Jak a kdy sbírat listy bylinek? Poradíme vám

  Sbírat listy bylinek se nezdá tak složité jako sbírat například kořeny. Ale i přesto je dobré dodržovat jistá pravidla, která vám zaručí, že vaše bylinkové snažení bude korunováno úspěchem a že ani pár lístků nepřijde nazmar.

U kterých bylinek sbíráme listy

Nejprve si shrňme nejznámější bylinky, u kterých se sbírají právě listy. Jsou to: aloe vera, bez černý, borůvka, bříza, hloh, jabloň, jahodník, jitrocel, meruzalka, ořešák, podběl, proskurník, smetanka lékařská, šalvěj.

Kde sbírat listy

Stejně jako ostatní nadzemní části rostlin i listy se snažíme sbírat v čisté přírodě, nikoliv ve městě nebo u rušných silnic.

Kdy sbírat listy

Listy by se teoreticky daly sbírat po celou dobu vegetačního období, ovšem zdaleka nejsilnější jsou v nich účinné látky v době, než rostlina rozkvete. Pak se totiž síla přesouvá do květů, resp. po uzrání do plodů a listy již nejsou tolik „výživné“. Co se týče denního období, nesbíráme jen brzy ráno, kdy mohou být listy potřísněny rosou, protože pak by nám při schnutí zplesnivěly.

Jak sbírat listy

Listy můžeme sbírat ručním otrháváním nebo stříháním nůžkami. Vždy však dáváme pozor, abychom skutečně vzali jen listy rostliny, kterou právě sbíráme, aby tam nebyly příměsi jiných rostlin nebo plevele. To by nám pak naši sklizeň znehodnotilo.

Jak sušit a skladovat listy

Listy nejsou tak jemné jako květy, ale přesto si dáváme při sušení pozor, abychom je nedali na větrné místo, ani na přímé slunce. Ideální je suché místo chráněné před sluncem, deštěm a větrem. Také je možné využít sušičku ovoce. Skladovat usušené listy doporučujeme v plátěných nebo papírových sáčcích a nadepsané druhem bylinky a rokem sběru (většina bylinek ztrácí časem své účinné látky, tak abychom je včas spotřebovali). bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here