak používat bylinky ze své zahrádky, je starodávná tradice, kterou se řídili už naši předkové. Ti častokrát neměli možnost jít k lékaři nebo si kupovat drahá léčiva. A tak své neduhy léčili prostřednictvím bylinek. Jedna věc je vědět, které bylinky jsou dobré na které neduhy, druhou věcí je ale začít správně pracovat na různých onemocněních. Potřebujeme proto znát různé způsoby, jak užívat své bylinky, jak maximálně využívat jejich léčebné účinky. Mějte ale na paměti, že léčebné účinky bylinek neznamenají samotnou léčbu a rady níže uvedené nejsou diagnózou. Každý nemocný člověk by měl vyhledat lékařskou péči. Nikdy nepoužívejte bylinky, aniž byste si byli jistí, o jakou bylinku se jedná. Bylinky používáme jako doprovodnou léčbu.
7 způsobů užití bylinek k léčebným účelům
- Bylinkový čaj.
- Bylinkové obklady.
- Bylinný odvar.
- Bylinné sirupy.
- Bylinná tinktura.
- Bylinné balzámy, masti, krémy a pleťové vody.
- Bylinková pára.
Níže si popíšeme každý z těchto způsobů.
1. Bylinkový čaj
Některé bylinky jsou určeny k požití a vaření silného čaje je potom dobrým způsobem, jak bylinky do lidského těla dostat. Velkou účinnost mají bylinné čaje zejména při kašli a nachlazení, protože teplý čaj pomůže upokojit podrážděný krk jako nic jiného. Pro tento účel se skvěle hodí bylinky, jako je echinacea, kořen lékořice, zázvor, šalvěj a další. Existuje několik způsobů, jak si připravit svůj čaj, přičemž použít můžete sušené i čerstvé listy bylinek:
- Čerstvé listy: listy opláchněte studenou tekoucí vodou a do jednoho šálku položte tři velké listy. Zalijte horkou vodou a nechte 7 minut odstát.
- Sušené listy: pokud si chceme přichystat čaj ze sušených listů, je dobré na to použít čajová sítka (prodávají se nejčastěji ve tvaru koule). Toto sítko naplníte sušenými listy a dáte do čajového šálku. Zalijte horkou vodou a nechte 7 minut odstát (nebo na požadovanou sílu čaje).
A čím můžete bylinkové čaje dochutit? Pro terapeutické použití je nejlepší čaj dochutit včelím medem. U kašle se obecně nepřidává cukr, někdo ale potřebuje určitou sladkost – proto se doporučuje stévie (ať už ve své čerstvé podobě nebo v podobě extraktu).
2. Bylinkové obklady
Bylinkové obklady představují léčbu, kdy je třeba vzít listy nebo kořen rostliny a vložit je do kousku gázy a poté aplikovat na postižené oblasti. Jak takový bylinný obklad připravit? Existují dva způsoby, z nichž jeden používá syrové kořeny a listy a druhý bylinky zahřívá:
- Bylinkové obklady ze syrových surovin: listy nebo kořeny nakrájejte najemno (můžete použít i mixér) a připravte si z nich směs na způsob pyré.
- Horké bylinkové obklady: kořeny nebo listy bylinky umístěte do hrnce a zalijte je dvojnásobným množstvím vody (na půl šálku bylinek dejte jeden šálek vody). Přiveďte k varu a několik minut povařte.
Jak dlouho přikládat obklady? Čas se liší v závislosti na onemocnění a bylině, například hořčičný obklad nesmí být na kůži dlouho kvůli svým spalovacím účinkům, jiné bylinky ale mohou být přiloženy klidně i 24 hodin. Obklady je třeba pravidelně vyměňovat. Na obklady vždycky použijte gázu nebo jinou prodyšnou látku, abyste udrželi bylinky na postiženém místě a ochránili své oblečení.
3. Bylinný odvar
Bylinný odvar je podobný čaji, liší se ale v tom, že bylinky necháte naložené v horké vodě po dobu delší než několik minut. Odvar se připravuje v uzavíratelné nádobě, kam umístíte své bylinky, zalijete je horkou vodou a nádobu uzavřete. Směs necháte vychladnout na pokojovou teplotu a poté už můžete odvar vypít – buď studený, nebo jej můžete znovu ohřát. Odvar je o něco silnější a má více léčebných látek z bylinek než klasický bylinný čaj.
4. Bylinné sirupy
Bylinné sirupy jsou vhodné zejména pro domácnosti s dětmi nebo pro vybíravé členy domácnosti. Léčivé sirupy jsou stabilní a vydrží déle než odvary, což znamená, že si je můžete připravit předem. Pro přípravu sirupu je potřeba připravit bylinný odvar a ten osladit.
5. Bylinná tinktura
Tinktura je v podstatě domácí extrakt, do kterého můžete použít buď alkohol, nebo jablečný ocet (pokud přidáte alkohol, získáte ale větší trvanlivost a také menší pravděpodobnost vzniku plísní). Tinktury lze užívat jako takové, nebo je můžete přidávat do sirupů, mastí či pleťových mlék.
6. Bylinné balzámy, masti, krémy a pleťové vody
Mnoho domácích balzámů, mastí, krémů a pleťových vod, dokonce i balzám na rty, bude povýšen na další úroveň, pokud do něj přidáte léčivé bylinky. Obvykle se tyto přípravky vyrábí tak, že v oleji necháte stát své bylinky. Jedná se o opravdu jednoduchý postup, ale přesto se snažte plánovat trochu dopředu. Na výrobu budete potřebovat vysušené bylinky, protože nechcete, aby případná vlhkost z bylinek znečistila váš olej. Sušené bylinky dejte do skleněné nádoby – čisté a suché. Zalijte je olejem – olivovým, kokosovým nebo i rozpuštěným sádlem (výběr je zcela na vás, obecně se spíše hodí rostlinné oleje). Bylinky by měly být zcela ponořené, vytlačte případné vzduchové bubliny. Nádobu uzavřete – měl by v ní být dostatečný prostor na protřepání. Nádobu s bylinkovým olejem postavte na okenní parapet a nechte 6-8 týdnů. Každé dva až tři dny protřepejte.
7. Bylinková pára
Bylinkové páry nejenže krásně provoní celý váš byt nebo dům, ale zároveň mají terapeutické přínosy. Konvice s vodou a bylinkami na plotně zvlhčují vzduch – použít můžete všechny bylinky, které máte rádi. Oblíbené jsou zejména všechny druhy máty a eukalyptus, ale lidé, kteří jsou citliví na záchvaty, kojenci a malé děti by měli postupovat opatrně. Do hrnce s vodou umístěte vybrané bylinky a nechte vařit na velmi mírném plameni. Páru můžete vdechovat přímo nebo ji jen tak nechat proudit bytem či domem.
Mě by třeba zajímalo, jestli se dá použít normální truhlík nebo rovnou pořídit skleníček domů pro bylinky? Co je lepší? Dost jsem toho pročetla třeba tady http://zdravi-hubnuti.cz/domaci-minizahradky/ tam mají teda nějaké spešl skleníky s LEDkama. Tak nevím…