15 bylinek, které si můžete lehce vypěstovat i na balkóně!

bylinky na balkon

Sníte o vlastních bylinkách, ale nemáte zahradu?

To ale vůbec nevadí!

Bude vám stačit i balkon nebo okenní parapet!

Pěstování bylinek na balkoně

Pěstování bylinek doma není vůbec těžké. Bylinky pěstované v květináčích sice vyžadují více pozornosti než ty na zahradě, ale obecně jsou to celkem odolné rostliny, se kterými si poradí i začátečník.

  • Pro začátečníky doporučujeme zakoupit rovnou sazeničky. Semínka bylinek se totiž musí předpěstovávat, a tak je daleko jednodušší pěstovat již připravené rostlinky. Ty si při výběru pořádně prohlédněte, ať si domů přinesete jen ty zdravé.
  • Většina bylinek vyžaduje prosluněné a teplé stanoviště. Vyberte pro ně tak to správné místo, nejlépe směrované na jih. Nezapomeňte však na zastínění při letním poledním slunci.
  • Bylinky můžete zasazovat do květináčů, truhlíků nebo petrželáků, podle libosti. Jen se ujistěte, že nádoba nebude svou velikostí bylinku omezovat. Do truhlíků můžete seskupit i více různých bylinek, vždy by ale měly mít podobné nároky na světlo i závlahu.
  • Jako podklad vám bude stačit i zemina s pískem a dobrým kompostem, dobře propustná a bohatá na živiny. Existují však i substráty přímo pro bylinky. Nezapomeňte také na drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku nebo hliněných střepů. Hnojit bylinky nemusíte. Pokud ale chcete, tak jen organicky.
  • Květináče často zalévejte dešťovou nebo odstátou vodou, aby nedošlo k přeschnutí. Obzvlášť náchylné jsou bylinky pěstované za oknem.
  • Hned při vysazování se ujistěte, že máte dostatek bylinek pro pokrytí vaší spotřeby. Také je pravidelně zastřihujte pro větší košatost.

Přečtěte si: Postavte si doma bylinkovou zahrádku z 3 květináčů!

15 bylinek na balkon nebo parapet

Bylinku si doma můžete vypěstovat skoro jakoukoliv, záleží jen na tom, kolik místa máte k dispozici.

Vybrali jsme však 15 bylinek, které by neměly ujít vaší pozornosti, neboť se skvěle hodí do kuchyně nebo vás třeba mohou odměnit po dlouhém dni formou dobrého čaje.

1. Bazalka pravábazalka na zahrádku

Jednoletá bazalka je tradiční bylinkou italské kuchyně, kterou si nemůžeme vynachválit. Mimo užití jako skvělého dochucovadla má také účinky na správné trávení a uvolňování křečí.

Miluje slunné místo a teplo, je však náchylná na průvan a vyžaduje pravidelnou závlahu. Doporučujeme ji pěstovat v truhlíku spolu s rajčaty, z čehož budou mít užitek obě rostlinky.

2. Dobromysl obecná (Oregano)

Další stálicí v italské kuchyni je dobromysl neboli oregano, vhodná k dochucení pokrmů i do bylinných směsí, díky jejím mírně antibiotickým účinkům.

Tato trvalka je nenáročná, nejlépe jí vyhovuje slunné a spíše sušší místo.

3. Koriandr setý

Jednoletý koriandr je skvělé koření, díky svým lístkům, i rychlým přípravkem pro dobré trávení, díky svým plodům.

Koriandr potřebuje slunné místo s pravidelnou závlahou a přihnojováním.

4. Levandule lékařskálevandule lékařská

K levanduli stačí jednou přičichnout a už vás má v hrsti. Pro svou neodolatelnou vůni je důležitým článkem aromaterapie, která zklidní váš organismus a zažene stres.

Tato trvalka vyžaduje slunné stanoviště, dostatečně velké květináče a hodně trpělivosti.

5. Majoránka zahradní

Doma vypěstovaná majoránka je nesrovnatelná s kupovanou. Ať už jako koření nebo do různých čajů, pro tuto bylinku vždycky najdete využití!

