Štětka planá není plevel: Může pomoci proti borelióze

stetka plana

Naše babičky znaly štětku planou (Dipsacus fullonum L) pod mnoha různými názvy – štětka lesní, bádel, drapáč, kotačka či kotovka a rozhodně ji v remízcích nebo u lesa neobcházely obloukem. Ovšem její nejsilnější léčivá vlastnost byla objevena teprve nedávno.

Jinak to ani být nemohlo, protože bakterie způsobující boreliózu (Borrelia bugdorferi) byly z nakaženého klíštěte izolovány až v roce 1983. Ovšem léčba štětkou planou byla praktikována již ve dvanáctém století (mimo jiné ji najdeme i v obsáhlých svazcích o přírodní medicíně sv. Hildegardy z Bingenu). Používala se však především ke zmírnění příznaků revmatických onemocnění.

Měli byste vědět: Název štětka lesní je opravdu synonymem pro štětku planou, byť se můžete setkat i s latinským označením Dipsacus horridus příp. Dipsacus sylvestris. Opravdu jde však stále o jednu a tutéž rostlinu. Nenechte se proto napálit zahradnictvími nebo prodejci bylin! Štětku pro léčbu boreliózy opravdu najdete i na svém záhonku, není třeba ji kupovat ani speciálně pěstovat, jsou-li pro ni v okolí vhodné podmínky.

Štětka planá jako podpůrná léčba boreliózy

Málokdo to ví, ale odhaduje se, že až s 80 % případy nákazy boreliózou si naše tělo poradí samo díky dobré imunitě. Teprve zbývajících 20 % vyžaduje léčbu antibiotiky. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a léčivé přípravky ze štětky používat pouze jako doprovodnou léčbu!

Samotná štětka – ačkoliv má výrazné protizánětlivé a bakteriostatické účinky a posiluje tělo – není schopna se s Lymskou boreliózou vypořádat sama. Pomáhá však zmírnit její příznaky, aktivuje imunitní systém a posiluje tělo.

stetka

Co byste měli vědět o štětce plané

Štětka planá je – jak již napovídá název – bylina, která je ve střední a jižní Evropě opravdu běžná. Vypadá trochu jako velký bodlák. Léčivé vlastnosti mají listy a kořeny štětky.

Recept na tinkturu ze štětky plané

Ingredience:

  • 100 gramů usušeného kořene (dostupné v bylinných prodejnách)
  • 600 g čisté vodky se 40% alkoholem (nebo lihový roztok)

Sušený kořen vložte do vhodné sklenice nebo láhve z tmavého skla a zalijte alkoholem. Nechte odpočívat na tmavém místě po dobu dvou týdnů (během této doby několikrát protřepejte). Když je kořen dobře macerován, tinkturu dobře přefiltrujte.

Domácí tinkturu ze štětky užívejte třikrát denně 30 minut před jídlem nebo půl hodiny po něm a to v množství 10 ml v malé sklence vlažné vody (můžete osladit medem). Léčba se provádí po dobu 6 týdnů.

Náš tip: Tinkturu lze používat i externě, například k potírání bolestivých kloubů.
Recept na odvar ze štětky proti borelióze

Vezmeme lžičku rozdrcených a usušených listů nebo kořene, zalijeme 3/4 sklenicí vody a přivedeme k varu. Vaříme na mírném ohni po dobu 5 minut. Užíváme 3x denně po dobu tří týdnů.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here