Že jste o něčem podobném ještě neslyšely? A přesto se čas od času vrátíte z kosmetického salónu se zarudlými nehtovými lůžky a nepříjemným svěděním? Ukážeme vám, jak se nepříjemná alergie na umělé nehty projevuje a co si s ní počít.
Ještě před deseti lety šlo o téměř neznámý problém. Umělé nehty byly teprve na začátku své popularity. Dlouhodobé používaní nevhodných přípravků však může náš organismus tzv. zalergizovat. Vaše ruce se tak nemusí „osypat“ ihned po první aplikaci, ale klidně po několika letech soustavného používání týchž osvědčených produktů. Alergii na umělé nehty tak hlásí nejenom návštěvnice kosmetických salónů, ale také samotné nehtařky, které s gely a laky dlouhodobě pracují.
Jak vypadá alergie na umělé nehty
Prvním bodem je nepříjemné zčervenání. Připisujeme ho citlivosti naší pokožky a léčíme heřmánkem nebo obdobnými produkty. Během dalších aplikací začnou červenat i nehtová lůžka a celé ruce i prsty nepříjemně svědí. Mnohdy tak intenzivně, že nám tento pocit brání v plnohodnotném spánku. A nakonec přijdou svědivé a mokvavé puchýřky v okolí umělých nehtů.
A pokud máme smůlu, objeví se všechny tyto symptomy najednou už po první aplikaci. Nejde o žádné zanedbání hygieny apod. A zbavit se alergie lze jediným způsobem – sundáním umělých nehtů. A to bez ohledu na to, kolik vás stály.
První pomoc představují bylinky
Pokud tento nepříjemný problém postihl i vás, snažte se ze všeho nejdříve své ruce co nejrychleji vyléčit. Dopřejte jim léčivou heřmánkovou koupel 2-3 x denně. Pokud máte na heřmánek alergii, poslouží vám k témuž prha arnika, nebo třeba měsíček lékařský. Stačí vzít lžíci sušené bylinky, přelít horkou vodou, nechat 10 minut louhovat a poté si v částečně zchladlé vodě koupat prsty. 10 minut 2-3 x denně stačí.
Pomoci mohou i masti s těmito bylinkami a samozřejmě pečující oleje. Měsíčkový, ricinový, kokosový – ty všechny pokožku zvláční a napomohou jejímu hojení. V léčbě pokračujte ještě nejméně týden poté, co všechny projevy zmizí. A co si počít dál?
Existují i umělé nehty v bio kvalitě
Pokud se nechcete umělých nehtů vzdát, vsaďte na ty v bio kvalitě. Pátrejte po certifikátu ISO a hypoalergenních produktech (často na nich bývá napsáno, že jsou díky svému šetrnému složení vhodné i pro těhotné ženy). Najít je můžete také pod označením „bezkyselinové.“ Ale určitě nestačí použít jen hypoalergenní podklad a u zbytku produktů se spolehnout na běžné přípravky. Alergie se bohužel projeví i tak.
A ještě jedno byste měli vědět. Jen málokdy se s těmito produkty setkáte v profesionálních salonech. Budete se tedy muset chtě nechtě naučit umělé nehty aplikovat doma. Dobrou zprávou je, že kvalitní bio kosmetika nabídne prakticky stejnou trvanlivost, výdrž i jednoduchost aplikace, jako ta běžná.