Podzim s sebou tradičně přináší sychravé počasí a také přechod na zimní čas, kvůli kterému se nám každý den stmívá o hodinu dříve, než jsme zvyklí z léta. Kvůli těmto změnám se mnoho z nás v tomto období cítí leda tak na to si zalézt do postele s knížkou a pořádným hrnkem horkého čaje. Únava však vede k horšímu soustředění a snížené výkonnosti(1), ať už v souvislosti s pracovním životem nebo údržbou domácnosti a péčí o rodinu. Naštěstí však existuje několik bylinek, které vám s těmito stavy pomohou a zároveň obrní váš imunitní systém v tomto chladném počasí. Které to jsou?
1. Ibišek
Jestliže máte zahrádku nebo dvorek s okrasnými rostlinami, určitě vám ibišek není cizí. Tato rostlina s překrásnými, pestrobarevnými květy však není pouze pastvou pro oči, ale také pro vaše tělo. Za její účinky proti únavě můžeme vděčit zejména vysokému obsahu vitaminu C a dalších antioxidantů, které vám v kombinaci s dalšími účinnými látkami pomohou se probrat i během těch nejkratších zimních dnů. Ibišek si můžete pořídit v podobě sušených květů, ze kterých si následně připravíte teplý nebo studený čaj.
2. Máta
I když se máta používá především do studených letních nápojů a koktejlů, jelikož dokáže spolehlivě ochladit celý organismus, hodí se i k přípravě lahodných podzimních čajů. Posiluje tělesnou kondici a stimuluje nervový systém, díky čemuž pomáhá zmírnit pocity únavy a vyčerpání. Mimo to se pyšní také svými pozitivními účinky na trávení a bolesti zubů a dásní(2). Čerstvé i sušené lístky máty si můžete přidat do kteréhokoliv čaje, avšak pozor na její množství, její výrazné aroma a chuť by mohlo snadno přebít ostatní složky vaší čajové směsi.
3. Zázvor
Také máte prakticky celý rok promrzlé ruce a nohy? Tak to si jistě zamilujete zázvor, který je známý zejména pro svou schopnost zahřát celé tělo zevnitř, a tak i na venek. Pro podzimní a zimní měsíce je přímo ideální protože dokáže bojovat nejen se sezónní únavou, ale také s případnými viry a bakteriemi, vůči kterým býváme v tomto období velmi náchylní. Z oloupaného a nastrouhaného čerstvého zázvoru snadno připravíte silný čaj. Pokud by však na vás jeho chuť byla až příliš ostrá, můžete si ho pořídit i v sušené podobě. V Tesco letáku(3) jej nabízejí už nasáčkovaný smíchaný s rakytníkem, což je perfektní kombinace pro podporu vašeho imunitního systému.
4. Levandule
Další bylinkou, která vás dokáže spolehlivě povzbudit a zároveň i zahřát, je levandule. Její nezaměnitelnou vůni jistě znáte díky jejímu hojnému využití v kosmetickém průmyslu, kde se využívá zejména pro její relaxační a antibakteriální účinky(4). Pár kapek levandulového esenciálního oleje na polštáři vám skutečně může pomoci s usínáním, když si však tento olej nakapete do horké lázně a namočíte do sní svá chodidla, bude mít na vaše tělo opačný efekt – příjemně vás probere.
5. Růže
Poslední rostlinou, která vám se vám v boji s podzimní únavou stane spolehlivým spojencem, je růže. Její velkou výhodou je, že ji můžete aplikovat jak zevnitř, tak i zvenčí. Pokud hledáte rychlé osvěžení, noste s sebou v tašce sprej s růžovou vodou. S ní si můžete podle potřeby pokropit obličej i celé tělo, čímž se okamžitě vzpružíte. Mimo to si ze sušených okvětních lístků růže můžete připravit i výtečný čaj, který mimo jiné dezinfikuje a zklidňuje sliznice dýchacích cest a trávicího traktu.
(1)Sezonní únava může mít neblahý vliv na náš život – Lidovky.cz
(2)Máta peprná – účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání, využití – Bylinkyprovsechny.cz
(3)Tesco leták – Zázvorový čaj s rakytníkem – Kimbino.cz
(4)Zázračná levandule – 7 tipů, jak ji využít pro zlepšení zdraví – Regenerace.cz