Pelyněk černobýl

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris) je vytrvalá bylina využívaná při trávicích potížích a při čištění organismu.

Česky:

Pelyněk černobýl
Latinsky: 

Artemisia vulgaris
Slovensky:  

Palina obyčajná

 

pelyněk černobýl
Česky: Pelyněk černobýl Latinsky: Artemisia vulgaris Slovensky: Palina obyčajná

Léčivé účinky

  • Pomáhá při trávicích poruchách.
  • Pomáhá při nechutenství.
  • Pomáhá při snížené tvorbě žaludečních šťáv.
  • Pomáhá při střevních kolikách.
  • Proti nadýmání.
  • Vhodný jako doplněk proti střevním cizopasníkům.

Použití a přípravky

Užívá se sušená nať (ne silnější bezlisté části) nebo jen listy. Při sběru postupujte stejně jako při sběru pelyňku pravého.

O pelyňku černobýlu

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris) je vytrvalá bylina. V českých zemích je rozšířenější než pelyněk pravý, kterému je velice podobný. Černobýl je většího vzrůstu, jeho listy jsou tmavě zelené s dřevnatou lodyhou.

Složení látek je také velmi podobné pelyňku pravému: silice, jejíž hlavní složkou je cineol a thujon, hořčiny, inulin, cholin. Podíl účinných látek v černobýlu je však menší, ale díky tomu je také jeho silice při nevhodném dávkování méně škodlivá.

Při užívání je nutno dbát podobné opatrnosti jako u pelyňku pravého. Překročení dávky může vyvolávat svalové křeče, pokles krevního tlaku, poruchy nervové soustavy a srdečního rytmu.

Kontraindikace:

Neužívejte pelyněk během těhotenství a kojení a při přecitlivělosti na rostliny z čeledi Asteraceae. Nesmí být aplikován ani při akutní gastroenteritidě a apendicitidě.

Domácí recepty:

  • Zápar (4g drogy na 0,5 litru vody), užívá se při nechutenství, žaludečních onemocněních, křečích a proti střevním cizopasníkům. Pijeme horký a pokud možno neslazený (případně oslazený medem).
foto: Kingsbrae Garden
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty