Adaptogenní bylinky: V poslední době jsou moderní nejrůznější prostředky pro zvýšení koncentrace, krátkodobé i dlouhodobé paměti a pro snížení únavy. Většina z nich má základ v přírodních adaptogenech.
Nejde o žádnou exotiku (tedy alespoň co do přítomnosti na trhu ne) a mnohé z nich dost možná běžně používáte, aniž byste věděli, že patří právě to této skupiny. Pojďme si dnes o nich povědět něco víc.
Jak definujeme adaptogen
Pokud si myslíte, že vám stačí hrnek černé kávy nebo zeleného čaje a máte o „flow“ postaráno, není tomu tak. Adaptogeny působí komplexně hned v několika oblastech. Všeobecně tedy platí, že ne každý povzbuzovač je zároveň adaptogenem.
Adaptogeny pomáhají při:
- depresi
- strachu
- poruchách spánku
- úzkosti
- stresu
- potížích se soustředěním
- problémech s pamětí
- stimulací imunitního systému
Díky svému komplexnímu působení se po staletí používají zejména v ájurvédě a čínské medicíně, ovšem u nás je začínáme objevovat zatím spíše pomalu.
Které bylinky patří mezi adaptogeny
Většina z nich vás co do pověsti životabudičů nejspíš nepřekvapí. A jak tedy vypadá náš seznam?
- kozinec blanitý
- rozchodnice růžová
- indický ženšen alias vitánie snodárná
- rakytník řešetlákový
- sibiřský ženšen
- bazalka posvátná pravý nebo také korejský ženšen
Jak si adaptogeny dopřát
Užít je můžete vždy, když cítíte, že potřebujete pomoci s psychikou, stresem a vůbec vzpruhou pro tělo. Adaptogeny se potřebám vašeho těla maximálně přizpůsobí. Sníží váš stres a strach, dodají vám více energie, podpoří správné fungování imunitního systému a přispějí k lepšímu spánku a efektivnějšímu trávení.
Náš tip: Při dlouhodobém střídmém užívání mohou rovněž přispět k lepší kontrole vašeho metabolismu tuků a tím i celkové tělesné hmotnosti a snížit riziko výskytu některých autoimunitních onemocnění.
Pro běžné použití si vystačíte s čajem nebo jinými bylinnými prostředky, ale pokud už delší dobu jedete tzv. na rezervu, měli byste pro jistotu vsadit na koncentrované rostlinné extrakty, kterém mívají efektivnější a hlavně rychlejší účinek.
Měli byste vědět. Lidský organismus si na adaptogeny postupně zvyká, což koneckonců platí i pro jakékoli jiné přírodní produkty stravy. Připravte se tedy na to, že postupem času budete muset přijímané dávky postupně zvyšovat. Leckdy se také vyplatí vyměnit jeden adaptogen za druhý s odlišným mechanismem působením. Vaše tělo tak nebude mít příležitost vytvořit si návyk a vy o žádné benefity užívání adaptogenů zaručeně nepřijdete.
Dejte si pozor na kombinaci těchto specifických druhů bylin s některými léky. Riziko představují hlavně ty pro zvýšení či snížení krevní srážlivosti. Pokud trpíte nějakým chronickým nemocněním, poraďte se před užíváním adaptogenů pro jistotu vždy se svým lékařem.