Zavodnění organismu se projevuje zejména přibíráním na váze a otoky končetin. Dokáže opravdu velmi znepříjemnit život, a to zejména těhotným ženám nebo osobám se sníženou pohyblivostí. A jak odvodnit tělo přírodní cestou bez pomoci přípravků z lékáren?
Co je to vlastně zavodnění organismu? Stručně řečeno, jde o hromadění vody v tělních dutinách, tkáních a orgánech. Projevuje se zejména nabíráním hmotnosti a otoky, a to zejména v oblasti končetin, kloubů a článků prstů. Zpočátku jsou symptomy jen velmi nepříjemné – prstýnek, který nelze sundat, tlačící boty apod. Později však mohou přerůst ve značně bolestivý stav.
Zavodněním organismu jsou nejvíce ohroženi:
- lide se sedavým způsobem života
- ženy před menstruací
- ženy těhotné
- osoby, trpící jakýmkoliv chronickým nemocněním
- pacienti trpící diabetem
- starší osoby
Jaké jsou důvody zavodnění organismu?
Existuje celá řada důvodů, proč se v tkáních usazuje více vody. Většina z nich souvisí s nesprávným způsobem života a životním stylem.
Sůl v potravinách – i ta skrytá
Přesolování je se zavodněním organismu spojováno asi nejvíce A rozhodně právem. Právě sůl způsobuje přehnané zadržování vody v těle a má na svědomí i celou řadu dalších negativních vlivů. Je proto třeba dbát jak na cílené přidávání soli do jídla, tak i sůl v potravinách skrytou. Najdete ji například i v cereáliích, konzervované zelenině, zákuscích nebo třeba zeleninových šťávách. Vyhýbejte se proto výrobkům s přidanou solí co nejvíce. Na obalu pátrejte kromě slova „sůl“ také po označení „Na“ nebo Sodium.
Nedostatek výživových látek v potravě
Kromě přebytku soli může mít na zavodnění organismu mít nepříznivý vliv i nedostatek – nedostatek elektrolytů, podporujících vylučování přebytečné vody z těla. Mezi ty nejdůležitější patří zcela jistě draslík a hořčík v závěsu s vitamínem B6. Trpíte-li zavodněním organismu, soustřeďte se v první řadě zejména na hořčík, jehož potřeba může v tomto období narůst až na 200 mg denně.
Kromě výživových doplňků si tak můžete dopřát i dostatek tmavé listové zeleniny, ořechů nebo třeba avokáda. Rychle si tak můžete ulevit od těch nejhorších obtíží.
Špatný pitný režim
Je to paradox, ale čím méně pijte, tím větší nebezpečí zavodnění vám hrozí. Pokud budete mít tekutin nedostatek, vychýlí se rovnováha elektrolytů a metabolismu vody. Tělo si začne ukládat tekutinu do zásob, a vy začnete pociťovat přibírání na váze a otok kloubů. Není nutné dodržovat ony dva litry tekutin denně, stačí pít kdykoliv, kdy budete mít chuť a žízeň. Zbytek už zařídí přirozené procesy v organismu.
Nejlepší bylinky pro odvodnění organismu
I přes všechna režimová a výživová opatření se může stát, že se zavodnění organismu přece jenom objeví. V takovém případě je vhodné sázet na močopudné bylinky, jež dokáží rychle ulevit od obtíží.
Mezi ty nejlepší patří:
- kopřiva,
- jalovec,
- petržel,
- libeček,
- brusinka,
- pampeliška,
- přeslička rolní,
- zlatobýl,
- černý bez.
Pro začátek bývá doporučována intenzivní močopudná kůra, a to nejlépe z kopřivy, pokud ji dobře snášíte. Ideální je pro tuto činnost jarní období, kdy jsou mání kopřivy čerstvé. Stačí jich menší hrst rozmixovat s teplou vodu, přecedit a vypít, a to 3x denně.
Velmi dobré účinky má také kopřivový čaj. Jedna rovná lžíce sušených kopřivových listů se přelije velkým šálkem horké vody. Pod pokličkou se bylina vylouhujte 10-15 minut a ještě teplý nápoj se vypije. Kopřivový čaj si dopřávejte 3x denně, a to nejlépe přes snídaní, obědem a večeří.
Kúru z kopřivové šťávy i kopřivového čaje i dopřávejte po dobu 7-10 dní. Po této době by měly veškeré obtíže ustoupit. Aby se opět nevrátily, snaže se dodržovat výše uvedená výživová a režimová doporučení. V případě opravdu silného zavodnění pak neváhejte vyhledat lékaře.