Stévie sladká

Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je třikrát sladší než cukr. Tak proč si neosladit život zdravě?

Česky:

Stévie sladká
Latinsky: 

Stevia rebaudiana
Slovensky: 

Stévia sladká

 

stévie sladká
Česky: Stévie sladká Latinsky: Stevia rebaudiana Slovensky: stévia sladká

Léčivé účinky

  • Snižuje únavu.
  • Vyrovnává krevní tlak.
  • Podporuje dobré trávení.
  • Snižuje touhu po tabáku a alkoholu.
  • Pomáhá udržovat v rovnováze cukr v krvi.
  • Blahodárně působí na pankreas a léčí diabetes.
  • Je účinná při léčbě akné, dermatitid a ekzémů.

Použití a přípravky

Z celé rostliny se nejvíce používají lístky. A to buď čerstvé, mražené nebo sušené. Usušené lístky stévie jsou dokonce mnohonásobně sladší než čerstvé.

  • Stevia tablety je přírodní sladidlo bez kalorií, které má skvělou chuť, žádné kalorie, nezvyšuje hladinu cukru v krvi a je tak ideální náhradou cukru nejen pro diabetiky.
  • Pokud nejste fanoušci tablet, jistě oceníte extrakt ze stévie v tekuté podobě.

O stévii

stévieStévie sladká je rostlina dosahující až 50 cm. Pochází z Paraguaye a Brazílie, kde je dodnes používána jako tradiční medicína domorodého obyvatelstva.

Na rozdíl od cukru je stévie nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je více než vhodná pro diabetiky. V roce 2011 byla stévie schválena Evropskou unií jako přídavná látka do potravin. Vzhledem ke zvyšující se popularitě stévie bude mít toto rozhodnutí pravděpodobně dopad na trh s cukrem a sladidly.

Sladivé látky jsou obsažené téměř v celé rostlině kromě kořenů. Tyto látky se nazývají steviosidy. Po celém světě se používají ke slazení potravin, nápojů, v cukrářství, ale například i při výrobě zubních past nebo žvýkaček.

V České republice je možné zakoupit stévii v podobě tablet nebo jako tekutý extrakt. Stejně tak je možné sehnat na českém trhu stévii sušenou. Rostlina se dá koupit v jarních měsících jako venkovka do květináče, která se však nedoporučuje pěstovat v bytě. Nejradši má mírný stín a teplé místo zahrady. V květinářstvích je také známá pod názvem sladká tráva.

Extrakt ze Stévie na slazení pokrmů bez kalorií: potřebujeme Čerstvé listy stévie (ze sušených listů lze extrakt ale také připravit), vodku a čistou sklenici s uzávěrem. Množství ingrediencí závisí na tom, kolik extraktu chcete vyrobit. Obvykle je to v poměru 150 ml vodky na jednu hrst čerstvých listů stévie.

Postup:

  1. Listy otrhejte a omyjte. Vyhoďte všechny zvadlé a hnědé listy.
  2. Všechny zdravé listy dejte do připravené čisté, skleněné nádoby.
  3. Sklenici doplňte vodkou v uvedeném množství. Listy by měly být ponořené.
  4. Sklenici uzavřete, dobře protřepejte a dejte na teplé a světlé místo.
  5. Nechte 48 hodin uležet (pokud necháte delší dobu, bude stévie spíše hořká).
  6. Po této době slijte a listy stévie vymačkejte a poté vyhoďte.
  7. Směs zahřívejte pod mírným varem asi 20 minut. Směs se nesmí vařit. Tím, že směs zahřejete, ji zbavíte alkoholu a o něco vylepšíte její sladkost.
  8. Po tomto procesu směs trochu zhoustne. Naplňte s ní malou lahev (nebo několik menších lahviček), pokud navíc máte lahev s nástavcem na kapání, bude se vám extrakt lépe dávkovat.
  9. Skladujte v lednici – klidně několik měsíců.

Další odkazy

foto: Fluffymuppet, hardworkinghippy

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty