Nejčastěji se objevuje během léta, ale ani zimní období nás před problémem, zvaným akné na zádech, zcela nechrání. Nadměrné pocení, oblečení vyrobené z umělých materiálů – to vše je ideální živnou půdou pro bakterie, které toto akné způsobují. A jak se zbavit otravných a nehezkých pupínků? Máme pro vás několik osvědčených metod.
Kávový peeling – absolutní klasika
Stačí vzít hrst čerstvě namleté kávy a trochu kokosového oleje a obojí smíchat do jemné pasty.
Ovšem pozor, kávový peeling používáme pouze v případě, že netrpíme na hnisavé akné. Pokud ano, jen bychom vše zhoršili. Peeling odlupuje pokožku a čistí ji. Stačí vmasírovat na postižená místa (nejlépe s pomocí další osoby), nechat pět minut působit a poté smýt. Aplikujte 1-2krát týdně.
Kvasinková maska
Stejně jako u akné na obličeji lze i proti akné na zádech bojovat kvasnicemi, které jsou známé svými antibakteriálními vlastnostmi. Maska z kvasnic čistí pokožku, zužuje póry a reguluje vylučování kožního mazu, jehož nadbytek je zodpovědný za tvorbu nehezkých hnisavých pupínků. A jak na to? Rozmačkejte droždí v trošce mléka, naneste a nechte 10-15 minut působit. Smyjte a opakujte dvakrát do týdně. Kvasinková maska je vhodná i pro citlivou pokožku.
Pupalkový olej
Je skutečným šampionem mezi oleji. Používají ho ženy pro zmírnění menstruačních křečí, ale uplatní se i pro lepší trávení. Pravidelné mazání problematických míst tímto olejem zaručuje nejen jejich hluboké čištění, ale také hlubokou hydrataci pokožky, která sama o sobě působí jako skvělá prevence před tvorbou akné. Pupalka je prostě poklad.
Detoxikační čaj
Dejte přednost tomu s kopřivou nebo přesličkou, ale v zásadě poslouží jakýkoli. Koupíte ho za pár korun i v běžném supermarketu a jeho příznivé účinky se při pravidelném pití projeví už po několika týdnech. Čaje z těchto bylin důkladně čistí tělo od toxinů, což má mimo jiné za následek hladší pleť. Stačí jen jeden šálek denně, nejlépe ráno nalačno. Výsledky vás překvapí.
Ichtamolové mýdlo
Barevné, krásně vonící sprchové gely vypadají jako ideální volba pro každodenní relax v horké vodě. Naší pokožce však často příliš neprospívají. Sice ji vyčistí, ale zároveň ji vysuší, takže začne produkovat nadměrné množství mazu, což v začarovaném kolotoči vede právě k nadměrné tvorbě akné. Pro každodenní mytí je lepší používat ichtamolové mýdlo z lékárny, obsahující ichtamol, který se může chlubit svými antiseptickými účinky. Bohužel vás příliš nepotěší svojí „vůní“ – zapáchá totiž trochu jako čerstvě položený asfalt. Naopak se zcela vyhněte mýdlu jádrovému, které někteří starší dermatologové pro zkrocení akné doporučují. Pokožku sice vysušuje, ovšem obvykle až příliš.