Ájurvéda – indická medicína. Co jste o ní možná ještě nevědeli

Spousta bylinek má své využití v tradiční indické medicíněÁjurvédě. Proto neuškodí, trošku si toto pojetí lidského zdraví představit. Mějte na paměti, že Ájurvéda, stejně jako jóga a všechny starodávné tradice, je oceánem moudrosti, který je výsledkem tisíců let praxe, studia a pozorování. Následující základní přehled vám poskytne možnost nahlédnout do bohatství moudrosti, které Ayurvéda nabízí.

Věci, ze kterých jsme stvořeni

Filozofie Ájurvédy a jógy sdílí paradigma fyziologie pěti elementů. Toto paradigma uvádí, že všechny věci v přírodě, včetně vás, jídla, které jíme, a všechno, co přijímáme prostřednictvím našich pěti smyslů – se skládají z pěti prvků: země, vody, ohně, vzduchu a éteru. Tyto prvky existují velmi reálným způsobem a lze je také považovat za metafory, přičemž každý prvek představuje určité vlastnosti.

Éter je v mnoha ohledech nejdůležitějším prvkem, protože je to skvělý konektor – prvek, který drží všechny ostatní. Je ale také poměrně obtížné tento prvek pochopit. Éter představuje spojení, prostornost a možnost. Někdo, kdo je éterický, je někdo, kdo je zasněný a nápaditý. Nicméně, když je éterická osoba pod tlakem, může jednoduše zmizet (vyhnout se zodpovědnosti místo toho, aby jí čelila).

Vzduch je princip pohybu. Někdo, kdo má mnoho vzduchových prvků, bude pravděpodobně nadšenec pohybu a změn.

Oheň představuje světlo, teplo a transformaci. Oheň je převládajícím prvkem v pitta dosha (tento pojem vysvětlíme níže).

Voda je pojem receptivity a toku. Popisuje naši schopnost být vnímavý, soucitný a proudit se změnami života.

Země představuje pevnost a stabilitu. Osoba s velkým množstvím pozemského prvku bude pravděpodobně poměrně metodická, stabilní a spolehlivá.

Doshas: Vata, Pitta, Kapha

Těchto pět elementů se spojí dohromady v různých kombinacích a vytvoří tři dosha, které jsou známé jako Vata, Pitta a Kapha. Vzduch a éter se spojují, aby vytvořily vata dosha. Oheň a voda se spojují, aby se vytvořila pitta dosha. Země a voda se spojují a vytváří kapha dosha.

Dosha znamená „chybu“ nebo „způsobit škodu“. Dosha nejsou ve své podstatě ani dobré, ani špatné. Nicméně pokud se dávka stane nadměrnou, výsledkem je nějaká forma nerovnováhy – fyzická nebo emocionální. Ájurvéda považuje chorobu za výsledek toho, že nežijeme v harmonii s přírodou – přírodou a přírodním světem, ve kterém žijeme. Avšak abychom žili v souladu s naší přirozeností, musíme nejprve pochopit, co je naše jedinečná povaha nebo ústava.

Všichni jsou tvořeni jednorázovou rovnováhou ze tří dosha. To je jejich prakruti. Někteří lidé velmi silně převládají v jednom prakruti nebo jednom dosha. Jiní mají dvojí prakruti, což znamená, že v této osobě se dva z dosha velmi silně projevují. Nejvíce vzácné je pak to, když se někdo projevuje jako tridoshic, což znamená, že má rovnováhu všech tří dosha.

Čmelák – Vata

Vata, vyrobená ze vzduchu a éteru, je suchá, lehká, studená, hrubá a pohyblivá. Tyto vlastnosti se projevují ve fyziologii a psychologii Vata. Ti, kteří mají převládající Vata charakter, mají jemné rysy a tendenci k suché kůži. Rovněž mají tendenci neustále se pohybovat, rádi cestují a projevují tvůrčí aktivity.

Když je druh Vata vyvážen, člověk, který je z ní vyroben, bude nadšený, tvůrčí a adaptabilní.  Když se však Vata stane nadměrnou, příznaky zahrnují suchou kůži, nervozitu, nespavost a možná i zácpu. Vata charakter je přirovnáván ke čmelákovi, protože je lehký, rychlý a má tendenci nezůstávat příliš dlouho na jednom místě.

Býk – Pitta

Pitta se skládá z vody a ohně. Tato dosha je převážně ohnivá. Vlastnosti pitta dosha zahrnují ostré, horké, mastné a intenzivní. Pittas proto mají tendenci mít teplejší pleť, robustní krevní oběh, hranaté rysy a intenzivní chutě.

Když je Pitta vyvážená, jsou osoby tvořené Pittou disciplinované, logické a mohou být silnými učiteli a vůdci. Mají také tendenci být poměrně uspěchaní, příliš kritičtí a netrpěliví, když plameny Pitta běží vysoko. Jiné příznaky nadměrného tepla, ať už psychologické nebo fyziologické (tj. vyrážka, akné, zánět), jsou považovány za projevy nadměrné Pitty. Typy Pitty jsou přirovnávány k býku nebo tygru v tom, že jsou divoké a odhodlané.

Želva – Kapha

Kapha se skládá ze země a vody a odráží tak vlastnosti těchto prvků – těžkost, hustota, vlhkost, chlad a pomalost. Silné Kapha typy mají větší, zaoblené rysy, smyslné nebo pevné stavby, velké oči, husté vlasy a silné kosti.

Některé z pozitivních atributů Kaphy jsou trpělivost, loajalita, soucit, stejně jako metodičnost a vyrovnanost. Zhoršená (nadměrná) Kapha se projevuje příznaky, jako je letargie, nadměrné zvýšení hmotnosti, zadržování vody a nadbytek hlenu. Kapha typy jsou přirovnány k želvám, protože jsou pomalé, ustálené a klidné.

Vaše ústava

Ájurvéda učí, že tato jedinečná rovnováha mezi jednotlivými dosha je pevná a během celého života člověka se nemění. Mnohem důležitější je vaše vikruti. Vikruti je váš současný zůstatek ze tří dosh a může kolísat každý den, měsíc – v určitých fázích života. Je důležité pochopit jak vaše prakruti, tak i vikruti, protože vám poskytne obrovské a hluboké vedení ohledně potravin, bylin, koření a způsobů života, které vám nejvíce vyvažují. Zjistit svou ústavu můžete prostřednictvím nejrůznějších online testů nebo ájurvédských lékařů.

Harmonie se rovná zdraví

Základním principem Ájurvédy je to, že harmonie se rovná zdraví, disharmonie pak způsobuje nemoci. Když žijeme způsobem, který vyvažuje naše prakruti a vikruti, výsledkem je zdraví. Když děláme rozhodnutí, která zhoršují naši dávku, zvláště když jsou tato rozhodnutí prováděna opakovaně v průběhu času, výsledkem je špatné zdraví.

Ájurvéda učí, že lidské tělo má úžasnou schopnost samoléčení. Vaše tělo neustále hledá homeostázu. Ájurvéda je praxe, která dává vašemu tělu nástroje, které potřebujete k uzdravení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here