Majoránka je jednoletka, která si vystačí i s polostínem, s přiměřenou zálivkou a organickým hnojením.

6. Máta peprnámáta peprná

Mátu doma prostě musíte mít! Můžete ji využít prakticky jakkoliv a vždy bude k nezaplacení.

Tato trvalka má raději polostín s pravidelnou zálivkou. Kvůli jejím rozpínavým kořenům ji raději nezasazujte s jinými bylinkami. Existuje spousta druhů máty s rozdílným aromatem.

Přečtěte si: 7 důvodů, proč si doma musíte začít pěstovat mátu!

7. Meduňka lékařská

Pokaždé, když toho budete mít dost, není nad lahodný meduňkový čaj, který vás správně uklidní. A s meduňkou v květináči si ho budete moci udělat kdykoliv!

Meduňce se povede na slunci i v polostínu. Stejně jako máta se rozpíná, a tak pozor na zasazování s dalšími bylinkami.

8. Pažitka pobřežní

Pažitka je klasikou na českých balkonech. Není se čemu divit, namazaný chleba s máslem si přímo říká o trochu této bylinky!

Pažitka má nejraději polostín s dostatkem závlahy, klidně i více než u ostatních bylinek.

9. Petržel zahradní

Petržel je další bylinkou, která v kuchyni nemůže chybět. Je to skvělý zásobitel vitamínů C, který dochutí snad každou polévku!

Petržel zasaďte na slunné stanoviště, ale nevadí jí ani polostín. Je vlhkomilná, tak nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

10. Rozmarýn lékařskýrozmarýn lékařský

Rozmarýn je podobně jako levandule pěstován hlavně pro svou atmosférickou (a léčivou) vůni. Ovšem určitě se vyplatí i k dochucení masitých pokrmů!

Rozmarýn jako každá středomořská bylinka vyžaduje slunné místo. Nezapomeňte ji pravidelně stříhat, aby vám nezdřevnatěla.

Přečtěte si: Rozmarýn zlepšuje paměť, koncentraci a další kognitivní funkce!

11. Saturejka zahradní

Saturejka je výborným doplňkem na zažívání a skvěle se tak hodí k fazolovým nebo hrachovým pokrmům či kapustě.

Jednoletá saturejka se nejlépe uchytí na slunném stanovišti s pravidelnou zálivkou. Pokud si pěstujete domácí fazole, určitě saturejku zasaďte právě k nim!

12. Stévie sladkástévie sladká

Nahraďte cukr stévií! Stačí si ji začít doma pěstovat a pak už jen místo kostek cukru používat její listy!

Stévie vyžaduje slunné stanoviště s mírnou zálivkou. Je však velmi náchylná na teplo, a tak se jí nejlépe daří ve skleníku.

13. Šalvěj lékařská

Všestrannou šalvěj využijete v kuchyni, kosmetice i v lidovém léčitelství. Není tak důvod, proč si ji doma také nepěstovat.

Tato středozemní trvalka je vcelku nenáročná. Stačí jí postavit na slunné a suché místo a pravidelně zastřihávat, aby nedřevnatěla.

14. Tymián obecnýtymián obecný

Bylinkou a oblíbeným kořením, které vám snad všichni doporučí, abyste si doma pěstovali, je určitě tymián. A my nebudeme žádnou výjimkou.

Tymián vám vydrží i několik let, pokud mu dodáte dostatek slunce. Po častějším zalévání a hnojení ztrácí aroma. Odpuzuje také škůdce a chrání před chorobami, a tak se hodí na každý balkon.

15. Voňatka citronová (Citronová tráva)

Jako neobvyklou bylinku jsme vybrali voňatku neboli citronovou trávu. Ta vám totiž do kuchyně přidá exotický prvek Asie, který by mohl pozvednout vaše kulinářské umění na další úroveň.

Voňatku pěstujte na slunném stanovišti chráněné před větrem, s dostatečnou zálivkou a občasným organickým přihnojením.

Nepotřebujete velkou zahradu, abyste mohli využít léčivou sílu a skvělou chuť těchto bylinek!

foto: Kai Yan, epicnom, dounelka, Fluffymuppet, José María Escolano
 
bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here